Právě soutěžíme o:
vchodovou stříšku Zenit a poukázky na nákup vchodovou stříšku Zenit a poukázky na nákup
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Poptávka po řemeslné práci roste

Poptávka po řemeslné práci roste

V roce 2016 Češi zaplatili o 27 % méně za řemeslné práce, než tomu bylo v loňském roce. Čím je tento nárůst daný? Nedostatkem řemeslníků došlo ke zdražení jejich práce. Lidé jsou ochotni připlatit si za kvalitu a investují do větších zakázek. Přestože si řemeslník nemůže stěžovat na nedostatek práce, spolehlivost a kvalita je mnohdy velmi rozdílná. Proto stoupl počet zákazníků, kteří raději zvolí ověřeného řemeslníka, ať už prověřením na internetu nebo poptávkou na řemeslných portálech.

reklama

Aktuálně je na trhu největší zájem o zedníky, elektrikáře, truhláře a instalatéry. Vůbec největší nárůst poptávek byl v posledních dvou letech zaznamenán u zednických prací (+52 %). Výrazně vzrostl také zájem o práce malířské (+23 %), instalatérské (+20 %) a drobné rekonstrukce různého typu (10 %).

Informace vyplývají z dat největšího českého poptávkového portálu řemeslných prací Nejřemeslníci.cz.

Od roku 2016 se výrazně zvedla také cena řemeslných zakázek, a to v průměru o 27 %. Nárůst ceny je způsoben především zdražováním řemeslné práce, což je reakce na dlouhodobý převis poptávky nad nabídkou i nedostatek pracovní síly na trhu. Druhý důvod pak lze odhadnout z faktu, že lidé jsou dnes díky celkové hospodářské prosperitě a růstu příjmů ochotni do zakázek více investovat, plánovat je ve větším rozsahu, nešetřit na použitém materiálu ani práci řemeslníků.

Přestože dle údajů portálu Nejřemeslníci.cz poptávka po řemeslné práci roste, s jejími výsledky zákazníci nejsou vždy zcela spokojeni. Vadí jim především to, že výsledná cena zakázky je mnohdy vyšší, než původně očekávali, nebo neodpovídá kvalitě odvedené práce. Zadavatelé práce často naráží také na omezené časové možnosti řemeslníků a nedodržování smluvených termínů. Čím dál tím víc lidí si proto začíná řemeslníky dopředu důkladně prověřovat na internetu. Nejvíc je přitom zajímají zkušenosti a hodnocení jiných zákazníků. Portálu Nejřemeslníci.cz se za necelých 10 let fungování podařilo shromáždit přes 75 000 unikátních zákaznických referencí.

Kromě prověřování spolehlivosti a kvality řemeslníků Češi také využívají možnosti získat jednoduše a přehledně na jednom místě nabídky od více dodavatelů, ze kterých si následně mohou vybrat tu nejvýhodnější a kompletní objednávku vyřídit online. Od počátku fungování portálu Nejřemeslníci.cz byl trendem neustálý nárůst počtu zákazníků, zadaných poptávek i skutečně realizovaných zakázek. Mohou se pochlubit odbavením již 450 000 zakázek v celkovém objemu 18 miliard Kč. Z toho bylo téměř 90 000 zakázek v hodnotě zhruba 6 miliard Kč odbaveno jen za poslední rok.

Poptávající pak mají poměrně jasnou představu o tom, jak by měl vypadat výsledek poptávané práce, ale mnohdy vůbec netuší, jak svůj záměr realizovat a co je v průběhu realizace může překvapit. Řešením by mohlo být především rozšiřování nabídky doplňkových služeb. Pro zadavatele zakázek proto portál chystá nové funkcionality v podobě inspirace a nápadů pro jednotlivé typy zakázek či orientačního přehledu jejich cen.

Kromě rozšiřování nabídky služeb pro koncové zákazníky portál pracuje také na zkvalitňování služeb pro samotné řemeslníky, kterých v současnosti sdružuje přes 30 000. Z průzkumu mezi drobnými řemeslnými firmami do 30 zaměstnanců zjistili, že je aktuálně nejvíc trápí jejich časové vytížení (93 %), nedostatek pracovní síly (82 %) a vysoké zatížení administrativou a byrokracií (80 %). Využitím registrace na portálu Nejřemeslníci.cz mohou mimo jiné dosáhnout co nejefektivnější cesty k získávání nových zakázek, aby svůj čas mohli věnovat především vlastní práci. Své zakázky si řemeslníci mohou nově kompletně obsloužit prostřednictvím chytrého telefonu, což je pro ně s ohledem na množství času stráveného v terénu či na cestách bez dostupnosti počítače velkou výhodou. Portál nově změnil také způsob zpoplatnění svých služeb, kdy řemeslníci již neplatí provizi z konečné ceny realizované zakázky, ale jednorázový poplatek za její získání, který je výrazně nižší.

Autor: Nejřemeslníci.cz (text), Depositphotos (foto)

Klíčová slova:


Související články

Vrací se česká řemesla na výsluní? 2  fotek

Vrací se česká řemesla na výsluní?

Návštěvníci podzimního veletrhu FOR ARCH byli svědky 13. ročníku Soutěže učňů stavebních oborů. Soutěž si klade za cíl povzbudit mladé učně v jejich s ...


Fiat Doblo - ďábelsky dobrý pro rodiny kutilů i řemeslníků 43  fotek

Fiat Doblo - ďábelsky dobrý pro rodiny kutilů i řemeslníků

Nemám rád malá auta, proto jsem možnost vyzkoušet si Fiat Doblo rád přijal. Týden a plná nádrž, kdo by odolal. To ale není to hlavní, zajímá mne, c ...


10 tipů, jak se nenechat napálit řemeslníky 4  fotek

10 tipů, jak se nenechat napálit řemeslníky

S řemeslníky je zkrátka potíž. Není jich zrovna nadbytek, a když už nějakého seženete, málokdy odvede bezchybnou práci. Z výzkumu Raiffeisen staveb ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×