Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

I v paneláku si můžete na balkoně vytvořit příjemné posezení

I v paneláku si můžete na balkoně vytvořit příjemné posezení

Balkón nejen na panelovém domě je skvělým místem, kde jsme doma a přesto venku. Místo, kde můžeme relaxovat při ranní kávě, nebo si v letních večerech jen tak posedět s rodinou nebo přáteli. K tomu budeme potřebovat posezení, jehož výběr bychom neměli podcenit. Především je důležité, jak velký balkón máme a na kterou světovou stranu je směřován.

reklama

Pro pořízení vhodného nábytku je podstatný rozměr balkónu a na kterou světovou stranu je situován. Pro malé balkóny budeme volit jednoduché sety malých stolků se židlemi či křesly, které mohou být rozkládací a tím nám ušetří místo, pokud budeme chtít využít balkón k jinému účelu než k odpočinku.

Rovněž budou důležité materiály odolné vůči klimatickým změnám, jako je déšť, vítr nebo slunce. Pro velké balkóny máme u výrobců a prodejců nepřebernou škálu vybavení z různých materiálů, provedení i designu. Zde nemusíme tolik řešit prostor, a proto si můžeme dopřát i různá lehátka nebo sedací sestavy.

Malé balkóny

Pro balkóny menších rozměrů je vhodný rozkládací nábytek složený ze židlí či křesel a stolu. Můžeme vybírat z různých druhů přírodních materiálů, jako je dřevo nebo ratan, stabilních, jako je ocel nebo hliník a kov nebo levnějších, jako je plast. Podstatné bude provedení a snadná údržba, v neposlední řadě i odolnost vůči klimatickým změnám. Dalším typem pro malý balkón může být nábytek, který není nijak mohutný a působí jemným dojmem. Využijeme i staré kousky, např. z půdy nebo bazaru, které nám vytvoří příjemný retro styl.

Velké balkóny

U velkých balkónů nemusíme řešit prostor ani počet nebo druh nábytku. Velmi praktické jsou jídelní sety tvořené stolem v kulatém či obdélníkovém nebo čtvercovém provedení s židlemi nebo křesly. Sedací soupravy pak tvoří křesla a pohovky, nebo sedací sety opatřené látkovými podsedáky, které nám zpříjemní odpočinek. Vybírat můžeme z různých druhů materiálů, designu, provedení a barev. Můžeme využít i kombinaci přírodního a umělého materiálu, který bude odolný vůči klimatickým podmínkám s jednoduchou údržbou.

Druhy materiálů pro balkónové posezení

Proutěný nábytek

Nejčastějším představitelem je ratan, rákos, vrba nebo bambus. Ratanový nábytek na balkón je velmi oblíbený. Je lehký se snadnou údržbou a odolný vůči povětrnostním vlivům.

Dlouhá životnost jej předurčuje k výběru pro ty, kteří mají rádi přírodní materiály. Jeho velkou výhodou je malá hmotnost, a proto je snadno přemístitelný. Na každém balkónu vytvoří krásné zákoutí pro svůj netradiční vzhled a originalitu.

Dřevěný nábytek

Dřevěný nábytek můžeme vybírat z eukalyptového dřeva, které je velmi odolné a tvrdé. Je schopné odolat kyselým městským dešťům, a vyniká svou stálobarevností a dlouhověkostí. Toto dřevo pochází z Austrálie, kde bylo využíváno na stavbu mostů nebo domů. Pro jeho delší životnost a zachování typické barevnosti je vhodné jej v průběhu roku ošetřit olejem na tvrdé dřevo.

Dalším vhodným materiálem na dřevěný nábytek je masivní teakové dřevo, které se používá pro svou dlouhou životnost k výrobě palub lodí. Je pevné, pružné a trvanlivé. Výhodou je i odolnost vůči plísním, houbám, dřevomorce a dalším škůdcům. Nemusí se používat povrchová úprava, časem se barva dřeva zbarví na stříbrošedou, avšak s nátěrem na bázi vody bude působit velmi elegantně a uhlazeně.

Vhodným materiálem je i akáciové tvrdé dřevo, které je původem z tropických lesů Východní Asie a Jižní Ameriky. Dodává dřevěnému nábytku šarm a vypadá velmi stylově pro svou jemnou texturu a olivově hnědé až šedozelené odstíny. Rovněž i toto dřevo se vyznačuje znamenitou voděodolností, trvanlivostí a odolností vůči biologické degradaci (odbouráváni organických látek). V provedení bývá s ocelovým rámem, který dodá nábytku stabilitu a odolnost. Vyrábí se i v rozkládací úpravě a je tak vhodný pro malé balkóny.

Paletový nábytek

Paletový nábytek na balkóně má své kouzlo a jistě najde mnoho příznivců pro svou jednoduchost a funkčnost. Nezanedbatelná je i finanční stránka. Z palet lze sestavit nepřeberné množství variací pro sezení, odpočinek a relaxaci. Ten, kdo má rad změny, bude jeho příznivcem, protože může stále jednotlivé dílky přestavovat a měnit tak celkový vzhled exteriéru balkónu. Nevýhodou je jeho krátká životnost. Každý může být svým designerem. Před samotným sestavením jednotlivých dílů je vhodná úprava povrchu palet. Hrany je nutné obrousit a vyhladit. Pro ochranu postačí natřít krycím nátěrem a poté lakem. Můžeme zvolit bezbarvé provedení nebo extravagantní barevné tóny. K úpravě lze použít i vosky nebo oleje, rovněž ošetření proti klimatickým vlivům prodlouží jeho životnost. Pokud si chceme ušetřit čas, můžeme si zakoupit už hotové sestavy, které budou opracované a naimpregnované.

Kovový nábytek

Kovový nábytek vyrobený z oceli s pískovým nástřikem je velmi stabilní a dobře odolává povětrnostním vlivům. Deska stolu může být vyrobena ze skla, které je tvrzeno a tím je i pevnější a bezpečnější než běžné sklo. Výplň židlí bývá z textilenového výpletu, který rovněž vyniká trvanlivostí a odolností k povětrnostním vlivům. Je velmi pohodlný a můžeme jej tak využít k dlouhému sezení. Čištění a údržba není náročná a rovněž je možnost pořízení nábytku v rozkládací úpravě vhodné pro malé balkóny.

Dalším typem může být hliník v kombinaci s WPC (dřevo-plastový kompozit). Tento materiál je vysoce odolný povětrnostním změnám, hliníkový rám bude působit robustně a zároveň elegantně a společně s kvalitním polstrováním dodá balkónu jedinečný vzhled. Opěrné a sedací plochy je vhodné doplnit o textilní polštáře.

Plastový nábytek

Plastový nábytek je vhodnou volbou pro ty, kteří nechtějí investovat mnoho finančních prostředků do nábytku na balkón, například kvůli tomu, že jsou v pronájmu. Tento nábytek je vyrobený z odolného plastu, který vydrží různé klimatické podmínky. Další výhodou je jeho snadná údržba. Stačí omýt vodou s trochou saponátu. Je velmi lehký a snadno jej přemístíme. Je k dostání i v rozkládacím provedení, které využijeme při nepříznivém počasí nebo pokud se budeme muset stěhovat.

Polyratanový nábytek

Polyratan je plastová imitace ratanu, který je odolný vůči vodě i klimatickým vlivům, je proto velmi vhodný na venkovní použití. Velkou výhodou proti přírodnímu ratanu je jeho větší pevnost a delší trvanlivost a také se nerozplétá. Velmi často obsahuje UV filtr. Snadno se čistí, stačí vlhký hadřík a trocha saponátu. Jako doplněk se hodí textilní podsedáky a polštáře. Je vhodné vybírat výrobky se 100% recyklovatelností.

Posezení ze sedacích vaků a pytlů

Jedná se o velmi moderní posezení ve formě malých pufů nebo velkých bagů. Vaky jsou vyplněny vysoce hustou kuličkovou výplní, která se plně přizpůsobí tělu. Výborně drží tvar a neztrácí na objemu, odpočinek v takovém vaku bude velmi intenzivní. Prošití je velmi pevné, vaky jsou opatřeny trojitým zapínáním, nemusíme mít strach, že se výplň vysype nebo že jej zvídavé dětské ruce otevřou. Látka je z polyesteru, který je odolný vůči namáhání a je snadno omyvatelný. Jsou lehké a snadno přemístitelné. Pořídit si je můžeme v různém barevném provedení. Čištění se provádí vlhkým hadříkem, při větším znečištění můžeme použít roztok z pracího prášku nebo mýdlovou vodu. Po této úpravě je důležité čištěné místo přetřít vlhkým hadříkem, aby nám na látce nevznikly po uschnutí nevzhledné skvrny.

Ať už zvolíme sezení na balkóně z jakéhokoliv materiálu, provedení nebo designu, vždy bude vhodným doplňkem pro malý nebo velký balkón, na kterém můžeme relaxovat nebo trávit volný čas s rodinou nebo přáteli.

Autor: Šárka Miškovská (text), Depositphotos (foto)

Klíčová slova:


Související články

Sklopný stolek na balkon 16  fotek

Sklopný stolek na balkon

Malý stolek na posezení s kávou využijeme určitě i na tom nejmenším balkoně, jak ale na něj najít místo? Potíže s prostorem pomůže vyřešit sklopný sto ...


Systém pro terasy a balkony 15  fotek

Systém pro terasy a balkony

Kdo má terasu, ví, jak příjemná je to záležitost: pěstuje zde květiny, užívá sluníčka, pije s přáteli kávu nebo si užívá něco krapítek silnějšího. A s ...


Nábytek pro posezení na zahradě 5  fotek

Nábytek pro posezení na zahradě

Jestliže máte zahradu, nejspíš v ní trávíte spoustu času. Pěstování rostlin je práce příjemná, ale určitě si zasloužíte po práci příjemný odpočinek. S ...


Zahradní posezení pro hezké chvilky 11  fotek

Zahradní posezení pro hezké chvilky

Jestli jste, milí kutilové, právě prořezali po zimě stromy a uklidili zahradu, jistě vás první sluneční paprsky přivedly na myšlenku, že je docela ško ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
7
Plíseň v bytě - větrák? Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 14.8.2019 19:56 Def Ender
1
Oprava hřídelky v nádobě domácí pekárny Kuchyně
Poslední příspěvek: 22.7.2019 14:30 Pavel Karas
2
zapojení dvou zářivek Kuchyně
Poslední příspěvek: 6.4.2019 14:31 roman suchánek
2
Rozdělení dětského pokoje Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 31.10.2018 13:05 Administrátor Andrea
1
Trouba Kuchyně
Poslední příspěvek: 14.9.2018 08:12 Jitka
1
Obklady v kuchyni Kuchyně
Poslední příspěvek: 14.9.2018 08:09 Tomáš
2
Výměna odtoku umyvadla Koupelny
Poslední příspěvek: 14.9.2018 08:02 Pavlína
1
desinfekce Koupelny
Poslední příspěvek: 9.3.2018 11:32 Milos novy
1
oprava wc Koupelny
Poslední příspěvek: 9.3.2018 11:29 Iveta
7
Plíseň v bytě - větrák? Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 14.8.2019 19:56 Def Ender
5
parkety Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 6.2.2018 12:51 jana
2
Rozdělení dětského pokoje Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 31.10.2018 13:05 Administrátor Andrea
2
Položení koberce Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 14.2.2018 07:24 jana
2
Výměna odtoku umyvadla Koupelny
Poslední příspěvek: 14.9.2018 08:02 Pavlína
2
zapojení dvou zářivek Kuchyně
Poslední příspěvek: 6.4.2019 14:31 roman suchánek
1
nová kancelář Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 18.6.2012 18:43 jiřina bělková
1
Výroba pohovky pro 2 lidi Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 5.2.2018 14:24 Martin Liškutín
1
nová skartovačka Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 5.2.2018 14:26 Andrea Roubalová
1
desinfekce Koupelny
Poslední příspěvek: 9.3.2018 11:32 Milos novy
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×