Právě soutěžíme o:
vchodovou stříšku Zenit a poukázky na nákup vchodovou stříšku Zenit a poukázky na nákup
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Postavte si rámový bazén Swing ... a koupete se ještě týž den

Postavte si rámový bazén Swing ... a koupete se ještě týž den

V horkých letních dnech rádi využijeme bazén na zahradě, ale co když se nám nechce pořizovat si nadzemní plechový či dokonce luxusní zapuštěný? Řešení není složité, postavme si lehký foliový bazén s trubkovou konstrukcí. Stavba, či spíše skládání není složité, zvládneme to cca za hodinu. Pak už jen záleží na tom, jak silný máme zdroj vody a za jak dlouho tedy bazén napustíme, takže je možné se koupat ten samý den.

reklama

Bazén Swing s trubkovou konstrukcí má oproti klasickým bazénům jednu důležitou výhodu. Napouštíme jej většinou jen na koupací sezonu, na zimu jej uklidíme, takže odpadají náklady na zimní údržbu vody. V případě, že se nám nepovedlo hned napoprvé vybrat to správné místo, můžeme jej na příští sezonu klidně postavit jinam, jen si musíme uvědomit, zda dosáhne zdroj vody a elektřiny pro napuštění a filtraci.

Pro stavbu bazénu je vždy důležitý rovný podklad a nejinak je tomu i u bazénu s trubkovou konstrukcí. Váha vody v největším bazénu Swing je skoro 20 tun, takže pokud by byla konstrukce na nerovném povrchu, voda by tlačila k jedné straně a bazén by dlouho nevydržel.

Nejprve si tedy na vybraném místě vyznačíme umístění bazénu a zkontrolujeme rovinu. V případě potřeby dosypeme hlínu či písek tam, kam je potřeba. Na přepravu bazénu nám postačí větší osobní auto, je úsporně balený v krabici, jen na manipulaci bychom si měli přizvat pomoc, přece jen váží cca 60 kg. Pomocná ruka se hodí i při skládání konstrukce, půjde nám to určitě rychleji.

Rychlé skládání

Vybalíme a na zem vyskládáme všechny komponenty. Trubková konstrukce je lehká, skládací, jednotlivé díly s povrchovou komaxitovou úpravou jsou pečlivě baleny ve folii, aby se neodřely. Jednotlivé díly do sebe zapadají díky zúženým koncům trubek, spoj je ještě zajištěn kolíčky na pérkách, jak to známe například z konstrukcí altánů.

Rozbalíme plachtu a vyrovnáme okolo opěrné nohy i díly prstence spolu s patkami nohou i zajišťovacími hmoždinkami. Díly si rozložíme na ta místa, kde je budeme spojovat, zkontrolujeme si tak, zda nic nechybí, a pak už se můžeme pustit do práce. Pokud chceme mít po konci sezony jednodušší úklid bazénu, můžeme si pod něj položit ještě plachtu, bude se nám pak lépe čistit dno.

Šikovné spoje

Skládání konstrukce začneme tím, že vsuneme trubky do tunelů v horním okraji folie a spojíme je díly ve tvaru T. Tunýlek folie vždy na trubce narovnáme. Spojovací díl ve tvaru T by měl být vždy uprostřed otvoru ve folii.

Spoje dílů jsou zajištěny plastovým kolíkem s hmoždinkovým zakončením a s průhlednou podložkou. Kolík zasuneme do otvorů ve spoji, můžeme doklepnout paličkou. Díky tomu, že mají pružné hmoždinkové konce, budeme je zase moci v případě potřeby vyjmout.

Při spojování trubek s T díly dáváme pozor, abychom spodek „téčka“ nestavěli na folii, ale mimo, abychom ji nechtěně nepoškodili. Takto si spojíme a zajistíme celý horní prstenec trubkové konstrukce.

Pak postupně nasouváme nohy konstrukce jednu po druhé. Nohu je potřeba protáhnout prstencem folie, který je kolem celého pláště bazénu. Tady už se vyplatí mít pomocníka, aby se konstrukce bazénu při zasouvání nožek lépe zvedala.

Nohy jsou zasunuty do spojovacího dílu T a zajištěny kolíčkem s pérkem, který je už v každém konci vložen. Každá noha má ještě plastovou patku, kterou stojí na zemi. Patka zajišťuje, že se trubka nohy nezaboří do podkladu. Po zkontrolování všech spojů konstrukce smontujeme schůdky, připojíme vhodné a dostatečně výkonné filtrační zařízení zvoleného typu ( s jeho výběrem vám jistě v Mountfieldu poradí, volte podle velikosti i intenzity provozu bazénu) a začneme napouštět vodu.

Při napouštění vyrovnejte dno

Při napouštění vody postupně vyrovnáváme dno a vyhlazujeme folii. Sklady na folii by jednak nebyly na dotek příjemné při různých vodních hrátkách a potápění, jednak folii ani moc nesvědčí, v místě skladu by mohlo snáz dojít k poškození. Bazén napouštíme vhodnou rychlostí, s ohledem na výkon i sílu zdroje, případně čerpadla. Na vnitřní straně folie je naznačeno, kam by maximálně měla dosahovat hladina vody.

Bazény s trubkovou konstrukcí už možná znáte od kamarádů, nejsou úplnou novinkou na trhu, ale letošním hitem Mountfieldu je folie s potiskem ratanu. Jednak zahradě víc sluší, jednak tmavší povrch folie může pomoci prohřátí vody slunečními paprsky. Kdyby nám ani to nestačilo je možné si dokoupit solární ohřev.

Autor: Pavel Kutil Zeman, HobbyPRstudio (text a foto)

Související články

Čerpadla a vodárny pro dům i zahradu 37  fotek

Čerpadla a vodárny pro dům i zahradu

Bez vody to zkrátka nejde, bez jídla se chvíli obejdeme, bez vody však nikoliv, a stejně tak je na tom naše zahrada, záhonky, tráva a kytky. Vody j ...


Jak na stavbu bazénu Swing od Mountfieldu - videotest Českého Kutila

Pokud se rozhodnete mít bazén na vlastní zahradě, většinou tomu předchází pečlivý výběr místa, kam jej postavit či zahloubit... nebo také ne. V pří ...

Griluju, griluješ, grilujeme… 6  fotek

Griluju, griluješ, grilujeme…

Jakmile se rtuť teploměru začne zvedat vysoko nad nulu, ve vzduchu se line vůně grilovaného masa. A nejlepší je to, které si připravíte nejen podle ...


Bazény na velké zahrady aneb co vše je k dostání… 8  fotek

Bazény na velké zahrady aneb co vše je k dostání…

Také vás napadlo, že byste si letos mohli na zahradu už konečně pořídit bazén? Jistě, můžete se do jeho výstavby podle nějakého kutilského návodu p ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
10
Zastřešení bazénu jaké? Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.4.2019 06:40 Lada
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
1
bazénové schůdky Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 27.1.2018 17:46 Romana
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
1
Jezírko a měděné svody Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 5.4.2013 14:10 Jan Pudil
1
Nafukovací bazén-plíseň Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 21.7.2012 15:09 Milan
0
KAMENNÝ KOBEREC Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Uherková Michaela
0
vodárna Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jiří Saddam
0
koupací jezírko bez řas Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jana
10
Zastřešení bazénu jaké? Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.4.2019 06:40 Lada
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
1
Nafukovací bazén-plíseň Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 21.7.2012 15:09 Milan
1
Jezírko a měděné svody Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 5.4.2013 14:10 Jan Pudil
1
bazénové schůdky Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 27.1.2018 17:46 Romana
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×