Právě soutěžíme o:
montérkové kalhoty CERVA Dayboro montérkové kalhoty CERVA Dayboro
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Posviťte si čelovkou od Fenixu

Posviťte si čelovkou od Fenixu

Chodíte v noci na ryby, táboříte v přírodě nebo se občas po tmě proběhnete přírodou či parkem? Chcete mít v autě pořádnou svítilnu, aby vás nezaskočila tma zrovna ve chvíli, kdy budete něco nenadále opravovat na cestě? Tady všude se vám určitě bude hodit výkonná svítilna. A protože při spoustě činností využijete obě ruce, rádi sáhnete po čelovce od Fenixu.

reklama

Posvítit si na háček s návnadou nebo na přetržený vlasec – ale kde vzít další ruku na držení svítilny, když obě jsou zaměstnané držením prutu a háčku? Jak zatlouci stanový kolík nebo se trefit jedním dílem tyčky do druhého, když ruce jsou plné, aby držely svítilnu, měsíc zrovna zašel a vy nedisponujete sovím zrakem? Nebo se bojíte, že při vodáckém výletu zůstanete večer na řece v neznámém místě po tmě a nebudete schopni najít bezpečné tábořiště. Vyřešte to čelovkou!

Čelové svítilny Fenix si ve svých kvalitách ničím nezadají s těmi ručními a přitom mají jednu výhodu – když je pořádně připnete na popruhy a dobře nastavíte, nepotřebujete je držet v rukou a ty máte volné na práci, přidržení nářadí nebo na správný pohyb při nočním běhu. S různými mody svícení je jejich využití opravdu široké, ať už při běhu, cyklistice, stanování, ale i při nenadálé výměně kola automobilu.

My jsme vyzkoušeli nabíjecí LED čelovku Fenix HL60R a čelovku HL23, líbily se nám obě!

Malá LEDka, velké světlo

LED světelné zdroje jsou hitem dneška, nejen co se týká úspory, ale v případě svítilen i poměru velikosti a výkonu. Malá LEDka vydává takové světlo, že by se před ním neukryl ani černokněžník. U úsporných svítidel jsme dříve byli zvyklí na hodně „studené“ světlo, ale to už dávno neplatí pro všechny typy.

Především to platí o čelovce HL60R osazené moderní LED Cree XM-L2 T6 s teplejším odstínem světla, které zaručí věrnější podání barev v přírodě, což ocení nejen milovníci rybaření nebo nočních toulek lesem.“

Co mě na nich baví, je fakt dobré zpracování, drážky a jemné rýhování na ovládaní těsnění, takže se dobře drží i nastavují do potřebného úhlu. Jediné, na co nemůžu přijít, je, kde je tam nacpáno tolik světla.

Další drobnůstkou, která potěší uživatele, je, že na svítilně je označeno, jakým směrem zasunout baterii - maličkost, která se hodí, když po tmě nemusíte přehazovat špatně vloženou baterii a pak ji pracně nahmatávat v trávě, když vám náhodou spadne.

Kompaktní čelovka HL23

Malá kompaktní čelovka HL23 je „malá“ opravdu jen podle číselného označení, nikoli uživatelským komfortem, posuďte sami:

Přežije pád až z dvoumetrové výšky, je prachuvzdorná a voděodolná až do hloubky dvou metrů. Tělo z hliníkové slitiny a držák z velmi odolného plastu ji předurčují k použití pro sportovce – při běhu či jízdě na kole se pohodlně udrží na jednoduchém popruhu kolem hlavy a s hmotností přibližně 120 gramů o ní za chvíli nebudete ani vědět – tedy kromě toho, že uvidíte až do vzdálenosti 55 metrů.

Tato čelovka je nabíjena pomocí jedné tužkové baterie, výrobce udává až 110 hodin nepřetržitého svícení (v nejnižším modu a za použití alkalických baterií nebo nabíjecích NiMH baterií). Nám na střední výkon vydržela svítit nepřetržitě přes pět hodin a ještě pak nějakou dobu na ten nejnižší.

Nabíjecí LED čelovka HL60R

Pro fajnšmekry je určena o něco větší a o dost výkonnější nabíjecí čelovka HL60R. Se světelným tokem 950 lumenů a dosvitem 116 metrů nás přesvědčila, že i tuhle prostě musíme mít. Už i pro to, že nemusíme přemýšlet o tom, zda máme k dispozici správnou tužkovou baterii na výměnu. Jsme totiž zvyklí na tzv. „dobíječky“ a kablíky a tahle svítilna dokonale zapadne do naší kabelové rodinky fotoaparátů, telefonů, blesků, navigací a dalších elektronických pomocníků. Čelovka je napájena dobíjecí Li-ion baterií, která se dá dobít přímo ve svítilně přes USB kabel, takže když se nám stane, že ji použijeme cestou na chalupu právě pro nenadálou opravu auta, můžeme si ji pak za jízdy dobít a na odemykání zámku si opět posvítíme naplno. Stejně tak si svítilnu dobijeme z počítače nebo pomocí kabelu se správnou koncovkou v nabíječce mobilního telefonu. Při používání USB kabelu však nesmíme zapomenout vždy pořádně utěsnit záklopku USB nabíjení, aby byla zaručena vodotěsnost. O tom, že je baterie opět plně nabitá, nás vždy informují červené LEDky, při nabíjení blikají, jakmile je nabito, svítí trvale – žádné hlídání, jestli už uplynula doba potřebná pro nabíjení nebo ne.

Aby intenzita světla nekolísala ani při snižujícím se napětí ve zdroji, o to se stará digitální regulace. Různě intenzivní světelné režimy, mezi nimi jednoduché přepínání pouhým stiskem na bocích. Pokud chceme svítilnu úplně vypnout, stačí podržet stisk déle. Konstrukce je celokovová (pevná hliníková slitina) a tím zajišťuje svítilně vysokou odolnost při používání, prudkém pohybu a pádu i proti poškrábání, optimální chlazení a ještě k tomu je dokonale vodotěsná. To vše ji přímo předurčuje pro použití v přírodě, při sportech či turistice. Výhodou této moderní čelovky je i ochrana proti přehřátí – pokud se čelovka zahřeje nad bezpečnou mez, dojde k automatickému přepnutí do nižší úrovně výkonu. (Provoz na nejvyšší režim výkonu není omezen časově, ale pouze teplotou. Při rychlém pohybu lze tedy nejvyšší výkon používat nepřetržitě.)

Nechali jsme silnější svítilnu zapnutou na nejnižší výkon, abychom vyzkoušeli, jak nám posvítí třeba, ... když zabloudíme v jeskyni, ... ještě svítí, už je to dva a půl dne, ... tak uvidíme, ... pokud ji v noci nevypínají netopýři, je to opravdu úctyhodný výkon, co myslíte?

Jen jsme zatím nestihli vyzkoušet doporučení výrobce - po nabití doporučuje povolit a opět utáhnout bateriový uzávěr čelovky, aby se resetoval obvod, který zajišťuje automatické snižování výkonu při vybitých bateriích.

Pokud máte s čelovkami nebo ručními svítilnami Fenix zkušenost, neváhejte a pochlubte se nám. Určitě se tyto moderní, šikovné a úsporné svítilny nejen na sport a cestování, ale i kutilům a do domácnosti, místo starých těžkých baterek (které jsou kolikrát sice lehké díky tomu, že jsou z plastu, ale když do nich dáte baterie, můžete s nimi rovnou do posilovny)

Fotogalerie k článku:

Autor: Petra, Pavel Kutil Zeman, HobbyPRstudio (text a foto)

Související články

Čelovka Fenix HL35 - výkonný světelný dříč 4  fotek

Čelovka Fenix HL35 - výkonný světelný dříč

Počasí sice v některých dnech již nesměle připomíná blížící se jaro, ale dny jsou stále velmi krátké a brzký soumrak znesnadňuje kutilské práce dom ...


Svítilna Fenix E20 - malá, ale neuvěřitelně výkonná 25  fotek

Svítilna Fenix E20 - malá, ale neuvěřitelně výkonná

Moderní technologie nás obklopují a provázejí na každém kroku a v mnohém nám pomáhají. Nejde jen o počítače, ale i například o výkonné a úsporné le ...


Fenix svítilny jsou čertovsky dobré 25  fotek

Fenix svítilny jsou čertovsky dobré

Bez světla to prostě nejde a to především v zimních měsících, kdy je tmy více než kdy jindy. Řešením je samozřejmě pořízení si nějaké baterky, to j ...


Fenix UC02: Výkon velké svítilny v přívěsku na klíče 5  fotek

Fenix UC02: Výkon velké svítilny v přívěsku na klíče

Fenix UC02 je klíčenková svítilna s micro-USB nabíjením, která zaujme neočekávaně vysokým světelným výkonem 130 lumenů při zachování skutečně minia ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×