Právě soutěžíme o:
montérkové kalhoty CERVA Dayboro montérkové kalhoty CERVA Dayboro
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Není benzín jako benzín aneb Benzín v zahradních strojích

Není benzín jako benzín aneb Benzín v zahradních strojích

Používání benzinu v zahradních strojích má svoje zásady. Jeho kvalita je v mnoha ohledech problematická a může vyústit až v drahou opravu. O problémy se sekačkou, křovinořezem a dalšími stroji ale nestojíme. Jak tedy zajistit, aby náš motor měl k dispozici kvalitní palivo a jak se chovat, když přichází doba zimní odstávky?

reklama

Kvalita paliv dělá vrásky majitelům strojů

Není benzin jako benzin, prostě kvalita paliv se s dobou změnila. Povinné přimíchávání pěti procent biosložky klade důraz na jeho ošetření, stejně tak jako správné používání motorových strojů. Bioethanol sice stojí za plošným snížením emisí spalovacích motorů, jeho přítomnost ale činí kvalitu paliv velmi kolísavou. Při spalování jsou výfukové plyny čistší. Motory značně trpí, protože uvnitř se při provozu tvoří zvýšené množství usazenin. Snižují výkon, životnost a zhoršují odvod tepla. V karburátoru vzniká při odstavení s nevyprázdněním palivových cest slabá, lepivá vrstvička. Jsou to známé pryskyřičné usazeniny, které dříve nebo později zanesou trysky a kanálky. Karburaci to v konečném důsledku zabrání korektní funkci.

Návod k obsluze říká vše

Uživatelský manuál k obsluze spalovacího motoru stanoví, jak naložit se zbytkem paliva před zahájením delší odstávky. Motor, vybavený uzávěrem přívodu benzinu, odstavíme tak, že obsah nádrže ošetříme stabilizátorem. Jde o konzervační prostředek, účinně zpomalující rozkládání a zvětrávání paliva. Aby nedocházelo k navázání vzdušné vlhkosti, nádrž naplníme až po uzávěr již ošetřenou směsí. Při uzavřeném přívodu paliva nastartujeme motor a necháme jej běžet, dokud nezhasne. Znamená to, že karburátor je prázdný a po delším odstavení startování nebude činit problém.

Ponechání paliva bez ošetření činí obrovský problém jemně seřízeným karburátorům se slitinovým tělem. Bioethanol se vyznačuje v tomto prostředí agresivní vlastností. Dochází až k oxidaci slitiny a tvorbě krupičky, bránící správné přípravě směsi.

Pár dní a dost

Běžný a všude dostupný Natural 95 si zachovává stabilitu složení po dobu přibližně tří týdnů. Proto si netvoříme zásoby, ale s palivem si počínáme tak, abychom nakoupené množství za tuto dobu spotřebovali. V palivových směsích pro provoz dvoutaktních motorů, číhá jedna zrada. Tím, jak se v namíchané směsi paliva a oleje začnou oddělovat jednotlivé složky od sebe, vážně je narušena také schopnost vázání oleje. Často pak dochází k zadření motoru, a to i při správném míchacím poměru.

Vysokooktanová paliva výbornou možností

Moderním spalovacím motorům prospívá provoz na paliva s vyšším oktanovým číslem než 95. Jednou ze základových složek je biosložka, vyráběná jako ETBE nebo etyltercbutyléter. Tato látka se neusazuje v palivových cestách. Má vliv na zvýšení výhřevnosti při spalování a zachovává benzinu vyšší oxidační stabilitu, takže zvětrává podstatně pomaleji. Snížená schopnost vázat na sebe vzdušnou vlhkost omezuje riziko problémů s chodem motoru po delší odstávce při ponechání poloprázdné nádrže.

Při dlouhodobém využívání vysokooktanových, premiových paliv, nedojde ke zvýšení výkonu motoru. Také jej nakoupíme za vyšší cenu při porovnání s klasickým Naturalem. Avšak vlastnosti jsou prvotřídní. Nemusíme používat stabilizátor pro krátkodobé odstávky, motor je uvnitř podstatně čistší, takže má delší životnost a snižuje se riziko případných poruch.

Budoucnost s otazníkem

V dalších letech dojde pravděpodobně ke zvýšení obsahu bioethanolu v palivech až na úroveň 10%. Starším motorům, které pro to nejsou uzpůsobeny, to bude činit nemalé problémy. Odhadovaná doba skladovatelnosti se zkrátí na jeden až dva týdny. V souvislosti s neustále se zpřísňující legislativou v oblasti emisí výfukových plynů dojde ke generační obměně všech spalovacích motorů v sekačkách, pilách a jiných zařízeních za nové, vybavené ještě přesněji vyrobenými karburátory s velice jemným nastavením. Řešením bude používat již pouze vysokooktanový benzin nebo klást velký důraz na ošetření paliva ihned po jeho zakoupení na čerpací stanici.

Autor: Radoslav Ptáček (text), Depositphotos (foto)

Klíčová slova:


Související články

Benzínové pily Oleo - Mac a videotest Českého Kutila

Mít doma motorovou pilu se vyplatí, pokud udržujete vzrostlý sad, připravujete si dříví na otop nebo chcete být i při stavění pergoly soběstační a ...

Sekačku nebo traktůrek 3  fotek

Sekačku nebo traktůrek

Máte větší zahradu, udržovat pomocí klasické motorové nebo elektrické sekačky ji nezvládáte a proto přemýšlíte o nákupu traktůrku? Zkuste se zamyslet ...


Sekačky 1  fotek

Sekačky

Na Sv.Jiří nezašlapou trávu čtyři,říká pranostika.Svatý Jiří je za námi a vás možná přestalo bavit neustále ostřit kosu a kupovat další a další brousk ...


Oleje pro zahradní techniku 5  fotek

Oleje pro zahradní techniku

Oleje pro zahradní techniku používáme s přihlédnutím k doporučením v návodu k obsluze a bezpečné manipulaci. Jejich pravidelná výměna je nutná, pro ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
2
Jaký křovinořez vybrat? Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.10.2019 10:07 Tomáš
1
1
kultivátor Eurosystem P70 Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.6.2019 09:53 honza
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
5
Sekacka pro starsi zenu Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 27.2.2019 13:28 Standa
3
Vysokotlaká vapka na auto Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 28.8.2018 14:32 Tomáš
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
0
zahradní traktor Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jana
0
Jak rozemlít drny? Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Pavel
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
5
Sekacka pro starsi zenu Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 27.2.2019 13:28 Standa
3
Vysokotlaká vapka na auto Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 28.8.2018 14:32 Tomáš
2
Jaký křovinořez vybrat? Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.10.2019 10:07 Tomáš
1
kultivátor Eurosystem P70 Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.6.2019 09:53 honza
1
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×