Právě soutěžíme o:
vchodovou stříšku Zenit a poukázky na nákup vchodovou stříšku Zenit a poukázky na nákup
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Nátěrové hmoty Sokrates

Nátěrové hmoty Sokrates

Při renovaci nátěrů v interiéru - nábytek, dveře, dveřní obložky, schodiště a podobně, musíme nejprve zvolit správný pracovní postup a vybrat si vhodné nátěrové hmoty.

reklama

Nejprve z povrchu nábytku odstraníme staré nesoudržné nátěry, které se loupou, jsou silně poškozené, nebo chceme stávající krycí barvy nahradit transparentními laky. Odstranění starých syntetických nátěrů můžeme provést opalováním horkovzdušnou pistolí nebo chemicky odstraňovačem nátěrů a následně přebroušením. Louhování bude asi rozumné ponechat odborníkům. Při neodborném provedení můžete narazit na problém s novým nátěrem.

U vodou ředitelných nátěrových hmot můžete také použít odstraňovače starých nátěrů. Ale zde možná budete muset i proces opakovat. Při použití horkovzdušného náčiní budete mít zcela jistě problém u akrylátů. Akryláty se budou chovat jako termoplasty. Vlivem horkého vzduchu se budou měnit v hmotu podobnou žvýkačce. Při broušení povrchu akrylátů je dobré po celou dobu broušení povrch zvlhčovat intenzivně vodou. Poškozená místa, kde chybí dřevo, opravte brusnou pastou na dřevo SOKRATES. Budete jistě spokojeni. Barevný odstín si sami nastavíte mísením odstínů. Opravený povrch se nebude drolit, bez problému se může frézovat, brousit nebo hoblovat. Při hlubším poškození se nanáší více vrstev.
Po odstranění nátěru musíme povrch vždy dokonale přebrousit, případně opravit brusnou pastou a přebrousit.

Po dokonalé předúpravě zvolíme nátěrový systém. I když si správně nastavíte odstín brusné pasty – tmelu tam, kde budou rozsáhlá tmelení, bude asi problém použít transparentní nátěr nebo oleje. Pozor na plochy, které byly původně ošetřeny fermeží, oleji, hydrovosky a podobně, nebude možné renovovat vodou ředitelnými systémy. Zde hrozí špatná adheze - puchýře, loupání, praskání povrchu a podobně. Zvolte syntetický nátěr. Také nezapomeňte, že při přetírání syntetických podkladů, například na oknech, dveřích a podobně, které nebyly úplně odstraněny, vodou ředitelným akrylátovými barvami hrozí popraskání - potrhání povrchu. Na vině je špatné ukotvení akrylátu k alkydu. Akrylátové barvy s dobrou adhezí k alkydům ale existují.

Značka Sokrates vám nabízí vodou ředitelné systémy krycích barev, laků a olejů. U krycího nátěru vám doporučujeme nejprve použít Sokrates primer Brisk. Velmi rychle zasychá a vyznačuje se vynikající brousitelností. Primer přebrousíte brusným papírem č. 150. Jako vrchní nátěr doporučujeme použít email Brisk – polyuretanová barva pro interiéry. Získáte vynikající oděru vzdorný povrch. Aplikace štětec nebo stříkání. Sokrates Email Brisk se tónuje do požadovaných odstínů. K běžným nátěrům můžete také zcela spolehlivě použít Sokrates email professional nebo Sokrates Colour.

K transparentním nátěrům vám doporučujeme použít lak Sorkates Aquafin plus, nebo Aquafin Plus profi. Jako vrchní nátěr použijete MOVIpur brilant s vyšší odolností na oděr. Škála od lesku až po hluboký mat. Ultramat je pro nábytek, dřevěné stropy a podobně zvláště působivý.

V současné době se stále více zákazníků přiklání k nátěrům přírodními oleji, olejovosky a vosky, aby starému výrobku vdechli jeho původní výraz. Aplikace těchto nátěrových hmot je velmi jednoduchá a výsledek je přitom dokonalý.
Při aplikaci olejů na velké plochy použijte ekcentrickou brusku a leštící pady. Dřevo můžete pod oleje mořit mořidly, nebo použít pigmenty do olejů dle vzorkovnice. Oleje, olejovosky a vosky jsou vyrobeny firmy CLOU. U olejů a olejovosků také nezapomeňte, že hadry znečištěné těmito produkty se mohou samy vznítit. Dávejte je proto do nádoby a zalévejte vodou.

První vrstva se nejčastěji aplikuje štětcem. Při nanášení musíte přebytečný olej stále stahovat štětcem a zabránit tak vytvoření louží. Necháme 20 minut zasychat a nevsáklý přebytečný olej dokonale vytřeme savým hadříkem a silně rozleštíme. Tuto otevřenou dobu pro zpracovatelnost oleje si dobře pohlídejte. Příliš zaschlý olej je prakticky nezpracovatelný. Rozleštěný povrch necháme schnout, nejlépe do druhého dne, lehce strhneme „chloupky dřeva“ jemným papírem č. 200 - 220. Je dobré nespěchat a první vrstvu nechat skutečně dokonale zaschnout. Jinak můžete zpomalit zasychání druhé vrstvy. Pokud necháte zaschnout „loužičky“ bude problém. Lesklou loužičku můžete jedině odbrousit a místo opravit, ne-li celou plochu. Druhý nátěr provedete stejně, jako první. Nezapomeňte opět setřít přebytečný olej a dokonale rozleštit. Druhý nátěr je konečný a již se NEBROUSÍ.

Renovace nátěrů v interiéru je zvláště rozsáhlá problematika, kterou nelze ve zkratce článku obsáhnout. Tento článek je jenom úvodem.

Pokud vás zajímá, kdy se rozhodnout pro oleje a olejovosky a jak s nimi správně nakládat, tak orientační informaci získáte na www.barvy-sokrates.cz. Zde se dozvíte i bližší informace o produktech zn. SOKRATES.

Autor: Building plast (text a foto)

Klíčová slova:


Související články

Nátěry interiéru 5  fotek

Nátěry interiéru

Firma Building Plast spol. s r. o., která vyrábí nátěrové hmoty pod obchodní značkou SOKRATES, se specializovala již před 20 lety na výrobu vodou ř ...


SOKRATES Olejová ochranná lazura na dřevo 3  fotek

SOKRATES Olejová ochranná lazura na dřevo

Pokud očekáváme, že nátěrová hmota, kterou ošetříme dřevěný podklad splní naše očekávání, musí i samotný podklad splňovat určitá kritéria. Praktick ...


Oleje a olejovosky bez závoje. Dobré rady. 8  fotek

Oleje a olejovosky bez závoje. Dobré rady.

Oleje a olejovosky na dřevěné a kamenné podklady se v posledních letech i Česku dostávají do středu zájmu veřejnosti. Jejich spotřeba stoupá a jsou ...


Povrchová úprava zahradního nábytku 7  fotek

Povrchová úprava zahradního nábytku

Systém klasifikace nátěrových hmot a systémů pro ochranu dřeva pro venkovní použití je rozdělen na klasifikaci podle účelu použití, podle vzhledu a ...


Opravy nábytku - renovace 7  fotek

Opravy nábytku - renovace

Cílem každé renovace nábytku je vrátit starým opotřebovaným kusům především krásu a někdy také jejich funkčnost. Pro dosažení správného výsledku je ...


Dobré rady pro oleje a olejovosky 9  fotek

Dobré rady pro oleje a olejovosky

Oleje a olejovosky na dřevěné a kamenné podklady se v posledních letech i v Česku dostávají do středu zájmu. Jsou ale často používány i na plochy, ...


SOKRATES - Olejová ochranná lazura 3  fotek

SOKRATES - Olejová ochranná lazura

Olejová středněvrstvá lazura je rychleschnoucí, hedvábně lesklá rozpouštědlová nátěrová hmota, určena pro vnější prostředí. Obsahuje účinné látky, ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
páskovačka Dílna
Poslední příspěvek: 25.9.2015 11:03 karel nový
0
Pujcit nebo koupit stepkovac? Dílna
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Bob Stavitel
0
Ruční páskovačka-návod? Dílna
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 karel nový
0
Jakou vybrat vrtačku? Dílna
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Vilém Votcházel
0
ponk - kde sehnat Dílna
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 jan krásný
1
páskovačka Dílna
Poslední příspěvek: 25.9.2015 11:03 karel nový
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×