Právě soutěžíme o:
vchodovou stříšku Zenit a poukázky na nákup vchodovou stříšku Zenit a poukázky na nákup
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Jak se staví zděná pergola

Jak se staví zděná pergola

Stavba zděné pergoly je dobrým rozhodnutím. Má nesčetný počet výhod, mimo jiné i dlouhou životnost, vysokou odolnost vůči povětrnostním vlivům i praktičnost. Tento typ pergol jsou často kombinované s krbem, udírnou i venkovní kuchyní. Mimo to nabízí rovněž i velmi příjemné posezení. Zděnou pergolu si můžete nechat postavit, ale s trochou šikovnosti si ji můžete postavit i svépomocí. To jak bude vypadat, je jen na vás. Zděná pergola je nadčasovou stavbou, která vypadá velmi elegantně. Obzvlášť působivě vypadá kombinace kamene a dřeva.

reklama

Zděná pergola - plánování výstavby

Stavba zděné pergoly představuje dost závažné rozhodnutí, a proto dříve než se dáte do samotné výstavby, zvažte, kde by měla být pergola umístěna. Mějte přitom na mysli, že by zděná pergola měla architektonicky zapadat do vaší zahrady a rovněž by měla korespondovat i s vaším domem. Vůbec není od věci, aby na návrhu zděných pergol podílel architekt. Při projektování nezapomínejte na skutečnost, že by neměla být všem na očích, ale zároveň by měla mít na dosah zázemí. Pokud její součástí má být i venkovní kuchyně, neobejde se rovněž bez přívodu vody. Důležitým prvkem je rovněž dostatek světla. Zděnou pergolu nestavte tam, kde to profukuje. Kryta by měla být optimálně ze západu, případně z východu, kde vás může slunce oslňovat.

Stavební povolení

Dříve než začnete stavět, zjistěte si, zda k tomu náhodou nepotřebujete stavební povolení. Pokud si nejste zcela jisti, podívejte se na aktuální znění zákonů. Jestliže se v tom nevyznáte, na stavebním úřadě vám poradí se vším, co potřebujete před výstavbou zařídit.

Stavba zděné pergoly podle architektonického návrhu

S nutností stavebního povolení přichází i další povinnosti, k nimž patří doložení vlastnického práva k pozemku, stanoviska vlastníků pozemků a i těch sousedních a následně potřebujete i hotový projekt. Projekt představuje vyhotovený architektonický návrh, kde je zobrazena celková situace, technickou zprávu s popisem, konstrukční a materiálové řešení, půdorys pohledy.

Stavba zděné pergoly

Stavba zděné pergoly je mnohem náročnější než výstavba té dřevěné. Je přeci jenom vyvedena z klasických cihel nebo kamene. Ty nejkrásnější jsou přitom postaveny z pískovce. I přes zdánlivou složitost jsou tyto zděné pergoly stále považovány za lehké stavby. Neobejde se bez pořádných základů a pevné rovné podlahy. Nejjednodušší verzí je betonová deska, co si ale budeme povídat, nejlépe vypadá kamenná podlaha nebo podlaha s keramickou dlažbou. Sloupky u zděné pergoly je vhodné obložit speciálními pálenými cihlami, které jsou odolné vůči různým povětrnostním vlivům. Klidně ji můžete nechat obrůst popínavými rostlinami. Velmi často se zděné pergoly kombinují s dřevem. Obvyklou součástí zděných pergol jsou také krb, udírna, gril, malá venkovní kuchyně.

Moderní vymoženosti umožňují připravit si vizualizaci stavby

To, z čeho má být střecha, vybírejte s ohledem na základní stavební materiál. Všeobecně může být střecha z pálených střešních tašek, dřevěných šindelů i exkluzivní břidlic. Hodí se sem i lehká střešní krytina. Pokud do zděné pergoly zavedete také elektřinu, mějte na paměti, že nesmí střechou zatékat dovnitř a pak také i to, že elektrické přípojky musí odpovídat normě pro použití ve venkovním prostředí (přípojky se zvýšeným krytím IP65).

Největší nevýhodou zděných pergol je její cena. Patří totiž k těm nejdražším druhům pergol. Pokud se však pro tuto investici rozhodnete, nebudete litovat, svým uživatelům totiž nabízí tu největší životnost. Kromě ní pak také ještě i pevnost, stabilitu a snadnou údržbu.

Autor: Adriana Dosedělová (text), Depositphotos (foto)

Klíčová slova:


Související články

Stavba pergoly – 1. díl 29  fotek

Stavba pergoly – 1. díl

Na stavbu zahradní pergoly není nikdy pozdě, dá se stavět od jara do podzimu. Její stavba trvá podle náročnosti zhruba dva víkendy. Především zastřeše ...


Oblíbené zahradní pergoly 12  fotek

Oblíbené zahradní pergoly

Zahradní pergoly byly v první řadě dřevěnými stavbami, které nebyly určené lidem, ale sloužily jako opory popínavým rostlinám. Posléze lidé ocenili př ...


Než začnete stavět pergolu svépomocí 27  fotek

Než začnete stavět pergolu svépomocí

Jaro je v plném proudu a někteří z vás se nadšeně vrhli na zahradu a začali vymýšlet, jak ji vylepšit. U mnohých padl návrh – postavíme si pergolu.


Plastový okap pro vaši pergolu 32  fotek

Plastový okap pro vaši pergolu

... aneb vyzkoušeli jsme za vás a to na vlastní kůži, jak dobře se pracuje s plastovými okapy Marley od firmy GLYNWED. Pergolu jsme do okapů oblékli z ...


Pergola jako výhradně letní záležitost? 4  fotek

Pergola jako výhradně letní záležitost?

Posezení na zahradě s přáteli, dobrým jídlem a pitím a možná také za doprovodu drnkající kytary, je dozajista velmi příjemně strávenou chvílí každého ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
2
Jaký křovinořez vybrat? Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.10.2019 10:07 Tomáš
1
2
Svinky ve skleníku Pěstujeme
Poslední příspěvek: 20.7.2019 20:42 Miroslava Kubešová
1
kultivátor Eurosystem P70 Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.6.2019 09:53 honza
10
Zastřešení bazénu jaké? Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.4.2019 06:40 Lada
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
5
Sekacka pro starsi zenu Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 27.2.2019 13:28 Standa
10
Nátěr zahradního nábytku Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 9.2.2019 17:42 Jana
1
Čemeřice - jakou půdu? Pěstujeme
Poslední příspěvek: 8.2.2019 21:07 Anna
2
Pergola přistavěna k domku Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 1.11.2018 19:55 Václav
23
Zahradní nábytek Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 22.7.2018 19:06 Jindřich Polesný
14
Hliníková pergola? Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 27.1.2018 12:04 Libor
10
Nátěr zahradního nábytku Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 9.2.2019 17:42 Jana
10
Zastřešení bazénu jaké? Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.4.2019 06:40 Lada
9
Zahradni lahatko Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 22.7.2018 19:12 lenka fremalova
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
8
Krb +Udírna Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 3.3.2013 16:58 Jaroslav Uher
5
Sekacka pro starsi zenu Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 27.2.2019 13:28 Standa
5
3
Aplikace na rozeznávání rostlin Katalog rostlin
Poslední příspěvek: 30.7.2018 10:59 Věra
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×