reklama

4. Praktický příklad větrání s rekuperací - rekonstrukce bytu

V minulém díle našeho miniseriálu jsme vám přiblížili, jak při rekonstrukci bytu vyřešit problém s jeho vnitřním klimatem a zajistit pravidelnou výměnu čerstvého vzduchu bez energetických ztrát. Hlavní roli hrála skladná rekuperační jednotka umístěná v kuchyňské lince. V této části nabídneme jiný přístup: využití decentrálních jednotek.

Systém větrání s rekuperací tepla
i (Zdroj: Zehnder)
4. Praktický příklad větrání s rekuperací - rekonstrukce bytu (Zdroj: Zehnder)

Systém komfortního větrání s rekuperací tepla od společnosti Zehnder, jenž umožňuje interiér nepřetržitě zásobovat čerstvým a čistým vzduchem, jsme dostatečně představili již v předešlých dílech. Aktuální způsob, jak vyřešit problémy s nepřiměřenou vlhkostí, odvést vydýchaný vzduch s vysokým CO2 a celkově zlepšit vnitřní prostředí rekonstruovaného bytu, přistupuje k řešení pomocí dvou typů nezávislých decentrálních jednotek. Doporučujeme zejména kvůli jednoduchosti a rychlosti instalace, bez nutnosti promýšlení správných rozvodů.

Příklad: Rekonstrukce bytu s decentrálními jednotkami

Instalace systému řízeného větrání s rekuperací nebyla nikdy jednodušší: decentrální jednotky firmy Zehnder potřebují pouze vyvrtání otvorů do obvodových zdí a následné osazení vlastních zařízení. Ty se díky svému výkonu postarají o výměnu vzduchu v jedné či více místnostech.

Typ objektu: byt 80 m2, rekonstrukce

Větrací jednotka: decentrální jednotky Zehnder ComfoAir 70 a Zehnder ComfoSpot 50Umístění jednotky: v obvodové zdi Rozvody vzduchu: bez rozvodů

Příklad: Rekonstrukce bytu s decentrálními jednotkami
i (Zdroj: Zehnder)
Příklad: Rekonstrukce bytu s decentrálními jednotkami (Zdroj: Zehnder)

Popis návrhu

S decentrálními větracími jednotkami Zehnder ComfoSpot 50 a Zehnder ComfoAir 70 je zajištěna nepřetržitá výměna vzduchu s minimálními nároky na instalaci. V praxi se jedná o dvě samostatné jednotky, které zajišťují výměnu vzduchu v samostatných či propojených místnostech bez instalace potrubí/rozvodů, využívají pouze fyzikální vlastnosti proudění vzduchu rozdílných teplot. Souběžný přívod čerstvého a odvod znečištěného vzduchu umožňuje využívat všechny výhody komfortního větrání: optimální výměna vzduchu, rekuperace tepla a maximální energetická účinnost. Jedinečný entalpický výměník zabraňuje vzniku kondenzátu a znečištění fasády. Větrací jednotka Zehnder ComfoAir 70 umožňuje připojit druhou místnost, a tak větrat dvě místnosti jednou jednotkou.

Větrání
Popis návrhu (Zdroj: Zehnder)
Rekuperace
Rekuperační jednotka (Zdroj: Zehnder)

Dvě jednotky pro společný výsledek

Decentrální větrací jednotka Zehnder ComfoSpot 50 spoléhá na své kompaktní rozměry v kombinaci s vysokým výkonem. Je velmi tichá (5,2 -29 dB(A)). Jedinečný entalpický výměník zajišťuje využití až 82 % tepla a 78 % vlhkosti z odváděného vzduchu. Je oblíbená i kvůli snadnému ovládání prostřednictvím dotykového displeje umístěného přímo na jednotce, nebo pomocí čidel vlhkosti CO2 a VOC (těkavých organických látek ve vzduchu). Pro stěny o tloušťce 33,5 - 60 cm postačí jádrový otvor o průměru 34 cm.

Jednotka pracuje až po exteriérovou teplotu cca. -5 °C bez předehřívače či bez redukovaného podtlakového protizámrazového režimu. Decentrální větrací jednotka Zehnder ComfoAir 70 dodává čerstvý vzduch a zajišťuje příjemné vnitřní klima a pocit pohody. Je vysoce výkonná a díky kvalitním ventilátorům DC a dobré akustické izolaci umožňuje mimořádně tichý provoz (23 dB(A) při 40 m³/h). Jedinečný entalpický výměník zajišťuje využití až 89 % tepla a 71 % vlhkosti z odváděného vzduchu. Je vhodná pro stěny o tloušťce 28–60 cm postačí průměr jádrového otvoru je 25 cm. S pomocí volitelného napojení potrubí pro přívod či odvod vzduchu (s rozvody vzduchu Zehnder) je možno připojit na větrací systém i další místnost.

Dvě jednotky pro společný výsledek
Dvě jednotky pro společný výsledek
Dvě jednotky pro společný výsledek
Dvě jednotky pro společný výsledek

Minimální nároky na instalaci

Jednoduchá a rychlá montáž: decentrální větrací jednotky kladou minimální nároky na stavební úpravy. Nutné je pouze jádrové vyvrtání otvoru a elektrické napájení 230 Voltů. Díky entalpickému výměníku není nutné napojení a spádování pro odvod kondenzátu na fasádu či do zásobníku-sběrače.

Publikováno: 6.11.2019, Autor: Zehnder (text a foto), Profil autora: Redakce