Právě soutěžíme o:
balíček dárkových předmětů od SECA Borohrádek balíček dárkových předmětů od SECA Borohrádek
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Přáníčka z ručního papíru

Přáníčka z ručního papíru
Ruční papír patří k ušlechtilým papírům. Vyrábí se tradičním způsobem z hadroviny – ručním čerpáním papíroviny na síto. Je charakteristický strukturovaným povrchem a mívá nepravidelné okraje. Zkusme si z tohoto krásného papíru vyrobit přáníčka.
reklama

Budete potřebovat

Materiál

ruční papír, provázek, mašle či stuhy, vylisované přírodniny (spadané listí, usušené květy, větvičky jehličnanů, apod.), lepidlo

Nářadí

nůž, nůžky

Postup

 1. Ruční papír se vyrábí v mnoha barvách a s různě strukturovaným povrchem, podle toho, co je do papíru při výrobě přidáno. Mohou to být kousky jiného papíru, rozemletá dřívka, ale i rostlinná vlákna, kousky sušených rostlin apod.

 2. Tento papír můžeme zdobit provázky, portami a velmi krásně se na něm vyjímají přírodniny. Vlhké spadané listí lisujeme mezi savými papíry, třeba novinami. Listy nejdřív vložíme do štůsku novin a pak je zatížíme knihami, či vylisujeme v lisu

 3. Pro výrobu přáníčka si připravíme čtverec ručního papíru o rozměru 20 x 20 cm, tak aby se přání po složení na polovinu vešlo do obálky. Ruční papír nestříháme nůžkami, ale přeložíme jej a rozřízneme nožem. Jen tak zachováme jeho přirozeně nepravidelný okraj.

 4. Obdélník přáníčka ozdobíme na vrchní klopě vylisovanými listy. Na červeném papíře se budou hezky vyjímat žluté lipové lístečky. Využijme podélný formát a naskládejme lístky řetězovitě za sebou. List vždy potřeme ze zadní strany tužkovým lepidlem a přilepíme ho na papír.

 5. Podaří-li se nám najít drobné lístky javoru, kupř. z mladého výhonku, sestavíme z nich korunu stromu. Při skládání střídáme vždy vrstvy světlých a tmavších listů, které lepíme přes sebe tak, aby se vzájemně překrývaly, ale částečně také vykukovaly. Ke znázornění země můžeme přilepit do spodní části obrazce proužek porty.

 6. Přáníčko lze též vyrobit kombinací různobarevných papírů. Největší část obálky jsme vytvořili ze světlého papíru s tečkami o rozměru 15 x 20 cm, jehož kratší stranu 5 cm od okraje jsme ohnuli. Pro tento úzký přední díl jsme ještě uřízli červený papír o rozměru 10 x 20 cm.

 7. Ke krátké klopě tečkované obálky jsme přilepili proužek papíru v žlutavé barvě s přesahem 2,5 cm od okraje. Nakonec jsme celý přední díl podlepili červeným papírem (10 x 20 cm). Vznikla trojdílná přední klopa, kterou jsme ozdobili třemi lístečky.

 8. Přáníčko můžeme také ozdobit portou, nebo provázkem. U okraje podél středu, či protilehlé strany si vyzkoušíme lemování jemnou, bílou portou, nebo různě stočeným provázkem. Ozdobný proužek pak též potřeme z jedné strany lepidlem a přilepíme jej na papír.

 9. Měkkou jedlovou větvičku snadno vylisujeme. K lisování postačí týden, přičemž by neměla být úplně usušená. Jehličí i s větvičkou dostatečně potřeme ze zadní strany lepidlem, položíme na přání, překryjeme papírem a přitiskneme. Obrázek osvěžíme stojánkem z barevných listů, či proužkem porty a vánoční přání je již připravené.

 10. Ruční papíry nám umožňují různobarevné variace. Na tmavomodrém ručním papíru s útržky světlých papírků se pěkně vyjímají pestrobarevné žluté, červené i zelené listy. Kousky bílého papíru zase připomínají první sněhové vločky, snášející se na spadané listopadové listí.

 11. Do takto vyzdobené obálky pak vložíme přeložený list papíru, do něhož napíšeme gratulaci. Vnitřní list s přáním může být z tenkého, avšak kvalitního dopisního papíru. Přání lze též psát na slabý ruční papír.

Pepův tipRuční papír je k dostání ve výtvarných potřebách a v některých papírnictvích. List formátu A4 koupíme již za 15,- Kč a vyrobíme z něj krásné originální přáníčko.Vzniklé odřezky nevyhazujeme, ale zužitkujeme je při výrobě kombinovaných přání.Vylisované listí potřeme ze zadní strany opatrně od středu k okrajům lepidlem. Po umístění na ruční papír list, abychom list nepoškodily, vše zakryjeme papírem a přitiskneme.
Autor: Miroslava Kubišová (text + foto)

Související články

Vánoční skládanka - Sobi 3  fotek

Vánoční skládanka - Sobi

Pokaždé v čase Vánoc jsou děti celé nedočkavé, kdy už budou moci pomáhat s přípravami. Aby se vaše ratolesti zabavily, nechte je vyrobit spoustu kr ...


Hejno, které neuletí 9  fotek

Hejno, které neuletí

Typický zimní večer vkrádající se do pokoje již kolem čtvrté hodiny bývá dlouhý a ještě delší. Aby spolu s ním nepřišla do našich pokojů i smutná nála ...


UHU - pergamanové přání 11  fotek

UHU - pergamanové přání

Den svatého Valentýna připadá na 14. února. Všichni zamilovaní po celém světě si v tento den dávají tzv. valentýnky, což mohou být květiny, čokoláda, ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
0
Kompresor - spoj Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 13.2.2018 15:00 Martin
1
Papírový scrapbook Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 2.1.2017 16:58 Administrátor Andrea
4
Časopisy Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 14.7.2016 07:20 Wendy
0
Domácí výroba z kůže Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 2.6.2016 13:42 Dalibor Kníže
0
Lihyrove hodiny Tvoříme
Poslední příspěvek: 28.4.2015 14:06 Jan Gregor
0
1
patinování Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 3.2.2010 21:18 koukrova
1
fladrovani Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 15.8.2009 14:12 Jana46
2
dveře Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 19.2.2009 23:04 Miluše Majerová
4
Časopisy Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 14.7.2016 07:20 Wendy
2
dveře Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 19.2.2009 23:04 Miluše Majerová
1
fladrovani Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 15.8.2009 14:12 Jana46
1
patinování Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 3.2.2010 21:18 koukrova
1
Papírový scrapbook Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 2.1.2017 16:58 Administrátor Andrea
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×