Právě soutěžíme o:
nářadí do dílny nářadí do dílny
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Předpěstování a přímý výsev rostlin

Předpěstování a přímý výsev rostlin

Již na konci února se začíná většina pěstitelů a zahrádkářů připravovat na nadcházející jaro. Řeší, jaké rostliny budou letos pěstovat, nakupují semínka pro předpěstování i přímý výsev. Jakmile je venku jen trochu přijatelně, opravují pařníky a skleníky. Celou dobu však již netrpělivě vyhlíží dny, kdy se konečně ranní teploty přestanou pohybovat kolem bodu mrazu a déšť se sněhem bičovat zemi.

reklama

Jaký je rozdíl mezi přímým výsevem a předpěstováním?

Přímý výsev semen se provádí ven do půdy, zatím co předpěstování se provádí aktuálně do skleníčků a pařenišť určených za okna a teprve až silné rostlinky se přesazují do záhonu, ideálně až nebudou mrazy. Od února do poloviny března je dobré předpěstovat především teplomilné rostliny s dlouhou vegetační dobou. Ze zeleniny jsou to rajčata, okurky a papriky. Pokud jste tedy ještě nezačali s předpěstováním, je právě teď ten správný čas.

K předpěstování v domácích podmínkách je vhodné použít okenní skleník či pařeniště, takto zajistíme stabilnější klima, dostatek světla a zálivky potřebné ke klíčení rostlin a omezíme nebezpečí zaschnutí semínek. Můžeme použít sterilní substráty, kokosovou bobtnavou zeminu nebo perlit. Ten je však vhodný pro větší semena. Po vytvoření dvou pravých lístků, musíme rostliny přepíchat do substrátu.

Kokosové květináče

Výhoda kokosových bobtnavých květináčů je to, že se nemusí rostlinky přepichovat. Je vhodné použít 2-3 semena na jeden květináč a později nechat nejsilnějšího jedince. Další možností jsou výsevní rašelinovo-celulózová plata, která se snadno dají rozstříhat a rostlinky se přímo v nich vkládají do půdy, tato plata se rozloží a prohnojí tak půdu.

Pěstování bylinek

Předpěstování bylin je efektivnější především u náročnějších bylin, kde se doporučuje předpěstovat např. estragon, dobromysl, stévii, rozmarýn, šalvěj aj. Méně náročné bylinky na přímé pěstování jsou například pažitka, libeček, majoránka, petržel naťová a další.

Uskladněná semínka

Čím jsou semínka čerstvější, tím větší šance na vzejití máte, nejlepší je semínka vysévat do roka, ale pokud vám nějaká zbyla, můžete ověřit jejich klíčivost jednoduchým testem. Semínka vsypte do nádobky s vodou a ta, která během 30 minut klesnou na dn,o vám budou pravděpodobně dobře klíčit, a ta semínka, která vám naopak zůstanou plavat na hladině, bude lepší nezasít. Pokud zasazená semínka do týdne nevzejdou, měli byste zvážit koupi semínek nových.

Přímý výsev a ochrana před mrazem

Do půdy vyséváme například tykev, hrách, ředkvičky, mrkev apod. Vždy byste se měli při výsevu všech rostlin řídit návodem na sáčku se semínky. V případě nebezpečí mrazů, lze rostliny chránit netkanou textilií, která zároveň omezí přístup škůdců k rostlinám. V případě, že budete potřebovat radu se sázením, předpěstováním, výběrem substrátu, nebo výsevných nádob, navštivte odborníky v BAUHAUSu, kteří vám se vším rádi poradí.

Výsadba cibulovin a hlíznatých rostlin

Cibuloviny a hlízy se na rozdíl od semen vysazují do větší hloubky. Jarní cibuloviny sázíme buď na záhonky, nebo na zplanění do trávníku. Při práci použijte obyčejný sázecí kolík, nebo sázecí kolík pro cibuloviny, ten je vhodný zejména pro výsadbu do trávníku. Pro snadnější práci s podzemními částmi rostlin lze použít i košík pro cibuloviny.

Článek byl připraven ve spolupráci se Specializovaným zahradním centrem BAUHAUS.

Autor: Pavla (text), BAUHAUS (text a foto)

Klíčová slova:


Související články

BAUHAUS Rádce – orchideje 13  fotek

BAUHAUS Rádce – orchideje

Velmi oblíbenou pokojovou rostlinou, která pěkně zdobí okna, je orchidej. Pěstování této rostliny se mnoho lidí obává, proto přinášíme několik rad, ...


Květnová soutěž o poukazy na nákup v BAUHAUSU 3  fotek

Květnová soutěž o poukazy na nákup v BAUHAUSU

V našich soutěžích jste si zvykli hrát o předem danou výhru. V soutěžích s BAUHAUSem je tomu trochu jinak. Zkuste odpovědět správně na naše soutěžn ...


Úprava trávníku po zimě 7  fotek

Úprava trávníku po zimě

Po zimě je trávník většinou v dost špatném stavu, pokud chceme mít kolem domu a na zahradě hustý travní koberec, musíme mu trochu pomoci. Výborného ...


Údržba zahradního nábytku 5  fotek

Údržba zahradního nábytku

Začíná se nám oteplovat a to je čas na přípravu zahradního nábytku na sezónu a jeho údržbu. Pravidelná údržba je často zanedbávána, ale její důklad ...


Příprava záhonů je základem pro budoucí úrodu 5  fotek

Příprava záhonů je základem pro budoucí úrodu

Bez přípravy záhonů se úrody nedočkáte. Zelenina, kterou zde každoročně pěstujete, má ráda kyprou půdu s dostatkem živin a vláhy. Stačí nám ruční n ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
2
Svinky ve skleníku Pěstujeme
Poslední příspěvek: 20.7.2019 20:42 Miroslava Kubešová
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
1
Čemeřice - jakou půdu? Pěstujeme
Poslední příspěvek: 8.2.2019 21:07 Anna
0
Choroba rajčat Pěstujeme
Poslední příspěvek: 11.6.2018 13:15 Jana
0
usychající hrušeň Pěstujeme
Poslední příspěvek: 18.6.2017 12:47 Marek
1
Rok v zahradě - leden Pěstujeme
Poslední příspěvek: 28.3.2017 12:38 Administrátor Andrea
0
Vyklízení trávníků Pěstujeme
Poslední příspěvek: 23.2.2017 19:42 Pavlína
0
Jaky kultivator? Pěstujeme
Poslední příspěvek: 4.1.2017 02:55 jakub
1
Nemoc švestky? Pěstujeme
Poslední příspěvek: 30.7.2016 18:04 Petr
0
Vytvoření valu na zahradě Zahrada
Poslední příspěvek: 15.1.2016 14:07 Lucie Veselá
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
2
Svinky ve skleníku Pěstujeme
Poslední příspěvek: 20.7.2019 20:42 Miroslava Kubešová
1
jošta - housenky Pěstujeme
Poslední příspěvek: 25.8.2013 17:48 Dana Matějovská
1
Čemeřice - jakou půdu? Pěstujeme
Poslední příspěvek: 8.2.2019 21:07 Anna
1
Nemoc švestky? Pěstujeme
Poslední příspěvek: 30.7.2016 18:04 Petr
1
Rok v zahradě - leden Pěstujeme
Poslední příspěvek: 28.3.2017 12:38 Administrátor Andrea
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×