Právě soutěžíme o:
montérkové kalhoty CERVA Dayboro montérkové kalhoty CERVA Dayboro
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Při lepení obkladů či dlažby v koupelně je základem dokonalá ochrana podkladu před vlhkostí!

Při lepení obkladů či dlažby v koupelně je základem dokonalá ochrana podkladu před vlhkostí!

Prostory zatížené opakovanou krátkodobou vlhkostí a vystavené stříkající vodě, jako jsou koupelny, sprchy či kuchyně, musí být vždy náležitě utěsněny. Nelze spoléhat pouze na odolnost a nepropustnost samotných obkladů a dlažeb. Prosakující voda totiž může poškozovat samotný podklad, tedy stěnu, zdi nebo podlahu. Navíc výsledná barevnost použité spárovací hmoty může být na vlhkém podkladu jiná než na suchém materiálu! Při dlouhém působení může vlhkost ohrozit i vaše zdraví - plísně, které se tvoří ve vlhkých stěnách, mohou způsobovat alergie, respirační nebo kožní problémy.

reklama

Tomu všemu lze samozřejmě zabránit zvolením správného postupu a kvalitních materiálů. Klíčem k úspěchu je výběr kompletního řešení, ve kterém je doporučená skladba všech materiálů vyzkoušená a dlouhodobě prověřená. Stavební chemie Ceresit je ideálním řešením, protože nabízí ucelenou řadu produktů z oblasti hydroizolací, lepících malt, spárovacích hmot a silikonů, které při správném provedení garantují dlouhodobou životnost, bezproblémový provoz a perfektní vzhled vašeho interiéru.

Jako každá jiná činnost má i lepení obkladů a dlažeb své zákonitosti a posloupnost prací. Podívejte se na správný pracovní postup při utěsnění koupelen, sprchových koutů a kuchyní, konkrétně se stavební chemií Ceresit. Prvním krokem je správná příprava podkladu, včetně jeho utěsnění, na které navazuje lepení obkladů a dlažby, zakončené spárováním a vyplněním dilatačních a spojovacích spár sanitárním silikonem.

1) Penetrace podkladu

Nejdříve odstraňte znečištění a vrstvy s nedostatečnou přídržností a poté, ještě před samotným lepením, vyrovnejte případné nerovnosti. V nabídce stavební chemie Ceresit jsou k tomu pro podlahy určeny samonivelační hmoty Ceresit CN 68 a Ceresit CN 69. Podklad je nutné napenetrovat. Základní nátěr (penetraci) volíme podle typu a druhu podkladu. Pro nasákavé podklady (např. omítka či beton) použijte základní nátěr Ceresit CT 17.

2) Nanesení utěsnění

Vrstva hydroizolace je nutná všude tam, kde dochází k přímému styku s vodou. Mezi tato místa patří sprchový kout, prostory nad vanou a samozřejmě podlaha. Na ostatních plochách v koupelně není vyžadována. Ze sortimentu Ceresit doporučujeme elastickou hydroizolaci Ceresit CL 51. Nanáší se cca 2 hodiny po aplikaci penetrace. Je přímo namíchaná v plastové nádobě, kterou tedy stačí pouze otevřít a nanést na podkladovou plochu. První vrstvu hydroizolace naneste nejprve do míst, kde bude uložen těsnící pás.

3) Osazení těsnícího pásu

Do rohů, přechodů mezi stěnou a podlahou, případně do dilatačních nebo přechodových spár vložte do čerstvě nanesené vrstvy hydroizolace izolační pás Ceresit CL 152. Ceresit nabízí ve své CL řadě i specializované manžety a profily pro utěsnění instalačních průchodek a přemostění dilatačních a připojovacích spár v koutech a nárožích.

4) Napojení svislého pásu

Takto vložený izolační pás následně přetřete tak, aby byl součástí první vrstvy izolace.

5) Utěsnění

Nyní můžete přistoupit k celoplošnému nanesení první vrstvy hydroizolace Ceresit CL 51. Po zaschnutí první vrstvy (cca 2 hodiny) naneste nejlépe do kříže druhou vrstvu. Celková tloušťka obou vrstev by měla být asi 0,8 mm. Postupujte tak, že nejprve utěsníte stěny a teprve po nalepení obkladů na stěny a jejich zaspárování utěsníte podklady.

6) Lepení obkladu 1.

Již po cca 4 hodinách od nanesení druhé vrstvy hydroizolace Ceresit CL 51 je možno lepit obklady a dlažbu. Lepicí maltu vybíráme dle typu obkladu a podkladu - pro lepení obkladů a dlažby z keramiky, skla, desek z betonu a přírodního kamene je ideálním řešením Ceresit CM 12 ELASTIC. Touto maltou můžete lepit na beton, cementové potěry, cementové i vápeno-cementové omítky, v interiéru i na sádrovláknité desky, sádrokarton, anhydrit, sádrové podklady a pórobeton. Lze jí použít i při lepení dlažby na podlahy s podlahovým vytápěním.

7) Lepení obkladu 2.

U kritických podkladů, jako jsou různé montážní desky, dřevotřísky a OSB desky, se používá flexibilní malta Ceresit CM 16 FLEX. Je zároveň vhodnou volbou pro obklady a dlažby na balkonech, lodžiích a terasách. Pro moderní velkoformátové obklady a dlažbu se doporučuje použití lepicí malty Ceresit CM 22 MEGA FORMAT FLEXIBLE.

8) Spárování

Po zaschnutí lepidla naneste do spár spárovací hmotu tak, aby byly spáry zcela vyplněny. Spárovací hmotu nechte lehce zaschnout. Při dotyku prstem se spárovací hmota na prst nesmí lepit, ani se pod ním propadat. Pro koupelny je oblíbenou volbou spárovací hmota Ceresit CE 40 Aquastatic. Díky Trojité ochraně MicroProtect – originální receptuře kombinující tří účinné biocidní látky - odolává spárovací hmota napadení plísněmi, houbami a jinými nežádoucími mikroorganismy. Jednoduše se zpracovává a díky vyztuženým vláknům je flexibilnější. Je nabízena ve 29 barevných odstínech a unikátní receptura ProColor garantuje jejich dlouhodobou barevnou stálost.

9) Čištění obkladu a nanesení sanitárního silikonu

Po lehkém zaschnutí zbytek spárovací hmoty smyjte z povrchu obkladů vlhkou a často vymývanou mycí houbou. Spáry v rozích stěn, přechodech mezi stěnou a podlahou a okolo sanitární keramiky vyplňte sanitárním silikonem Ceresit CS 25 MicroProtect. Odstín tmelu můžete dokonale sladit se spárovací hmotou Ceresit CE 40 Aquastatic, paleta barev pro oba výrobky je zcela identická.

Stavební chemie Ceresit je dostupná u všech autorizovaných a certifikovaných prodejců Ceresit a ve vybraných hobby marketech. Více informací najdete na www.ceresit.cz.

Autor: Henkel (text a foto)

Klíčová slova:


Související články

Ceresit Sanitary -  silikon se samospouští 5  fotek

Ceresit Sanitary - silikon se samospouští

Renovujete koupelnu? Nebo jen potřebujete vyměnit těsnění kolem vany, jelikož to původní je již na mnoha místech odchlíplé, zašlé a již dávno neplní s ...


Čím slepit dřevo, kov, sklo nebo plast? Použijte 100% lepidlo Pattex 11  fotek

Čím slepit dřevo, kov, sklo nebo plast? Použijte 100% lepidlo Pattex

Čím to slepit? Tato otázka padne u nás doma vždy, když se něco rozbije. Kdo se v tom má vyznat. Každé lepidlo je určené pro něco jiného. Možná je to u ...


Co čím lepit aneb praktické rady nejen pro kutily I. 4  fotek

Co čím lepit aneb praktické rady nejen pro kutily I.

Nalepit obložení stěny, přilepit práh, schod, zrcadlo nebo polici je v současné době snadné. Montážní lepidla za posledních několik let dokázala v mno ...


Jak na plíseň v koupelně 6  fotek

Jak na plíseň v koupelně

Koupelna – místo, odkud pochází čistota. Právě proto, že zde provádíme osobní hygienu, měla by být koupelna nejčistším místem v našich obydlích. Probl ...


Dlažba v interiéru je nejen praktická, ale oživí i celkový vzhled 7  fotek

Dlažba v interiéru je nejen praktická, ale oživí i celkový vzhled

Dlažba se do interiéru stěhuje již natrvalo, protože splňuje podmínky kvalitní a nenáročné podlahové krytiny. Dlažbu lze zakoupit ve velké barevné ...


Odvlhčovač Ceresit Stop Vlhkosti Aero 360° vás zbaví vlhkosti

S nadcházejícím jarem vypínáme topení a mnohdy se pak divíme, že vlhkost si našla cestu do našich koupelen, ložnic nebo úložných prostor. Všude tam, k ...

reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
3
Výběr žumpy Stavební materiály
Poslední příspěvek: 18.9.2018 11:47 Zuzana
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
1
Zbělení cihel s vodním sklem Stavební materiály
Poslední příspěvek: 21.6.2016 10:27 Pavel Dufek
0
střecha podzemního domu Stavební materiály
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Petr
0
Nová koupelna-vybavení Stavební materiály
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 adéla malá
0
instalace odpadů pvc Stavební materiály
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Petr
3
Výběr žumpy Stavební materiály
Poslední příspěvek: 18.9.2018 11:47 Zuzana
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
1
Zbělení cihel s vodním sklem Stavební materiály
Poslední příspěvek: 21.6.2016 10:27 Pavel Dufek
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×