Právě soutěžíme o:
montérkové kalhoty CERVA Dayboro montérkové kalhoty CERVA Dayboro
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Montáž příčky Rigips

Montáž příčky Rigips
Milí kutilové, jestli se právě teď chystáte na rekonstrukci bytu nebo na proměnu půdních prostor na útulné hnízdečko, určitě vás bude zajímat, jak si elegantně poradit vlastními silami. Práci se sádrokartonem zvládnete. Dnes pro vás máme inspiraci na montáž příček Rigips, kterými lze jednoduchým způsobem rozdělit prostor na jednotlivé místnosti.
reklama

Budete potřebovat

Materiál

Sádrokartonové desky Rigips, spárovací tmel Rigips, výztužnou pásku, kovové tenkostěnné CW a UW profily, samořezné šrouby TN, šrouby do plechu LB, natloukací hmoždinky, napojovací těsnění a minerální izolaci.

Nářadí

Vrtačku, tužku a metr, řezák, stěrku na tmel, štafle, případně šroubovák, nůž, pilu ocasku, nebozez, hoblík (sádrokartonové desky řežeme nožem, složitější řez – pod úhlem apod. – ruční pilou ocaskou, hrany upravíte hoblíkem).

Sádrokartonovou příčku vytvoříme suchou cestou bez cihel,malty a dalších potřeb. Dutinu příčky můžeme využít k vložení instalací (elektro, odpadyapod.) a nemusíme tak vysekávat drážky ve zdivu. Po dokončení stavby příčky můžeme prakticky okamžitě provést konečné povrchové úpravy, jako je malování, tapetování nebo obklady. Oproti zděným technologiím tedy můžeme postavit příčky podstatně rychleji, čistě a levněji.

Předměty pro stavbu

Postup

 1. Na podlaze vyměříme polohu příčky. Následně například „brnkací šňůrou”, nebo také pomocí profilu, vyznačíme obrysovou čáru. Nezapomeneme na případné dveřní otvory. Potom si vezmeme na pomoc vodováhu a pravítko a vyznačíme obrysové linie příčky na stěnách a stropech. Pozor: Vyměřujeme úroveň konstrukce, proto při jejím vytyčování musíme zohlednit tloušťku opláštění.

 2. Obvodové profily příčky (vodorovné UW profily a svislé CW profily) opatříme samolepicím napojovacím těsněním Rigips.

 3. Na podlahu i na strop připevníme vodicí UW profily. UW profily připevníme plastovými natloukacími hmoždinkami (v případě betonové podlahy), popř. jinými vhodnými připevňovacími prostředky podle druhu podkladu. Vzájemná rozteč připevnění je max. 800 mm. V rozích příčky je vzdálenost prvního připojení od rohu maximálně 200 mm.

 4. Na stěny připevníme CW profily natloukacími hmoždinkami ve stejných roztečích, jako je uvedeno v bodě 3.

 5. CW profily (sloupky) nasuneme do vodicích UW profilů. Spodní konec CW profilu o spodní UW profil opřeme. Rozteč CW profilů volíme podle šířky desek opláštění 625 (600) mm. CW profil musí být o cca 10 – 15 mm kratší, než je vzdálenost mezi spodním a horním UW profilem. CW profily osazujeme otevřením ve směru montáže, abychom začínali s připevněním desek na stabilnější straně profilů. CW profily s UW profily nespojujeme, CW profily zůstávají v UW profilech volně nasunuty.

 6. Provedeme opláštění první strany příčky sádrokartonovými deskami Rigips. U opláštění z desek šíře 1 250 mm (resp. 1 200 mm) tloušťky 12,5 mm začínáme obkládání první strany příčky deskou plné šíře. Sádrokartonové desky osazujeme nastojato (podélnou hranou ve směru svislých profilů). Desky připevňujeme pouze ke svislým CW profilům samořeznými šrouby typu TN. Vzdálenost šroubů je 250 mm. K opláštění používáme pokud možno celé sádrokartonové desky.

 7. Po opláštění první strany uložíme případná instalační vedení – k vedení elektroinstalací slouží otvory v CW profilech. Poté vkládáme tepelnou izolaci z minerálních vláken v celé ploše bez mezer. Minerální izolaci volíme buď v rolích (např. Isover Piano), nebo v deskách (např. Orsil Orset).

 8. Opláštění příčky dokončíme připevněním desek z druhé strany. U opláštění z desek šíře 1250 mm, resp. 1200 mm, začínáme deskou poloviční šířky 625 mm, resp. 600 mm, takže proti spáře první strany leží na opačné straně příčky plná plocha desky.

 9. Zatmelíme spáry mezi sádrokartonovými deskami a hlavy šroubů. Tmel dobře zarovnáme, aby stěna byla hladká.

 10. Kladení desek podle návodu:

  Využití menších dílů desek je přípustné za podmínky, že výška dílu je min. 400 mm a nejsou použity 2 a více menších dílů v těsném sousedství nad sebou. Při opláštění je nutné zajistit, aby byly příčné (vodorovné) spáry sousedních desek vzájemně vystřídány alespoň o 400 mm a nedocházelo tak k vytváření křížových spár. U podlahy je vhodné ponechat cca 10 mm širokou spáru, kterou posléze vyplníme spárovacím tmelem.

Pepův tip

Pro zvýšení užitných vlastností příček lze provést jejich dvojité opláštění. Tím zvýšíme dovolenou výšku příčky, jakož i zvukoizolační vlastnosti nebo požární odolnost. Zvýší se rovněž únosnost příčky při zavěšování břemen. Přesné hodnoty jednotlivých vlastností lze zjistit v dokumentaci firmy Rigips.

 • Pro dvojité opláštění se doporučuje použít výhradně desky šíře 1 250 nebo 1 200 mm.
 • Podkladní vrstvu opláštění šroubujeme třetinovým množstvím šroubů.
 • Spáry podkladní vrstvy se tmelí pouze jednou vrstvou spárovacího tmelu bez použití výztužné pásky.
 • Svislé spáry mezi spodním a vrchním opláštěním musí být vystřídány o 1 CW profil, případně vodorovné spáry mezi spodním a vrchním opláštěním nesmí ležet na sobě.
Vybíráme z knížky Sádrokarton zvládneme sami – Pracovní postupy krok za krokem. Další informace o produktech na www.rigips.cz.

Autor: Rigips (text, foto, obrázky a realizace)

Klíčová slova:


Související články

Jak montovat akustické konstrukce 2  fotek

Jak montovat akustické konstrukce

V jednom z minulých článků jsme vás seznámili s modrou akustickou deskou Rigips a dnes vám nabídneme pár tipů k její montáži. Ta je poměrně snadná ...


Konstrukční deska RigiStabil - mnohostranné využití v dřevostavbách 8  fotek

Konstrukční deska RigiStabil - mnohostranné využití v dřevostavbách

Dřevostavby jsou u nás čím dál více skloňovaným tématem. Zákazníka přesvědčuje rychlost, s jakou lze tento typ stavby dokončit, ale také nízké nákl ...


Zapravení ostění okna nebo dveří – snadno a rychle se sádrovou omítkou 9  fotek

Zapravení ostění okna nebo dveří – snadno a rychle se sádrovou omítkou

Od rozhodnutí vyměnit stará okna nebo dveře za nové vás obvykle odradí obava z poškození okolních omítek a neestetických fleků, které v ní po úpravách ...


Rozdělení interiéru příčkou ze sádrokartonu 19  fotek

Rozdělení interiéru příčkou ze sádrokartonu

V případě, že jste se rozhodli dělit místnosti vašeho bytu a není z jakéhokoliv důvodu možné příčku vyzdít z cihel či pórobetonu, naskýtá se vám možno ...


Postup montáže sádrovláknitých desek Rigidur 16  fotek

Postup montáže sádrovláknitých desek Rigidur

Minule jsme si ukázali, jak lze při rekonstrukci koupelny nahradit nevyhovující bytové jádro. Dnes se zaměříme na montáž koupelny pomocí systému ze sá ...


Připevňování předmětů na sádrokarton 11  fotek

Připevňování předmětů na sádrokarton

Každý, kdo má šikovné ruce a rád si svůj byt či domeček zvelebuje sám, se může pustit i do práce se sádrokartonem nebo se sádrovláknitými deskami. Jde ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
0
položení betonové dlažby Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Josef Kudlič
0
Schodiště do roubenky Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Tomáš Kocurek
0
stínění Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Milos novy
0
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×