Právě soutěžíme o:
zahradnické nůžky Fiskars zahradnické nůžky Fiskars
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Pokládka tenkovrstvé tepelné rohože – postup

Pokládka tenkovrstvé tepelné rohože – postup
Podlahové a stěnové vytápění se díky jemně vyzařovanému teplu a vyrovnanému rozdělení teploty při nízkém proudění vzduchu stará o optimální pohodu. Je-li třeba vybavit starý objekt novým zařízením nebo učinit sanační opatření, dodatečně zabudované podlahové vytápění musí být přizpůsobeno stavebnímu fondu. To znamená, že musí mít co nejnižší hmotnost a výšku. Pro tento účel mohou posloužit tenkovrstvé rohože. Použijete-li je, nová podlaha bude jen o trochu vyšší než původní.
reklama

Materiál

Topné rohože, připojovací garnitura podle systému, termostat, regulátor množství (vodní systém), spínací hodiny, izolační pásy (okrajové pásy), pružné lepidlo, zatloukací kolík.

Nářadí

Zatloukací kolík, stěrky, zednické lžíce, míchač malty.

Vytápění teplou vodou, nebo elektřinou

Teplovodní tenkovrstvé systémy se nehodí do nových zařízení, ale ani k podpoře stávajícího vytápění radiátory. Jelikož pracují s různými teplotami vody, jejich souhru je třeba regulovat. Proto se zařízení doplňují regulátorem množství vody a termostatem, který pravidelně měří teplotu otopné vody a podle toho reguluje její přítok. Přípojky trubek se nacházejí ve skříni uložené ve stěně, která se po montáži uzavře krytem.

Elektrické systémy topných rohoží jsou připraveny k pokládce a opatřeny koncovými přípojkami, což zaručuje rychlou a bezchybnou montáž. Mohou posloužit k temperování dětských pokojů a koupelen, kuchyní, hobby místností, rekreačních chat a zahradních domků a také k dočasné podpoře jiných systémů vytápění.

Připojení se provádí napevno přes proudový chránič (FI) prostřednictvím teplotního regulátoru s podlahovým teplotním čidlem. Systémy si můžeme zakoupit se spínacími hodinami, ale i bez nich. Termostat k regulaci teploty a časový spínač umožňují omezit délku vytápění podle doby, během níž se místnost využívá. Díky tomu lze ušetři energii i finance. Tato funkce má svoje výhody například v sanitárních prostorech. Obkládačky si udržují dostatečnou teplotu ještě hodinu po vypnutí vytápění.

Rychlá a jednoduchá pokládka

Postup

  1. Podklad by měl být rovný, suchý a bez prachu. Poškozená místa vyspravíme vyrovnávací hmotou. Podél stěn upevníme okrajový pás z izolačního materiálu tak, aby se podlaha nebo dlaždicová podlaha v žádné části nedotýkala přímo stěny.

  2. Následně topnou rohož přiložíme na jedné straně plochy místnosti, rozvineme, na konci místnosti rozřízneme, překlopíme, upevníme a v protisměru srolujeme. Věnujeme pozornost možným modelům pokládky v pokynech pro montáž a instalaci.

  3. Protože pod nábytek se topné rohože nekladou, je nejlepší začít asi 50 cm od stěny. Pásy je potřeba ukládat tak, aby mezi otopnými potrubími zůstala vzdálenost cca 8 cm (vzdálenost samozřejmě závisí na příslušném systému). U keramických dlaždicových podlah, které se kladou na rovné potěry, můžeme rohože vtlačit přímo do lepidlového lože. Je-li lepidlo na dlaždice suché, opětovně na ně špachtlí se zuby naneseme elastické lepidlo a dlaždice nalepíme obvyklým způsobem. Pokud mají být topné rohože pokryté vrstvou nátěru (u jiných obkladů než u keramických dlaždic), rohože dodatečně zabezpečíme proti posouvání a vydouvání zatloukacími kolíky.

  4. V případě keramických podlah rohože vyrovnáme flexibilní litou betonovou maltou tak, aby splynula s povrchem.

  5. Na suchý tmel, případně vrstvu nátěru naneseme lepidlo na dlaždice vhodné pro podlahové vytápění. Nakonec podle obkladu opatrně odstřihneme přesahující část okrajových pásů, které přispívají k tlumení kročejového hluku a přebírají funkci dilatační spáry. Pásy topných rohoží můžeme položit i na stěny. V tomto případě je ale třeba použít omítku, která dobře snáší teplo, nebo flexibilní lepidlo, zvolíme-li keramický obklad.

Pepův tipPozor

Pokud použijeme elektrické topné rohože, připojovací kabely se nesmějí překrývat. Ukládáme je vedle rohoží až směrem k zásuvkám, kde je třeba je zavést do připravené instalační trubky s kabelem čidla teploty. V podlaze vysekáme drážku pro teplotní čidlo.

Tip na šetření energií

Podlahové vytápění, hlavně u keramických obkladů, přispívá k teplejšímu povrchu podlahy a k menšímu odvádění tepla plochou nohou do podlahy. Zároveň přispívá k většímu pohodlí než jiné systémy vytápění. Teplotu vzduchu v místnosti lze snížit o 1 až 2 °C, což přináší minimálně pětiprocentní úsporu energie na vytápění.

Tento článek je připraven ve spolupráci s hobbymarketem BauMax.

Autor: bauMax (text a foto)

Související články

Pěkně a teploučko 10  fotek

Pěkně a teploučko

Od otopných zařízení se v současnosti vyžaduje podstatně víc, než tomu bylo před několika lety. Uživatelům záleží na komfortu, pohodě, úspoře energie ...


Optimální ochrana vašeho auta před špatným počasím 12  fotek

Optimální ochrana vašeho auta před špatným počasím

Přístřešky pro auta poskytují spolehlivou ochranu před srážkami, zimními sněhovými zátěžemi, letním přehříváním a předčasným stárnutím laku, které způ ...


Izolace a životní prostředí 18  fotek

Izolace a životní prostředí

Tepelná izolace sehrává stále důležitější roli. Na jedné straně vzhledem k vysokým cenám paliv (je nepravděpodobné, že v budoucnosti budou levnější), ...


Hladký povrch 6  fotek

Hladký povrch

Potěry se na podlaze vytvářejí beze spár nebo jsou děleny dilatačními spárami z malty, asfaltu nebo prefabrikovaných desek. Jejich úlohou je připravit ...


Položme si venkovní dlažbu 32  fotek

Položme si venkovní dlažbu

Zatoužili jste po pěkné terase nebo chodníčku k domovním dveřím? Kdo ho ale postaví? Zkuste to sami. Nad jinými materiály pro dláždění venkovních ploc ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
2
Nový kotel Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 30.8.2019 10:27 Jan
2
Elektřina - plyn Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 19.10.2018 08:17 Mílo
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
2
Čím topíte ve starším RD? Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 4.6.2017 20:20 Matej
1
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
1
0
oběhové čerpadlo ALPHA 2 Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jiří
0
Jaký materiál pro rozvody topení Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Nicholas
2
Nový kotel Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 30.8.2019 10:27 Jan
2
Čím topíte ve starším RD? Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 4.6.2017 20:20 Matej
2
Elektřina - plyn Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 19.10.2018 08:17 Mílo
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
1
1
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×