Právě soutěžíme o:
vchodovou stříšku Zenit a poukázky na nákup vchodovou stříšku Zenit a poukázky na nákup
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Jak pečovat o přezimované muškáty

Jak pečovat o přezimované muškáty

Pelargonie jsou trvalky. Pokud máme vhodné podmínky pro jejich přezimování, můžeme rostliny pěstovat řadu let. Vyžadují chladné stanoviště, pouze mírnou zálivku a světlo. Přesto ale rostliny po zimě nevypadají příliš dobře. Většinou jsou vytáhlé, slabé a potřebují předsezónní úpravu a péči Jak tedy připravit přezimované muškáty na novou sezónu i množení?

reklama

Pro přezimování muškátů nebo také pelargonií jsou nejvhodnější světlé, vzdušné a přiměřeně vlhké prostory s teplotou v rozmezí od 3 do 12 ºC. Takovými místy v domácnostech bývají zimní zahrady, verandy, schodiště, chodby, sklepy a garáže. Celkem úspěšně přezimují i v chladnějších ložnicích, kde však teplota nepřesahuje 18 ºC. Zde mohou přes zimu i kvést. Rostliny umístěné v tmavých prostorách by měly mít teplotu 3-5 ºC. Velmi důležité také je, aby teplota byla stálá, bez velkých výkyvů mezi dnem a nocí.

Pokud nám tedy rostliny dobře přezimovaly, je vhodné provést předjarní řez. Nebudeme rostliny nijak šetřit, značná hloubka řezu je pouze pro jejich dobro, protože rostliny velmi rychle regenerují, krátce po řezu začínají obrážet, a během léta se nám odmění bohatým a stálým kvetením. Ovšem nezbytná je komplexní péče.

Jak budeme postupovat?

  1. Rostliny důkladně prohlédneme, zda nejsou napadeny škůdci či chorobami.
  2. Jednotlivé sazenice zakrátíme na délku výhonů max. 5 cm. Odstraňujeme výhony poškozené, slabé a všechny, které příliš zahušťují rostlinu.
  3. Ponecháváme 2 – 5 silných výhonů.
  4. Sestřižené rostliny vyjmeme z pěstebních nádob a lehce sestřihneme kořeny.
  5. Do předem připraveného substrátu přidáme přípravky pro zadržování vody, abychom během léta nemuseli tak často zalévat, a dále se vyplatí přidání hnojiva s pozvolným uvolňováním živin.
  6. Rostliny přesadíme, zalijeme a umístíme na světlé místo

Pokud budeme odebírat silné vrcholové řízky pelargonií pro jejich množení, je vhodné nechat řízek cca 6 hodin zavadnout. Řízek má být dlouhý asi 10 cm, list v dolní části zkracujeme o 1/2-1/3 listové čepele kvůli omezení výparu.

Jako řízky je nejlepší využít krátké postranní výhony. Opatrně je vylomte. Takové řízky o délce asi 10 cm snadno zakoření a prakticky se nestane, že by se některý neujal. Řízky z hlavních výhonů musíte odříznout ostrým nožem těsně pod listem. Nechte jeden den zavadnout, aby jim zaschly řezné plochy. Po tomto opatření nebudou zahnívat a rychleji vytvoří kořeny.

Před výsadbou se vyplatí odstranit spodní listy pro usnadnění výsadby. Konce řízků ošetřete stimulátorem pro rychlejší zakořenění. Poté je vysázejte do květináčků o průměru 7-8 cm do písčité kompostové zeminy. Podíl písku by měl činit asi čtvrtinu. Zeminu do květináčků pořádně přitlačte, jinak by se poměrně těžké řízky při zálivce vyvracely. Do země je smíte dát nanejvýš 1 cm hluboko. Po zasunutí řízků do zeminy substrát znovu pevně přimáčkněte.

V létě řízky běžně koření i v polostinném skleníku či pařeništi, je třeba dát jen pozor na přílišnou vlhkost, která by mohla vést k jejich zahnívání. Při množení v bytě napícháme nalámané muškáty a zapícháme do větších květináčů, přiklopíme sklem a umístíme na slunce. Udržujeme substrát mírně vlhký, a rostlina velmi rychle zakoření, což poznáme podle nových lístků, které na ní vyrazí. Doba od množení ve skleníku se při množení v bytě prakticky neliší. Již za 3 týdny od výsadby začnou řízky vytvářet první bílé kořínky a začnou rašit nové listy.

Dopěstování mladých řízkovanců je velmi jednoduché. Nároky na ošetřování a kultivační podmínky jsou totiž pro pelargonie poměrně malé. Substrát na dopěstování muškátů má být těžší, bohatý na živiny, nejvhodnější je směs staršího kompostu, rašeliny a písku v poměru 3:1:1, půdní rekce by měla kolísat mezi pH 6-7.

Vyplatí se ale použít i speciální substráty pro muškáty a jiné balkonové rostliny, nabízené v obchodech. Ty obsahují zásobní dávku živin pro prvních 6 týdnů a rostliny se tak nemusí po tuto dobu přihnojovat.

Autor: Ludmila Dušková (text a foto), Depositphotos (foto)

Související články

Pelargónie velkokvětá („anglická“) - hybridy 8  fotek

Pelargónie velkokvětá („anglická“) - hybridy

Vyšlechtěny v první polovině 19. stol., především v Německu, Francii a Anglii. Jsou nižšího vzrůstu s velkými výraznými květy a ostře zubatými listy. ...


Pelargónie štítnatá 8  fotek

Pelargónie štítnatá

Oblíbená okenní rostlina pocházející z oblasti Kapska v Jihoafrické republice. Ve své domovině je to trvalka, u nás venku nepřezimuje. Lze ji však pře ...


Pelargónie páskatá 8  fotek

Pelargónie páskatá

Oblíbená okenní rostlina pocházející z oblasti Kapska v Jihoafrické republice. Ve své domovině je to trvalka, u nás venku nepřezimuje. Lze ji však pře ...


Pěstování pelargónií 5  fotek

Pěstování pelargónií

K nejoblíbenějším balkonovým květinám patří převislé pelargónie. V sezoně je možné vidět je téměř v každém druhém květinovém truhlíku. Pelargónie doká ...


Pelargónie vzpřímené 3  fotek

Pelargónie vzpřímené

Pelargónie vzpřímené jsou známější pod lidovějším názvem muškáty. Odedávna bývaly ozdobou venkovských oken, dnes se pěstují převážně jako balkonové ro ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
2
Svinky ve skleníku Pěstujeme
Poslední příspěvek: 20.7.2019 20:42 Miroslava Kubešová
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
1
Čemeřice - jakou půdu? Pěstujeme
Poslední příspěvek: 8.2.2019 21:07 Anna
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
0
Vyklízení trávníků Pěstujeme
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Pavlína
0
Choroba rajčat Pěstujeme
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jana
0
usychající hrušeň Pěstujeme
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Marek
0
Zkvalitnění sena Pěstujeme
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Pavel Karas
0
Jaký zvolit rychlestoucí plot? Pěstujeme
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Petra
0
Hortenzie velkolistá - špatné hnojivo Pěstujeme
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Soňa
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
2
Svinky ve skleníku Pěstujeme
Poslední příspěvek: 20.7.2019 20:42 Miroslava Kubešová
1
Čemeřice - jakou půdu? Pěstujeme
Poslední příspěvek: 8.2.2019 21:07 Anna
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×