Právě soutěžíme o:
zahradnické nůžky Fiskars zahradnické nůžky Fiskars
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Příprava palivového dřeva na zimu

Příprava palivového dřeva na zimu
Zvyšující se ceny elektrické energie a plynu nutí přemýšlet o jiných způsobech vytápění. Topení dřevem představuje tu správnou ekonomickou variantu. Pořízením obyčejných či krbových kamen můžete na vytápění domu či chaty výrazně ušetřit. Navíc tato obnovitelná surovina patří mezi ekologické zdroje vytápění, a je šetrná k přírodě a k životnímu prostředí.
reklama

Výhody topení dřevem

 • výroba tepla je ekologická
 • v porovnání s ostatními topnými médii (především plynem) je dřevo levnější
 • ve srovnání s uhlím se palivové dřevo mnohem snáze a čistěji skladuje, také manipulace se dřevem je snazší a čistější
 • hořením vzniká jen minimální odpad, který lze navíc použít jako hnojivo

Druhy dřeva

Každé dřevo má jinou strukturu, pevnost a další užitné vlastnosti určující jeho využití. Při topení dřevem je proto důležité si zjistit, který druh bude nejvhodnější.

 • Pro topení v krbových kamnech je vhodné použít především tvrdé dřevo, jako je habr, buk, dub, jasan nebo dřevo z ovocných stromů. Všechny tyto druhy dřeva hoří pomaleji a zachovávají velké množství žhavých uhlíků, které zaručí teplo po dlouhé hodiny.
 • Dřevo z listnatých stromů, jako jsou bříza, lípa, kaštan, topol, vrba, akát trnovník či akácie, hoří poměrně rychle, proto je vhodné spíše na zátop nebo rozhoření.
 • K topení lze použít i jehličnany - borovici a smrk, hoří však velmi rychle, produkují více odpadu, a pryskyřice v nich obsažená způsobuje vystřelování uhlíků a zanáší komíny.
 • K topení není doporučeno používat chemicky ošetřované dřevo, železniční pražce či lisované dřevotřískové desky. Znečišťují topeniště i komín, a navíc spalováním vznikají nebezpečné toxické exhaláty a výpary.
 • Určitě nikdy v kamnech nespalujte staré palety, odpadky, překližky nebo navoskované předměty.

Výhřevnost

Výhřevnost dřeva udává v poměrných jednotkách, kolik energie vznikne při spalování 1 kg hmoty. Schopnost dřeva produkovat teplo při spalování je významně snižována jeho vlhkostí, a to o tzv. výparné teplo, které je nezbytné k odpaření veškeré vody z dřeva. Platí pravidlo, že čím větší kus dřeva, tím déle se z něj voda odpařuje.

 • Během odpařování vody ze dřeva je spolykáno mnoho tepelné energie a zároveň jsou ochlazovány kusy hořícího dřeva. Poleno začne hřát naplno až po odpaření veškeré vody. Začínají se také uvolňovat další látky, například z pryskyřice, a ve směsi hořlavých plynů se tvoří dřevěné uhlí - v té době spalované dřevo hřeje nejvíce
 • Dřevo, které použijete do svého krbu, musí být řádně proschlé, navlhlé dřevo má podstatně nižší výhřevnost, protože velká část tepla je spotřebována právě na odpaření vody. Dřevo bezprostředně pod kůrou mezi jádrem a lýkem může obsahovat dokonce 75 % vody.
 • Navlhlé dřevo navíc uvolňuje velké množství dehtu, dýmu a produkuje málo plamenů. Zanáší se tak ohniště, může se i ucpat komín, a výrazně se snižuje životnost i účinnost kamen.
 • Ideální vlhkost dřeva pro topení v kamnech či krbech je do 20 %. Čerstvé dřevo obvykle mívá v průměru 50% vlhkost, v lese vyschlé 25-30 % a proschlé (na vzduchu vyschlé) 10-20 %.
 • Pro příklad: 1 kg vlhkého dřeva (vlhkost 40 %) vyrobí 8370 až 10467 kJ/hod, 1 kg suchého dřeva (vlhkost 20 %) vyrobí 14650 až 16750 kJ/hod.
 • Vhodné dřevo pro topení v krbových kamnech by v ideálním případě mělo vysychat dva roky. Proschnutí lze urychlit naštípáním velkých kusů dřeva na malá polínka.
 • Každý druh dřeva má jinou vlhkost a tím pádem i jinou výhřevnost. Obecně nejvíce výhřevné je listnaté dřevo, jako je dub, buk, jasan, absolutním vítězem je habr, nejméně výhřevný je pak smrk.

Příprava palivového dřeva

Při přípravě palivového dřeva je nutné dodržovat několik zásad. Abyste měli čím topit celou zimu, je potřeba myslet na přípravu dřeva dopředu.

 • Rozdílné vlastnosti dřeva se projevují i při jeho zpracování. Základní pravidlo zní: Zpracovat dřevo co nejdříve!
 • Dřevo z čerstvě poražených stromů se štípe mnohem lépe než to proschlé. Zároveň špalky ihned po rozštípání začínají schnout zevnitř.
 • Může to znít zvláštně, ale například tvrdé dubové dřevo se štípe mnohem snadněji než topolové, které je výrazně měkčí.
 • Mezi nejtvrdší dřeva patří eben, dub, javor, jasan či buk, nejměkčí jsou naopak smrk, borovice, jedle, lípa nebo topol.

Kde dřevo získat

Způsobů, jak přijít k palivovému dříví, je hned několik, záleží tedy jen na vás, jaký si zvolíte.

 • Palivové dříví si můžete obstarat prostřednictvím prodejců dřeva, lze snadno objednat u specializovaných firem. Ty dodávají dřevo už naštípané na rozměry, které odpovídají nejčastějším rozměrům topeniště kotlů a krbu. Levnější variantou je zakoupení kulatiny. Tu si ale musíte zpracovat sami, volte tedy v tomto případě lehčí dřevo, bude se vám snadněji štípat.
 • Většina prodejců nabízí palivové dřevo v objemových jednotkách Prmr - prostorový metr rovnaný, kdy je dřevo rovnáno do krychle o rozměrech 1x1x1 metr. Druhou možností je jednotka Prms - prostorový metr sypaný - do krychle o stejných rozměrech je dřevo volně sypané. To ovšem znamená, že skutečný objem dřeva je tak o 1/3 až 1/2 menší.
 • Důležité je zjistit, zda konečná cena dřeva zahrnuje i dopravu. Firmy si často účtují peníze za dovoz, a to včetně cesty zpátky, zdánlivě levný nákup dříví se tak může hodně prodražit.
 • Mezi zásady pro případ nákupu dřeva platí i ověření jeho kvality - kdy bylo dřevo káceno a jak bylo uskladněno. To vám napoví, jakou bude mít přibližnou vlhkost.
 • Dřevo lze pořídit také v lese, po dohodě s majitelem lesa nebo správcem majetku je možné dřevo vytěžit na jím určeném místě. Někteří majitelé lesa dokonce nabízejí možnost vytěžit si padlé nebo suché stromy svépomocí. Je to nejlevnější způsob získání dřeva, v posledních letech ale od něj lesáci kvůli nebezpečí zranění amatérských dřevorubců raději upouštějí.
 • Další možností, jak získat jak získat palivové dřevo, je kácení stromů na vlastním pozemku. V červenci 2013 začala platit novela Ministerstva životního prostředí o ochraně dřevin a povolování jejich kácení, která zásadně změnila přístup ke kácení v soukromých zahradách. Lidem umožňuje kácení stromů, které se nacházejí na jejich oplocených zahradách, není tedy potřeba ve správním řízení žádat o povolení stromy pokácet. Souhlas je ale nutný v případě, že zahrada není oplocená.

Cena dřeva

Cenu palivového dřeva zásadně ovlivňuje jeho základní parametr - výhřevnost. Výhřevné tvrdé dřevo stojí o poznání více, než dřevo měkké.

 • Mezi dražší dřeva tak patří dub, buk, javor či jasan, levněji naopak pořídíte smrk, borovici a modřín.
 • Ceny dřeva jsou stanovené podle druhu dřeva, sortiment se nemíchá.
 • Čím dříve je dřevo připravené k topení (vyschlá polena, bez vody), tím je samozřejmě dražší.
 • Nejlevněji se dá dřevo pořídit v létě při sezónních slevách.

Jak palivové dřevo správně uskladnit

Na kvalitu dřeva a jeho výhřevnost má velký vliv také jeho uskladnění.

 • Ideálním řešením je skladovat dřevo přímo uvnitř domu či chaty. Málokdo má ale doma prostor k uskladnění dřeva na celou topnou sezónu.
 • Dřevo je tak častěji skladováno venku, například v kůlně na dříví. Polínka můžete vyrovnat také do přístřešku při stěně domu, dřevo vytvoří tepelnou bariéru a navíc je chrání střecha. Nevýhodou je, že stěny mohou vlhnout a ve skulinách si snadno vytvoří své úkryty drobní hlodavci.
 • Další možností, jak uskladnit dřevo venku, je vytvoření hranice dřeva ve volném prostoru, která se zakryje plachtou. První vrstva polínek by měla být minimálně 20 cm nad zemí, vhodné je uskladnění na návětrném místě.
 • Nutnou podmínkou je, aby bylo dřevo chráněno před deštěm, jedině tak pořádně vyschne. Dřevo, které je připraveno k vytápění, vysychá dva roky, jeho vlhkost by měla být okolo 15 %.
 • Před uskladněním do přístřešku nebo do kůlny dřevo nařežte a naštípejte, bude tak lépe schnout.
 • Praktické je mít menší zásobník u krbu či kamen, pokud tedy nedisponujete např. vyzděným prostorem přímo určeném pro uchovávání dřeva. Když dřevo přineste do místnosti o pár dní dříve, bude mít možnost ještě doschnout a bude tak lépe hořet.

Připraveno ve solupráci s firmou Husqvarna, jejíž výrobky si můžete prohlédnou na www.husqvarna.cz.

Autor: Husqvarna (text a foto)

Klíčová slova:


Související články

Topná sezóna – jak se na ni připravit? 5  fotek

Topná sezóna – jak se na ni připravit?

Topná sezóna v ČR začíná postupně dle regionu během září a trvá přibližně do konce května. Její nástup bývá většinou pozvolný a přerušovaný vyššími ...


Poraďte si s s úklidem sněhu z velkých i malých ploch 12  fotek

Poraďte si s s úklidem sněhu z velkých i malých ploch

Bílo sice ještě není, ale co nevidět může být vše jinak. Ráno se vzbudíte a zdá se, že vám před domem vysypali plný náklaďák sněhu a vám nezbývá ni ...


Pořiďte si vlastní vánoční stromek! 6  fotek

Pořiďte si vlastní vánoční stromek!

Stále více lidí dává před nákupem vánočního stromku u stánku přednost tomu opatřit si ho vlastními silami. Znamená to vzít pilu a sekeru, vydat se ...


Sekačka pro opravdové řidiče 4  fotek

Sekačka pro opravdové řidiče

Vysoká rychlost, skvělá trakce, výborná ovladatelnost, bezchybná ergonomie, odhlučněný motor. Z nároků, které kladete na svůj automobil, nemusíte s ...


Se sekerami Husqvarna je příprava dříví na zimu hračka 6  fotek

Se sekerami Husqvarna je příprava dříví na zimu hračka

S blížícím se podzimem je stále aktuálnější příprava palivového dříví na zimu. Ať už vyrazíte do lesa nebo budete štípat dřevo na zahradě, tím pravým ...


Než si letos zatopíte, objevte v sobě kousek dřevorubce 12  fotek

Než si letos zatopíte, objevte v sobě kousek dřevorubce

Nařezat, rozštípat, vyrovnat do hranice. Příprava palivového dříví na zimu se dá díky své náročnosti přirovnat k vrcholovému sportovnímu výkonu. Pr ...


Štípačky na dřevo vám ulehčí práci i čas 5  fotek

Štípačky na dřevo vám ulehčí práci i čas

Štípačka na dřevo sleduje poslední trendy, které jsou zaměřeny na výrazné usnadnění práce v zahradě. Vhodně vybraný model zvládne zpracovat velké m ...


Řetězová motorová pila Husqvarna 135 2  fotek

Řetězová motorová pila Husqvarna 135

Bez motorové pily se čas od času zkrátka neobejdete. Nemusíte přitom hledat žádné kompromisy, to nejlepší řešení oceníte i v případě, že dřevo neřežet ...


Užitečný pomocník po celý rok? Přece rider Husqvarna! 9  fotek

Užitečný pomocník po celý rok? Přece rider Husqvarna!

Zahrada potřebuje důkladnou péči během všech čtyř ročních období. S výkonnými ridery Husqvarna můžete nejen posekat či odmechovat trávník, ale t ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
Bočnice pergoly s otočnými lamely Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 20.10.2019 09:39 Lukáš
2
Jaký křovinořez vybrat? Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.10.2019 10:07 Tomáš
1
2
Svinky ve skleníku Pěstujeme
Poslední příspěvek: 20.7.2019 20:42 Miroslava Kubešová
1
kultivátor Eurosystem P70 Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.6.2019 09:53 honza
10
Zastřešení bazénu jaké? Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.4.2019 06:40 Lada
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
5
Sekacka pro starsi zenu Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 27.2.2019 13:28 Standa
10
Nátěr zahradního nábytku Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 9.2.2019 17:42 Jana
1
Čemeřice - jakou půdu? Pěstujeme
Poslední příspěvek: 8.2.2019 21:07 Anna
23
Zahradní nábytek Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 22.7.2018 19:06 Jindřich Polesný
14
Hliníková pergola? Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 27.1.2018 12:04 Libor
10
Nátěr zahradního nábytku Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 9.2.2019 17:42 Jana
10
Zastřešení bazénu jaké? Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.4.2019 06:40 Lada
9
Zahradni lahatko Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 22.7.2018 19:12 lenka fremalova
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
8
Krb +Udírna Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 3.3.2013 16:58 Jaroslav Uher
5
Sekacka pro starsi zenu Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 27.2.2019 13:28 Standa
5
3
Aplikace na rozeznávání rostlin Katalog rostlin
Poslední příspěvek: 30.7.2018 10:59 Věra
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×