Právě soutěžíme o:
zahradnické nůžky Fiskars zahradnické nůžky Fiskars
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

OBI: Jak připravit zahradu na zimu

OBI: Jak připravit zahradu na zimu

Podzimní dny patří k těm nejmalebnějším v roce. Vzduchem voní zrající ovoce, pod nohama hraje všemi barvami listí a vám nic nebrání v tom užívat si posledních slunečných dnů na zahradě. Kromě sklízení úrody ovoce a zeleniny vás čeká řada dalších činností. Aby sychravé a chladné počasí nezaskočilo vás ani zahradu, přinášíme seznam aktivit, které byste měli na podzim stihnout, aby byla zahrada dobře připravená na zimní spánek a na jaře se vám opět odvděčila za důslednou péči.

reklama

Trávník

Trávník je základ zahrady, a proto byste péči o něj neměli rozhodně podceňovat. Kromě pravidelného hrabání spadaného listí je během podzimu stále potřeba trávník pravidelně sekat, dokud roste, což bývá v závislosti na počasí zhruba do konce listopadu.

Trávníky přezimujte mírně obrostlé. Je důležité posekanou trávu odklízet, protože v sychravém podzimním počasí se pod ní rychle tvoří plísně. Můžete ji dále využít pro kompostování. Rovněž je vhodné trávník v tomto období pohnojit (například hnojivem Aros Winter, které je k dostání v hobbymarketech, jako je OBI) či ošetřit dodatečnými substráty, aby se během zimního spánku posílil a na jaře opět zazelenal. Na výběr je řada hnojiv, dbejte především na to, aby obsahovala zvýšené množství draslíku, který trávník v zimě ochrání. Aplikaci hnojiva si naplánujte pokud možno na nedeštivé počasí. Před nástupem zimy je rovněž možné na trávník rozprostřít vrstvu vyzrálého kompostu.

Zeleninové záhony a okrasné rostliny

Začátek podzimu patří především sklizni – košíky a ošatky se plní ovocem a zeleninou a pobyt na zahradě je stále ještě provázen slunečným počasím. Kromě práce na zahradě přichází na řadu uskladňování úrody, zavařování kompotů a marmelád, sterilizování či mražení. Po sklizni zeleninových záhonů je nezapomeňte připravit na zimní regeneraci.

Uskladnění hlíznatých květin

Některé druhy hlíznatých květin jsou příliš choulostivé na to, aby zvládly přečkat zimní období venku, a proto je nezapomeňte uklidit, aby mohly v pořádku přezimovat (např. jiřiny, gladioly, frézie). Je důležité je uskladnit předtím, než přijdou první mrazy, aby se hlízy nenamrzly. Nezapomeňte je předtím zkontrolovat, zda nejsou napadené škůdci, případně je můžete prořezat. Před zazimováním rostliny již nehnojte.

Podzimní výsadba jarních rostlin

Vzhled kvetoucí jarní zahrádky je třeba řešit už na podzim. Většina cibulovin, které kvetou na jaře, se totiž vysazuje právě v podzimním období. Patří k nim oblíbené typy okrasných květin, jakými jsou narcisy, tulipány či hyacinty. Podzim je rovněž vhodnou dobou na výsadbu ozimých letniček (např. měsíček zahradní) a dvouletek (náprstník, divizna, macešky), které zvládnou přezimovat venku. Sázet můžete rovněž i trvalky v kontejnerech. Pokud rostliny přesazujete, vyhněte se těm kvetoucím (chryzantémy, hvězdnice). Některé druhy rostlin, které potřebují kyselejší půdu (azalky, vřesy nebo rododendrony), proto je vhodné sázet do speciálního substrátu, případně můžete vylepšit zeminu přidáním rašeliny.

Trvalky a dřeviny atraktivní na podzim

Podzim je ročním obdobím plným barev. Příroda hýří převážně odstíny od světle žluté přes jemné a syté tóny oranžové až po temně červenou. V zahradách a na balkónech se však někdy stává, že se po letní pestrosti v tomto období takříkajíc slehne zem. Co je potřeba udělat pro to, abyste se optimistickými barvami mohli obklopovat i těsně před tím, než nastane pro rostliny období klidu a vše zakryje bílá sněhová peřina, si povíme na následujících řádcích.

Trvalky

S přicházejícím podzimem se zaměřte na trvalky tohoto ročního období - Astry (Hvězdnice), Třapatky/Rudbeckie, Rozchodník/Sedum, Chryzantémy, Sasanky/Anemonky.

Na podzim mohou vaše záhony krášlit také trvalky, které jsou zajímavé listem, ať už z hlediska zbarvení nebo z hlediska tvaru listů. Jde o nezanedbatelný prvek, mnohé z nich si listy udrží i během zimy a vaše záhony tak nebudou působit pochmurně ani v pozdějším období. Patří sem Bergénie, Šalvěj, Trávy, Svatolina, Bohyška, Levandule, Mateřídouška, Dlužicha/Heucher.

Trávy zastřihujte až na jaře, a to ze dvou důvodů. Prvním je důvod praktický. Pokud byste trávy zastřihli na podzim, mohly by v průběhu vlhkých zimních období vyhnít, v případě velkých mrazů vymrznout. Druhým důvodem je estetické hledisko. Ačkoliv listy a květenství trav na podzim uschnou, stále mohou být dekorativním prvkem, a to i během zimy, zvláště když jsou ojíněné nebo pokryté sněhovým popraškem. Některé druhy na zimu svazujte.

Keře

Keře jsou nezastupitelnou skupinou dřevin ve všech zahradách. Nejenže rostou rychleji než stromy a i během krátkého časového úseku vytvoří velkou zelenou hmotu a zahradu zútulní, ale také vytvoří plynulý přechod mezi nízkým patrem květinových záhonů a vysokými stromy. Listnaté keře jsou i zdrojem barevné palety během podzimu. Jehličnaté keře jsou zase zdrojem zeleně – zejména v období chladné a šedivé zimy. Zkrátka bez kombinace listnatých keřů a jehličnanů se zahrada neobejde. Pomineme-li barvy podzimního zbarvení listů, jsou také kultivary, které mají specifické barvy během celé sezóny a vnášejí tak větší rozmanitost do vašeho kousku přírody – vaší zahrady. Pojďme si představit některé z nich. Vysazujte Dřišťály/Berberis, Hebe, Pieris, Zimostráz, Brsleny. Další skupinou jsou keře s nejedlými plody - Skalník, Pernetye, Dabécie, Růže, Vřesy a vřesovce, Skimie. S jedlými plody to jsou Rakytník, Temnoplodec/jeřáb černý/arónie, Brusnice borůvka, Brusnice brusinka.

Podzimní péče o keře a trvalky

Také na podzim vyžadují vaše zahradní rostliny, ať už jde o trvalky nebo o keře, určitou péči. Práce s nimi je již méně, ale přesto byste ji neměli zanedbat a rostliny na zimu připravit. Odstraňte odkvetlé květy. Všem rostlinám odstraňte před příchodem prvních mrazíků poškozené části – jako například zlomené části trvalek, nalomené větve. U druhů vyžadujících zimní ochranu přikryjte rostliny a paty keřů s příchodem prvních mrazíků přikrývkou z chvojí, zeminy, listí a podobně. Na horní část rostliny použijte netkané textilie nebo jutu, větší rostliny svažte (hrozí jejich vylomení sněhem). Pokud máte v záhonech a výsadbách mulčovací kůru a je již částečně rozložená, doplňte ji. Půda nepromrzne, kůra zadržuje vlhkost, což oceníte zejména v případě suchých zim s holomrazy. V teplé a suché zimě (nad 5 stupňů Celsia) zalévejte květiny dvakrát do měsíce,kdy potřebují mírně vlhkou zeminu.

Ovocné stromy a keře

Po sklizení úrody z ovocných stromů nadchází čas připravit je na zimní období – stejně jako ostatní stromy a keře. Důležité je ochránit jejich kořeny před mrazy – použít můžete například spadané listí, které vytvoří půdní kryt. Ten rovněž omezuje odpar vody a během zimy se rozkládá, čímž vytváří přirozené hnojivo. Kmeny stromů lze před poškozením mrazem chránit nátěrem z vápna nebo pomocí speciálních ochranných fólií. Můžete na ně rovněž umístit lepové pásy, ochráníte je tak před zelenými housenkami.

Výsadba stromů

Stejně jako v případě výše zmíněných květin i u většiny druhů prostokořenných ovocných stromů (angrešt, rybíz, maliník nebo jádroviny,výjimkou jsou teplomilné broskvoně, meruňky a ořešáky) je nejvhodnější dobou pro jejich výsadbu podzim, kdy jsou nižší teploty a vyšší vlhkost. Ovocné stromy je sice možné vysazovat i v jarním období, ale ty zasazené na podzim rychleji přirůstají a lépe se vyvíjejí. Jehličnany a stálezelené listnáče sázejte v termínech od září do poloviny října, opadavé listnáče od konce října až do listopadu.

Živý plot

Stávající živé ploty je vhodné před příchodem zimy sestříhat, a to pomocí zahradnických či elektrických nůžek (ty se vyplatí zejména v případě vyšších a rozsáhlejších plotů). Stálezelené živé ploty stačí stříhat jednou v roce, ideálně koncem října v době vegetačního klidu. Pokud po sestříhání objevíte prázdná místa, která vznikla zlomením či odumřením větévek, můžete je zaplnit sousedními větvičkami, které jednoduše zapletete přes poškozené místo a upevníte drátem či lýkem. Před zimou je nutné ploty dobře zalít ještě předtím, než půda promrzne. Kořeny keřů je vhodné přikrýt vrstvou mulčovací kůry (ve výšce alespoň 7 centimetrů) – ta zabraňuje růstu plevelů, chrání kořeny před mrazem a půdu před vysušením. Zvolíte-li okrasnou kůru, bude výsledek velmi efektní i pro oko.

Další návody pro péči o zahradu najdete na www.obi.cz.

Autor: OBI (text a foto)

Klíčová slova:


Související články

Aby se nádobovým rostlinám dařilo 5  fotek

Aby se nádobovým rostlinám dařilo

Abychom rostliny v nádobách správně „nastartovali“ pro přicházející letní sezonu, je velmi důležité držet se několika zásad. Ať už pokojové nebo i nád ...


Jak připravit dřevo na zimu 13  fotek

Jak připravit dřevo na zimu

Zima se pokradmu blíží. Nejprve se ohlašuje jinovatkou a mrazíky a poté nás jednoho dne zahalí do bílého pláště sněhu. Jak už to tak v životě bývá ...


Relaxace pro tělo i pro duši 20  fotek

Relaxace pro tělo i pro duši

Jedním z těch příjemnějších okamžiků dne je určitě koupel ve vaně s teplou vodou a přídavkem vonných olejů či léčivých solí, které dodávají koupeli bl ...


Vánoční stromek 16  fotek

Vánoční stromek

Vánoční stromek je nepostradatelnou součástí Vánoc. Jeho podoby jsou různé – pořídit můžete živé řezané stromky, umělé imitace či stromky v květiná ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
Bočnice pergoly s otočnými lamely Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 20.10.2019 09:39 Lukáš
2
Jaký křovinořez vybrat? Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.10.2019 10:07 Tomáš
1
2
Svinky ve skleníku Pěstujeme
Poslední příspěvek: 20.7.2019 20:42 Miroslava Kubešová
1
kultivátor Eurosystem P70 Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.6.2019 09:53 honza
10
Zastřešení bazénu jaké? Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.4.2019 06:40 Lada
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
5
Sekacka pro starsi zenu Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 27.2.2019 13:28 Standa
10
Nátěr zahradního nábytku Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 9.2.2019 17:42 Jana
1
Čemeřice - jakou půdu? Pěstujeme
Poslední příspěvek: 8.2.2019 21:07 Anna
23
Zahradní nábytek Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 22.7.2018 19:06 Jindřich Polesný
14
Hliníková pergola? Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 27.1.2018 12:04 Libor
10
Nátěr zahradního nábytku Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 9.2.2019 17:42 Jana
10
Zastřešení bazénu jaké? Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.4.2019 06:40 Lada
9
Zahradni lahatko Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 22.7.2018 19:12 lenka fremalova
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
8
Krb +Udírna Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 3.3.2013 16:58 Jaroslav Uher
5
Sekacka pro starsi zenu Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 27.2.2019 13:28 Standa
5
3
Aplikace na rozeznávání rostlin Katalog rostlin
Poslední příspěvek: 30.7.2018 10:59 Věra
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×