Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Připravte se na jarní sezónu

Připravte se na jarní sezónu

Zahrada se již zanedlouho probudí ze zimního spánku. Přinášíme vám několik rad, jak dobře vykročit do nadcházející sezóny. Ve spolupráci se společností HECHT jsme pro vás připravili tipy na správné „odzimování“ zahradní sekačky a také na krásný zelený trávník.

reklama

„Odzimujte“ sekačku správně aneb Připravte se na jarní sezónu!

Pokud budete dodržovat aspoň základní pravidla příprav na jarní sezónu, sekačka se Vám odmění svou spolehlivostí a bude vám sloužit řadu let.

Jestliže jste zanedbali očištění sekačky před jejím uložením po sezóně, nejdříve ji dobře očistěte. Tento krok je často velmi podceňován a špatná péče o sekačku v tomto směru může vést až k jejímu zničení.

Vyměňte olej. Během provozu sekačky se do oleje uvolňují mikročástice kovu, a tak se účinnost oleje snižuje. Proto je třeba olej pravidelně měnit. U motorů HECHT doporučujeme měnit olej zpravidla hned po prvních pěti hodinách provozu a potom každých 50 hodin nebo minimálně jednou ročně.

Vyměňte vzduchový filtr. Vzduchový filtr je jednou z nejvíce namáhaných součástí sekačky – usazují se na něm prachové částice a snižují jeho průchodnost, a tak je potřeba jej pravidelně čistit a vyměňovat. Jak pracuje sekačka s filtrem, který je zanesený? Má snížený výkon, špatně se startuje a také spotřebovává víc paliva. Filtr doporučujeme čistit vždy po 25 pracovních hodinách sekačky a nejlépe jej jednou ročně vyměnit.

Zkontrolujte, popřípadě vyměňte svíčky. Zapalovací svíčka v sekačce by se měla jednou ročně vyměnit nebo zkontrolovat odborníkem. Špatná svíčka může způsobit sekačce řadu problémů. A pokud není funkční vůbec, motor nenastartujete.

Po sezóně vypusťte palivo a pří přípravě na jarní sezónu do sekačky nalijte nové. Proč? Pokud necháte v sekačce palivo několik měsíců, může se na jaře stát, že biologické složky paliv, které reagují se vzdušnou vlhkostí, ucpou palivový systém. Karburátor by pak bylo nutné složitě mechanicky vyčistit. Nechcete-li benzín vypouštět, aspoň použijte vhodná aditiva proti degradaci paliva.

Promažte pohyblivé části sekačky. Promazané části se snadněji pohybují a méně se opotřebovávají.

Zkontrolujte, zda je nůž ostrý. Tupý nůž může být příčinou špatného plnění koše sekačky a trávu spíše trhá než seče. A to trávníku rozhodně neprospívá. Nůž sekačky musí být broušen tak, aby byl správně vyvážený, jinak by se stal zdrojem nadměrných vibrací, a ty mohou podstatně zkrátit životnost sekačky. Broušení nože doporučujeme vždy svěřit odborníkovi.

Pokud se na údržbu sekačky necítíte, svěřte ji před sezónou odbornému servisu.

Důležité: Vždy používejte sekačku se všemi originálními kryty a originálními náhradními díly. Podomácku vyrobené doplňky, zásahy do konstrukce nebo odstraňování částí sekačky mohou být velmi nebezpečné!

Krásný zelený trávník... Jak na to?

Rozhodně nikam nespěchejte; počkejte, až půda bude mít šanci pořádně rozmrznout – až se teploty dostanou výrazněji nad nulu. Jinak byste mohli trávníku fatálně uškodit.

Nejprve trávník posečte, a to důkladně. Trávník by měl mít začátkem jara délku asi 3 cm; v pořádku je také, pokud jste jej zkrátili již na podzim. Velká výhoda moderních sekaček je, že můžete tuto délku snadno a pohodlně nastavit.

Chcete-li na zahradě kvalitní trávník, nestačí pouze sečení. Jak jistě víte, trávník potřebuje dostatečný přísun živin, vláhy a vzduchu. Tomu ale často brání krusta z tlejících rostlin. O slovo se zde hlásí provzdušňovač (čili vertikutátor). Tuto krustu prořeže, uvolní a vyčeše mechy a některé plevele. Také prořeže travní výhonky, díky čemuž trávník zhoustne.

Pokud máte na trávníku holá místa, zasejte na nich travní směs. Na první setí by měla však teplota půdy dosahovat minimálně 8 °C. Půdu zlehka prohrábněte a smíchejte ji s pískem, poté semena vysejte a půdu uválejte – nejlépe travním válcem. Potom tato místa vydatně zalijte. Budete-li sít na větších plochách, rozhodně vám usnadní práci sypací vozík, díky kterému zasejete trávu nejen pohodlně, ale také rovnoměrně.

Rádi byste kvalitní zahradní pomocníky? Můžeme vám doporučit akumulátorové, motorové či elektrické provzdušňovače a sekačky od české společnosti HECHT. A novinek pro letošní jarní sezónu je mnoho – firma HECHT se aktuálně zaměřila především na úspěšné přijetí emisní normy Euro V pro benzínové motory a zároveň u sekaček s větším záběrem starší motory nahradila novými silnějšími a výkonnějšími.

Tip pro všechny, kteří se připravují na jarní sezónu

Pokud byste zvažovali výrobek s akumulátorovým pohonem, určitě se podívejte na akumulátorový program 5040 od firmy HECHT, díky kterému můžete napájet více strojů jediným typem akumulátoru. Ušetříte tak poměrně velké peníze, protože nebudete muset ke každému produktu kupovat vždy zvlášť akumulátor a nabíječku.

Více se dočtete na www.hecht.cz.

Autor: HECHT (text a foto)

Klíčová slova:


Související články

9 TIPŮ, které musíte vidět: Efektivní pomocníci do vaší dílny 8  fotek

9 TIPŮ, které musíte vidět: Efektivní pomocníci do vaší dílny

Vybíráte vhodné vybavení do dílny? Můžeme vám doporučit, abyste při výběru zvážili i několik novinek od české značky HECHT. Jsou zajímavé svými čas ...


3 tipy, jak si usnadnit práci na zahradě 4  fotek

3 tipy, jak si usnadnit práci na zahradě

Nepodřizujte své plány potřebám vaší zahrady. S prvními teplejšími dny začíná pro většinu zahrádkářů řehole, která ustává často až na podzim. Exist ...


Chcete ušetřit? Zkuste kompatibilní aku nářadí 4  fotek

Chcete ušetřit? Zkuste kompatibilní aku nářadí

Připravili jsme pro vás tip, jak na aku nářadí strategicky. Ušetříte nemalé peníze a vaše práce bude pohodlnější.


Tipy na ruční vřetenové sekačky na trávu 3  fotek

Tipy na ruční vřetenové sekačky na trávu

Ruční vřetenové sekačky na trávu díky mechanickému pohonu nevyžadují žádné elektrické připojení ani plnění palivem. Jsou tedy nejen ekonomicky výho ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
2
Jaký křovinořez vybrat? Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.10.2019 10:07 Tomáš
1
1
kultivátor Eurosystem P70 Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.6.2019 09:53 honza
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
5
Sekacka pro starsi zenu Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 27.2.2019 13:28 Standa
3
Vysokotlaká vapka na auto Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 28.8.2018 14:32 Tomáš
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
0
Kultivátor do 10.000,- Kč Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Monika T
0
zahradní traktor Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jana
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
5
Sekacka pro starsi zenu Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 27.2.2019 13:28 Standa
3
Vysokotlaká vapka na auto Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 28.8.2018 14:32 Tomáš
2
Jaký křovinořez vybrat? Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.10.2019 10:07 Tomáš
1
kultivátor Eurosystem P70 Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.6.2019 09:53 honza
1
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×