Právě soutěžíme o:
montérkové kalhoty CERVA Dayboro montérkové kalhoty CERVA Dayboro
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Jak vyrobit přírodní ozdoby na vánoční stromeček

Jak vyrobit přírodní ozdoby na vánoční stromeček
Práce s přírodninami jsou velmi vděčné techniky. Materiál je snadno dosažitelný – kořenovou zeleninu a ovoce koupíme v každém obchodě se zeleninou. Ozdoby vtipně vyrobené z mrkve, petržele, černého kořene, červené řepy nebo jablíček působí příjemně a vkusně. Zkusme si tedy vyzdobit tentokrát stromeček trochu jinak - v přírodním stylu. Vzniknou tak půvabné ozdoby v mnoha variacích, které pořídíme téměř za pár korun. V tomto duchu můžeme stylově zvýraznit i prostřený štědrovečerní stůl.
reklama

Budete potřebovat

Materiál

 • univerzální lepidlo
 • ovoce
 • kořenovou zeleninu

Nářadí

 • lepící tavnou pistoli
 • nůž
 • prkénko
 • mřížku na sušení

Postup

 1. Kořeny mrkve, petržele, červené řepy nebo černého kořene nakrájíme příčným řezem na kolečka a oválky. Plátky krájíme asi 2-3 mm silné, moc tenké by se při sušení příliš zkroutily. Jablko zbavíme jádřince a také ho nakrájíme na kolečka.

 2. Kolečka a ovály rozložíme na mřížku a při teplotě 60°-70°C je usušíme v pootevřené troubě. Jablečné křížaly sušíme raději pouze na vzduchu, v troubě by se slupka prudce vysušila a při tvarování by se lámala.

 3. Z usušených koleček zeleniny začneme vyrábět hvězdičky. Do středu vybereme větší kolečko, např. z červené řepy, a po jeho obvodu přilepíme tavnou pistolí šest až sedm menších koleček petržele nebo mrkve.

 4. Jiné hvězdičky nebo kytičky vzniknou nalepením oválných plátků mrkve, petržele nebo červené řepy okolo středu. Další vzor zase vznikne střídavým lepením dvou různě barevných koleček kolem vnitřního oválu.

 5. Můžeme vytvářet i složitější tvary. Mezi dlouhé paprsky oválné petržele lze přilepit ještě malá kolečka mrkve. Na tmavém středu červené řepy krásně vynikne kolečko černého kořene nebo petržele.

 6. Střídáním tří barev této zeleniny - bílé, červené a vínové, a dvěma tvary – kolečkem a oválem, lze vytvářet nespočet vzorů. Kulaté nebo elipsovité hvězdičky s malými okrouhlými lístky či se zářivými, dlouhými paprsky apod.

 7. Ze suchých, avšak vláčných jablečných křížal můžeme zase vyrábět koule složené z růžic. Z jednoho jablka uděláme asi jednu kouli. Kolečko křížaly nejdřív na jednom místě nůžkami prostřihneme.

 8. Plátek křížaly potom trochu zavineme a u tohoto budoucího středu zalepíme tavnou pistolí, aby se nerozvinoval. Plátek pak stočíme do tvaru růžičky a konec křížaly opět zalepíme tak, aby kornoutek dobře držel.

 9. Takto vyrobíme asi osm růžičkových kornoutků, které slepíme tavnou pistolí konci k sobě, až vznikne koulička. Ozdoby nakonec připíchneme na drátěné háčky a zavěsíme na vánoční stromeček.

Pepův tipOválné plátky kořenové zeleniny nakrájíme šikmými řezy.Zeleninu rychle usušíme na mřížce vložené do pootevřené pečící trouby při teplotě 60°- 70°C. Při sušení zeleninu průběžně kontrolujeme, alespoň jednou obrátíme.
Autor: Miroslava Kubišová (text a foto)

Klíčová slova:


Související články

Vánoční nákupy nebo předvánoční úklid? PROFESSIONAL pomůže s obojím 8  fotek

Vánoční nákupy nebo předvánoční úklid? PROFESSIONAL pomůže s obojím

Nevíte si rady s vánočními dárky pro vaše blízké, a v tradičních obchodech už inspiraci nenacházíte? Značka PROFESSIONAL, patřící do portfolia společn ...


Ozdoba na svícen 9  fotek

Ozdoba na svícen

Štědrý den je už opravdu za dveřmi a my vám ještě přinášíme krásnou inspiraci z časopisu Korálki. Pokud máte doma drátek a hrstku korálků, zapomeňte n ...


Stromeček, který neopadá 13  fotek

Stromeček, který neopadá

Máte alergii na silice jehličnatých stromů nebo nechcete kvůli pár dnům ničit živý stromek a ty umělé vám prostě nesmí přes práh? Nebo chcete mít m ...


Trendem Vánoc bude návrat k tradičním českým symbolům 8  fotek

Trendem Vánoc bude návrat k tradičním českým symbolům

Vánoce patří k nejvíce prožívaným a připravovaným svátkům v roce a podle průzkumu agentury STEM/MARK je tráví až 96 % Čechů v rodinném kruhu. Jen stěž ...


Vánoční ozdoby z proutí 11  fotek

Vánoční ozdoby z proutí

Vánoce se již blíží a tak přemýšlíme nad novou výzdobou vánočního stromečku. Opravdu krásné jsou ozdoby vyrobené z přírodních materiálů, kterých nalez ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
Názor redakci Stará řemesla a tradice
Poslední příspěvek: 11.12.2011 11:38 PETR ZWIKIRSCH
1
Brnění - odpověď Stará řemesla a tradice
Poslední příspěvek: 20.3.2008 21:15 Pavel Hnízdil
0
Kovotlačitelství. Stará řemesla a tradice
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Bobeš
0
renovace starého betlému Stará řemesla a tradice
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Eva Kneblová
0
Lihyrove hodiny Tvoříme
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jan Gregor
1
Názor redakci Stará řemesla a tradice
Poslední příspěvek: 11.12.2011 11:38 PETR ZWIKIRSCH
1
Brnění - odpověď Stará řemesla a tradice
Poslední příspěvek: 20.3.2008 21:15 Pavel Hnízdil
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×