Právě soutěžíme o:
vchodovou stříšku Zenit a poukázky na nákup vchodovou stříšku Zenit a poukázky na nákup
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Plíseň v domácnosti

Plíseň v domácnosti

Po velmi suchém tropickém létě přichází chladné a vlhké podzimní období. Právě nízká teplota a vysoká vlhkost tvoří ideální podmínky pro vznik a množení plísní v interiérech domů a bytů. Odborníci z Asociace inspektorů nemovitostí odhalují, jak nezanedbat prevenci a překazit plísním cestu do našich nemovitostí.

reklama

Plísně, které ohrožují interiéry našich domovů, se rozmnožují tzv. sporami. Ty se vyskytují všude kolem nás. Šíří se vzduchem a usazují se na povrchu nejrůznějších materiálů. Pokud spora doletí na „úrodné vlhké místo“ na stěně, začne klíčit a rozrůstat se. Pro svůj život potřebují plísně čtyři základní podmínky. Mikroprostředí s kyslíkem, živiny (které reprezentují zbytky mikroorganismů v ovzduší), optimální teplotu a vlhkost. Pokud jsou tyto podmínky splněny, netrvá dlouho a do vzduchu místnosti se začnou uvolňovat nové spory.

Neviditelné nebezpečí

Vysoká koncentrace spor ve vzduchu interiéru způsobuje typický „plísňový zápach“ a je pro lidské zdraví nebezpečná. Kromě alergií mohou plísně způsobovat podráždění sliznic očí a nosu, bolesti hlavy nebo nejrůznější kožní onemocnění. Dlouhodobé vdechování plísňových spor stojí za propuknutím chorob dýchacího ústrojí, včetně astmatu. Především děti by v interiérech s výskytem plísní vůbec neměly přebývat. Právě dětskému organismu hrozí největší zdravotní riziko, které bychom neměli podceňovat.

Boj s plísněmi není v našich klimatických podmínkách snadnou záležitostí. Těžko ovlivníme mikroprostředí, nebo se zbavíme živin, které jsou pro plísně důležité. Jedinou možností prevence, kterou máme v našich rukou, je udržování vzdušné vlhkosti v místnostech mezi 40-50%. A to správným větráním.

Podle odborníků z Asociace inspekorů nemovitostí vzniká přibližně 90% plísní v interiérech právě v důsledku nesprávného (nedostatečného, nebo naopak přílišného) větrání. Jak by však takové správné větrání mělo vypadat?

Hodně větrat, neznamení dobře větrat!

Velmi často se setkáváme s tím, že lidé, ve snaze „dobře větrat“ nechají pootevřené okno téměř celý den. Ráno při odchodu do práce ho přiotevřou, k tomu samozřejmě vypnou topení, aby se netopilo zbytečně a odejdou do zaměstnání. V důsledku toho se ochlazují konstrukce a snižuje se interiérová teplota. Po návratu domů pak okna uzavřou. Pohyb osob v místnostech, vaření, sušení prádla, to vše jsou aktivity, kvůli nimž stoupá vnitřní vlhkost, kondenzuje na povrchu stěn a připravuje tak sporám plísní ideální místo na usazení a rozmnožování.

Vhodný větrací režim

Vhodné větrání dokáže velmi snadno minimalizovat vznik plísní v interiérech. Důležité je větrat nárazově, tedy krátce, ale zároveň důkladně. Při takovémto procesu se vymění vzduch v místnostech za čistý, ale neochladí se konstrukce nemovitosti. Měli bychom také brát v úvahu aktuální počasí. Není například nejvhodnější větrat, pokud venku prší. Tím bychom do interiéru opět pustili vlhčí vzduch.

Rizikové zateplování a těsnící okna

Mezi nemovitosti, které se řadí k nejvíce náchylným na vznik plísní jsou domy, případně byty v přízemí, které mají vyměněná okna za nová těsná, ale dosud neproběhlo zateplení obvodových konstrukcí.
Kromě těchto parametrů musíme počítat i s tím, že vlhkost vzduchu v interiéru se zvyšuje počtem osob žijících v nemovitosti, sušením prádla na domácích sušácích, vařením bez odsávání par, nebo například přítomností akvárií a terárií.

Plíseň na stěně

Ve chvíli, kdy zanedbáme prevenci a plíseň nám v interiéru začne růst, poznáme to snadno. Na zdech se nám objeví fleky. Ty mohou mít různé zabarvení a velikost. V každém případě bychom neměli na nic čekat a ihned začít intenzivně pracovat na jejich odstranění. Pokud se jedná o menší výskyt plísní, na trhu existuje mnoho dezinfekčních přípravků, které plísně odstraní. Nefungují však jako prevence. Je tedy nutné odstranit zároveň příčinu jejího vzniku a nastolit vhodný režim větrání. V případě pochybností, nebo ve chvíli, kdy je již zasažena větší plocha je vhodné poradit se s odborníky z Asociace inspektorů nemovitostí. Ti navrhnou vhodné řešení celého problému, včetně případných stavebních úprav tak, aby se zlikvidovala jeho hlavní příčina.

Více informací naleznete na www.ain.cz.

Autor: Asociace inspektorů nemovitostí (text a foto)

Klíčová slova:


Související články

Nenechte se napálit! Není inspekce jako inspekce! 5  fotek

Nenechte se napálit! Není inspekce jako inspekce!

Inspekce nemovitostí se pomalu stávají běžnou součástí nákupu nemovitostí. Ovšem co si přesně představit pod tímto pojmem? Co všechno má inspekce n ...


Chraňte svůj domov před přívalovými dešti 3  fotek

Chraňte svůj domov před přívalovými dešti

Horké letní počasí s sebou přináší bouřky a přívalové deště. Právě ty mohou mnoha lidem zkazit dovolenou i celé prázdniny. Asociace inspektorů nemo ...


Nechyťte se na návnadu! Deset rad, co nevěřit makléři 7  fotek

Nechyťte se na návnadu! Deset rad, co nevěřit makléři

Realitní makléři jsou zpravidla výbornými řečníky. Podívejte se, co vše je třeba ověřit a kde pravdivé a kompletní informace získat. Pokud se chyst ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
7
Plíseň v bytě - větrák? Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 14.8.2019 19:56 Def Ender
1
Oprava hřídelky v nádobě domácí pekárny Kuchyně
Poslední příspěvek: 22.7.2019 14:30 Pavel Karas
2
zapojení dvou zářivek Kuchyně
Poslední příspěvek: 6.4.2019 14:31 roman suchánek
2
Rozdělení dětského pokoje Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 31.10.2018 13:05 Administrátor Andrea
1
Trouba Kuchyně
Poslední příspěvek: 14.9.2018 08:12 Jitka
1
Obklady v kuchyni Kuchyně
Poslední příspěvek: 14.9.2018 08:09 Tomáš
2
Výměna odtoku umyvadla Koupelny
Poslední příspěvek: 14.9.2018 08:02 Pavlína
1
desinfekce Koupelny
Poslední příspěvek: 9.3.2018 11:32 Milos novy
1
oprava wc Koupelny
Poslední příspěvek: 9.3.2018 11:29 Iveta
7
Plíseň v bytě - větrák? Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 14.8.2019 19:56 Def Ender
5
parkety Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 6.2.2018 12:51 jana
2
Položení koberce Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 14.2.2018 07:24 jana
2
Rozdělení dětského pokoje Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 31.10.2018 13:05 Administrátor Andrea
2
Jak odstranit lak Koupelny
Poslední příspěvek: 9.10.2016 07:25 Tig
2
Výměna odtoku umyvadla Koupelny
Poslední příspěvek: 14.9.2018 08:02 Pavlína
2
zapojení dvou zářivek Kuchyně
Poslední příspěvek: 6.4.2019 14:31 roman suchánek
1
nová kancelář Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 18.6.2012 18:43 jiřina bělková
1
Výroba pohovky pro 2 lidi Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 5.2.2018 14:24 Martin Liškutín
1
nová skartovačka Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 5.2.2018 14:26 Andrea Roubalová
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×