reklama

Čerstvé bylinky i v zimě

Bylinky jsou velmi populární od nepaměti. V zimě, kdy náš organismus trpí na nedostatek vitaminů způsobený vnějšími vlivy a uspěchaným životním stylem, si například bazalku, majoránku, naťovou petržel nebo meduňku vypěstujeme doma. Aby se bylinkám dařilo, potřebují vhodný pěstební základ, hodně světla, teplo a hlavně vyrovnanou a umírněnou zálivku.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Čerstvých bylinek se nemusíte vzdát ani v zimě (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Nejjednodušší cestu představuje možnost zakoupení již vzrostlých bylinek v hypermarketech, kde jsou běžně k dostání v oddělení ovoce a zeleniny. Jenže téměř každý, kdo už hotové bylinky sehnal a donesl domů, se setkal s tím, že rostliny nerostly, začaly chřadnout, opadaly jim listy a uhynuly. Musíme si uvědomit, že než se dostanou k nám na stůl nebo poličku, kde je pěstujeme, zažijí poměrně strastiplnou cestu.

Nejde ani o pěstování ve velkosklenících, ale o přepravu z pěstebního zázemí, přes sklady řetězců a následné putování až k nám domů. Počínaje prudkými změnami teplot při převozu a konče velkým množstvím vláhy ve snaze ty nebohé uzlíčky probudit k životu. Tyto změny prostředí nepřežije žádná rostlina, citlivá na mráz a nesnášející přelití.

Hodně světla dělá bylinkám dobře
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Hodně světla dělá bylinkám dobře

Zásadní vliv na podmínky pěstování má substrát. U kupovaných rostlin obecně jde o velký problém, neboť aby nám zelená vegetace při přinesení domů prospívala, musíme provést přesazení. Půda v květináčích je velmi lehká, rychle slehává a špatně odvádí vláhu, takže po čase začne být přemokřená a kořenový systém v ní rozhodně prospívat nebude. Pro přesazení použijeme kupovaný substrát smíchaný v poměru 1:1 se středně těžkou zahradní hlínou, na dno nádoby přidáme kamínky nebo keramzit.

Velmi dobré je pěstovat bylinky v samozávlahových květináčích a truhlících, kde je možnost přelití eliminována oddělením květináče a vody do dvou komor. Rozdělení trsů, kontrola a případné mírné zkrácení kořenového systému v rámci přesazení není na závadu, podpoříme tím start růstu.

Bylinky můžete po sklizni usušit nebo zamrazit pro pozdější použití
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Bylinky můžete po sklizni usušit nebo zamrazit pro pozdější použití

Důležité je pěstování bylinek na světlém místě a dodržování pravidla pravidelného mírného rosení listů. To je velmi prospěšné pro celkově dobrý zdravotní stav, protože suchý vzduch v bytech a domech přispívá k napadení nejrůznějšími škůdci, nejčastěji sviluškami. Také při přinesení bylinek domů je musíme na teplotu postupně nechat navyknout, dobře provedená teplotní aklimatizace přispěje k podpoření zdraví a růstu.

Bylinky si můžeme vypěstovat i ze semen. V rámci plánování výsevů v zimě si připravíme dostatek zeminy, ve které budeme rostliny pěstovat. Ideální je klasická zahradní zemina smíchaná s prosítovaným kompostem. Tuto namíchanou směs před výsevem propaříme v horkovzdušné troubě, čímž zabráníme vzniku houbových chorob v počáteční fázi růstu semenáčků. Nejnebezpečnější je nemoc zvaná "padání klíčních rostlin“. Vlivem toho dochází k zakrnění nebo úhynu mladých rostlinek. K napadení dochází nejčastěji tam, kde je vysoká vlhkost, přehuštěný výsev nebo použití výhradně kupovaného substrátu. Po propaření zeminy můžeme ještě dodatečně provádět postřik fungicidem na přírodní bázi.

Bazalka je královnou mezi bylinkami
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Bazalka je královnou mezi bylinkami

Populární bylinkou je jednoznačně bazalka, u nás pěstovaná v mnoha různých kultivarech. Kromě klasických velkolistých existují i trpasličí typy. Krásné jsou červenolisté odrůdy v mixu s klasickými zelenolistými. Bazalku vypěstujeme ze semínek tak, že v podzimu provedeme výsev do skleníku nebo pařeniště. Jelikož má ráda hodně světla a teplo, ve skleníku bezproblémově vyklíčí. Potom, co vyroste několik pravých lístků, přesadíme ji do květináčů nebo truhlíků a přeneseme do bytu. Tam musíme velmi důsledně přemýšlet nad umístěním.

Nejvhodnější je místo blízko okna, kde ale nehrozí studený průvan. Pokud bychom v zimě vyvětrali a bazalka nastydla či dokonce omrzla, znamená to její rychlou zkázu. Při pěstování nezapomínáme na půdu bohatou na živiny, statkovým i umělým hnojivům se ale vyhýbáme. Bohatě postačí všestranný univerzál v podobě prosítovaného kompostu, smíchaného s hlínou ze záhonu a s přídavkem perlitu.

Bazalku přesadíme do květináčů nebo truhlíků
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Bazalku přesadíme do květináčů nebo truhlíků

Opatrní musíme být i se zaléváním, aby rostlinám nezahnívaly kořeny. Pokud se pěstování bude dařit, můžeme během zimy sklidit několikrát, při větším množství rostlin pak postupně, jak listy dorůstají. Nejintenzivnější aroma má bazalka v době před nasazením květů. Bazalka je ceněná jako úžasné dochucovadlo pokrmů, je ceněna pro svůj vysoký obsah vitaminu C a jako podpora metabolismu.

Podobně populární je majoránka. Předpěstujeme také ve skleníku nebo pařeništi, kde vyséváme přímo do malých květináčků. Ty v průběhu jara přemístíme na zahradu do chráněného místa s dostatkem živin a sluníčka, stačí je zahrabat do hlíny. Avšak i zde musíme dávat pozor, zdali odezněly poslední mrazíky, které by nám budoucí úrodu zničily. V září po několika sklizních majoránku sestříháme o něco méně, než je zvyklé.

Květináče s majoránkou zalijeme a vyjmeme z půdy a jednotlivé kusy nasázíme do samozávlahových truhlíků nebo větších květináčů, kde zeminu volíme stejně jako u bazalky. Připravené nádoby se zasazenými rostlinami necháme ve skleníku a když se začne ochlazovat, přeneseme je do bytu na světlé a teplé místo, kde nás po celou zimu budou těšit záplavou aromatických lístků, které se v usušeném stavu výborně hodí do polévky. Majoránka působí proti zánětům, působí proti nejrůznějším nachlazením a podporuje činnost ledvin.

Majoránka nesmí chybět v žádné kuchyni
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Majoránka nesmí chybět v žádné kuchyni

Meduňka je také poměrně rozšířená bylinka. Nároky na pěstování má podobné jako předchozí uvedené. Lze i vypěstovat jak ze semínka, tak použít rostlinu vypěstovanou na zahradě ve skleníku. Zásadou je na zimu snížit zálivku a dopřát dostatek světla. Meduňka má vynikající citronové aroma a v domácnosti ji používáme jako dochucovadlo masa nebo dezertů. Má prokázaný účinek při boji se snižováním horečky, používá se také jako podpora zdravého spánku ve formě čaje z usušených lístků.

Meduňku jsme si oblíbili pro zklidňující účinky
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Meduňku jsme si oblíbili pro zklidňující účinky

Nesmíme zapomenout ani na pažitku, která je z bylinek prakticky nejoblíbenější pro svoje velmi jednoduché pěstování. Pro domácí podmínky je nejlepší získat odkopek části rostliny ze zahrádky, což ušetří čas s předpěstováním. Nesmí chybět úrodná půda, dostatek světla a teplo. Nevadí jí však ani pobyt v zimní zahradě, kde je o pár stupňů chladněji. Výborně se hodí do pomazánek a salátů. Díky pálivým silicím a vysokému obsahu vitaminu C podporuje trávení a imunitu.

Zdroj informací: magazinzahrada.cz; homeincube.cz

Publikováno: 6. 1. 2023, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček