Právě soutěžíme o:
zahradnické nůžky Fiskars zahradnické nůžky Fiskars
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Zdobení dětské košile

Zdobení dětské košile

V létě děti běhají po venku, zkoušejí různé aktivity a oblečení občas jen "hoří". A přece jim nezkazíte radost jen proto, že na sobě mají nové tričko a nesmí se umazat. Z obyčejné košile koupené v second handu vyrobíte za hodinku módní kousek, který může s klidem konkurovat nabídce těch nejlepších značek. Jak na to? Kupte obyčejnou kostkovanou bavlněnou košili. Stanovte si, jaký styl chcete vytvořit, a dejte se do díla.

reklama

Budete potřebovat

Materiál

košile (v second handu, cena cca 50 Kč), zbytky přírodního plátna, zbytky džínsoviny, hotové nášivky, bavlněný tkaloun přírodní barvy, šíře 1 cm, barvy na textil, modrá a červená nit, lepidlo na textil ve spreji

Nářadí

sublimační fix (koupíte v galanterii či ve výtvarných potřebách), štětce, žehlička, šicí potřeby, nůžky
Sublimační fix: Jedná se o úžasnou pomůcku při práci s textilem. Naprosto „nezávazně“ si předkreslete obrázek přímo na košili, vůbec si nedělejte hlavu s nepovedenými liniemi. Čára sama zmizí, po pár hodinách či dvou dnech, záleží na materiálu.

Náš model je inspirovaný divokým západem. Zkombinovali jsme modrou kostku a sedlo z hrubého plátna, kterému nechybí třásně (otřepené okraje) a na loktech se uplatnila i džínsovina.

Základní barvy jsou: modrá, červená a bílá. Místo romantického koně je na zádech motiv sportovního auta, to byl požadavek majitele budoucího modelu. Nemusíte přesně kopírovat zvolený styl, držte se ale barev a kvality materiálů.

Před prací si vedle sebe položte košili, zvolené doplňky, látky, stužky i barvy k malování a zhodnoťte, zda se k sobě všechno hodí a vytváří příjemný celek. Materiály by si měly být blízké (buď hrubší, v přírodních barvách, nebo luxusní, v pestrých dekorech a zářivých odstínech). Barvy by spolu měly ladit.

Postup

 1. Košili vyperte, nepoužívejte aviváž ani apretury. Před prací by měla být košile vyžehlená. Na záda sublimačním fixem nakreslete základní kontury auta. Jako předlohu použijte třeba obrázek z knížky, šablonu internetu, nebo malujte podle fantazie.

 2. Na záda košile nakreslete červenou barvou základní kontury obrázku.

 3. Po zaschnutí červené linie kapoty domalujte vybrané detaily černou barvou.

 4. A po dokonalém zaschnutí barvy pokračujte modrou. Poté opět namočte štětec do červené barvy, otřete jej do ubrousku a jemně črtejte jakoby ve směru jízdy auta...

 5. ... tímto způsobem vyplňte volné plochy obrázku. Podle obrázku čárejte vlnovky, oblouky, jednoduché čáry, nepoužívejte barvu plošně. Auto tím dostane ten správný sportovní náboj. Obrázek nechte pořádně zaschnout.

 6. Následně z kousku modré džínsoviny vystřihněte záplaty na lokty. Základem je obdélník (pro velikost košile 104 jsou rozměry obdélníku asi 10×8 cm, na dospělého je to cca 15×11 cm). Obdélník zastřihněte do tvaru oválu.

 7. Záplaty položte na rukáv v místě loktů. Pro zafixování můžete použít lepidlo na textil ve spreji.

 8. Přišijte je ke košili červenou nití, raději na šicím stroji, hustým entlovacím stehem, cca 0,5 cm od okraje. Poté okraje záplat roztřepte.

 9. Plátno položte na sedlo košile a přišpendlete ho. Látku opatrně obstřihněte do tvaru sedla, přidejte asi o 1 cm více, než jsou švy. Okolo krku je zahněte dospodu a přišpendlete těsně vedle přisazení límce. V místě zbylých švů nechte okraje přesahovat.

 10. Nejprve přišijte nové sedlo okolo krku obyčejným stehem. Potom obšijte celé sedlo entlovacím stehem červenou nití – cca 1 cm od okraje. Sedlo můžete ještě náhodně prošít. Okraje sedla roztřepte, přesahující nitě odstřihněte.

 11. Připravte si velkou nášivku na kapsu, podložte ji modrou džínsovinou a obstřihněte do nepravidelného tvaru.

 12. Položte ji na kapsu košile a prošijte červenou nití obyčejným stehem v linii okraje nášivky a entlovacím stehem v kraji džínsoviny. Nepřišijte kapsu ke košili.

 13. Na levou stranu košile položte čtyři kusy tkalounu, přišijte je širokým klikatým stehem (nejlépe třístehovým – jsou jím vybaveny kvalitnější šicí stroje) modrou nití. Konce tkalounu nechte volně, jen je zastřihněte cca 1 cm od šití a roztřepte je.

 14. Stejným stehem a stejnou nití prošijte légu zapínání a límec košile.

Pepův tip

Dalším významným krokem proměny může být výměna knoflíčků – například této košili by slušely červené nebo dřevěné přírodní. Košili můžete doplnit koženou vázankou.

Připraveno ve spolupráci s www.pohodovakrasa.cz.

Autor: Jana Šebestová (text, foto a realizace)

Související články

Staré ložní prádlo jako nové 9  fotek

Staré ložní prádlo jako nové

Je vám líto vyhodit staré zažloutlé, ale jinak ještě dobré a neroztrhané ložní prádlo? Obarvěte jej a ozdobte siluetami podzimního listí, které vykouz ...


Proměna zimní dekorace 6  fotek

Proměna zimní dekorace

Nejen v zimním období se vyplatí používat na domácí květinové dekorace do základu větvičky jehličnanů nebo ovocných stromků a různých keřů. Pokud jste ...


Plážová taška 16  fotek

Plážová taška

Krásné počasí zve k vodě a nastává problém, kam naskládat vše, co si s sebou potřebujete vzít. Ušijte si jednoduchou plážovou tašku, prostornou a lehc ...


Ubrus se slunečnicemi 11  fotek

Ubrus se slunečnicemi

Zachyťte krásu vrcholného léta v rozkvetlých slunečnicích. Jejich květy zobrazíte na ubrusu sluneční technikou kombinovanou se stencilem. Hřejivé oran ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
3
2
Nábytek pro BARBIE Vyrábíme pro děti
Poslední příspěvek: 9.12.2012 12:09 Jess
2
nelze vyrobit, vyrobí někdo???? Vyrábíme pro děti
Poslední příspěvek: 17.5.2012 13:19 kikiHP
4
Dřevěné valouny Vyrábíme pro děti
Poslední příspěvek: 17.2.2010 14:18 Lenka
1
supr Vyrábíme pro děti
Poslední příspěvek: 14.4.2008 22:26 Milena
0
LimeTorrents Vyrábíme pro děti
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Anupama
0
Výroba zvonce Vyrábíme pro děti
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Michal Žváček
0
Lihyrove hodiny Tvoříme
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jan Gregor
4
Dřevěné valouny Vyrábíme pro děti
Poslední příspěvek: 17.2.2010 14:18 Lenka
3
2
nelze vyrobit, vyrobí někdo???? Vyrábíme pro děti
Poslední příspěvek: 17.5.2012 13:19 kikiHP
2
Nábytek pro BARBIE Vyrábíme pro děti
Poslední příspěvek: 9.12.2012 12:09 Jess
1
supr Vyrábíme pro děti
Poslední příspěvek: 14.4.2008 22:26 Milena
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×