Právě soutěžíme o:
vchodovou stříšku Zenit a poukázky na nákup vchodovou stříšku Zenit a poukázky na nákup
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Proměna panelákového 3+1, díl 1.

Proměna panelákového 3+1, díl 1.
Panelový tři plus jedna získali manželé Petrovi v pravou chvíli. Se dvěma kluky, rostoucími jako z vody, jim už začínalo být v dvougarsonce o velikosti okolo čtyřiceti metrů opravdu těsno. Po dlouhém hledání se nakonec podařilo sehnat větší byt. Na to, jak si poradili s jeho úpravami, se podíváme.
reklama

Výhrou bylo to, že se jednalo o to samé sídliště, na kterém sami bydleli, jen o pár ulic dál. Nebylo proto nutné klukům měnit školu a školku. Stěhování nablízko bylo snazší, pomohli kamarádi a rodina. Z menšího do většího se stěhuje vždycky lépe, konečně měli oni i kluci po několika letech každý své soukromí a paní dost prostoru pro realizaci svých představ o rodinném bydlení.

V první řadě se rozhodli podle současných trendů (i podle toho, co se jim líbilo u známých) spojit úzkou panelákovou kuchyň s obývákem. Díky tomu, že zeď nebyla nosná, ale pouze příčka, nenastal problém s povolením na její odstranění. Pana Petra překvapilo jediné – kolik pytlů suti zůstalo z jedné tenké příčky. Nakonec jich napočítal na třicet a pro jejich odvoz bylo nutné objednat malý kontejner.

Po pečlivém zvážení se s úpravami bytu začalo nejprve v kuchyni. Jde o společný prostor celé rodiny, a tak jej chtěli mít jako hlavní obytnou část co nejdříve hotový.
Pan Petr je manuálně velmi zručný, proto nejen kvůli úsporám, ale i pro chuť vyzkoušet si co zvládne, dělal většinu úprav v bytě sám. S něčím pomohl tchán, s dalším kamarádi. Jedině na novou elektriku v kuchyni a posun trubek vodoinstalace si pozval odborníky. Obývák byl spojen s kuchyní kvůli vzdušnosti a pro otevření prostoru.

Renovace a zvětšení kuchyně

Starší paneláková linka byla, co se týká spodních skříněk, v pořádku. Potřebovala pouze prodloužit a opatřit novou pracovní deskou. Po odstranění starých poškozených dvířek tak dostala kuchyň jiný kabát v podobě nejen nových dvířek, ale i čel k zásuvkám. Výměnu potřebovaly i horní skříňky. Pan Petr si proto ve dřevoprodejně nechal nařezat desky z bílého lamina a vyrobil si je sám.

Protože původní kuchyňské skříky měly typizované rozměry, bylo možné si nová dvířka vybrat v typovém katalogu výrobce dvířek. Jedním z výrobců kuchyňských i nábytkových dvířek je např. firma Trachea.

Po povolení šroubků odstraníme stará čílka a kuchyňská dvířka

Stará čílka a dvířka nahradí nová ve stejném rozměru, připevnit je tedy můžeme shodnými šrouby, pouze úchyty si vybereme nové
Při připevňování kontrolujeme, zda jsou spáry mezi jednotlivými čílky shodné

Digestoř

Do skřínky připravené na digestoř a do sousední skřínky u stěny vyřízneme otvory pro odvod páry
Do připravené skřínky vložíme digestoř, kterou pomocí přiložených šroubků pevně zafixujeme

Nakonec flexihadicí nebo pevným připojením napojíme digestoř na odvětrání

Pro zlepšení přístupu ke sporáku vyrobil pan Petr na začátek kuchyně 30 cm úzkou skříňku. Tak je ke sporáku pohodlný přístup z obou stran. Stejná úprava se dotkla i horních skříněk a nově instalované digestoře, kterou bylo nutné posunout a tím pádem prodloužit její odvod.

Prodloužit přívod však bylo nutné i u sporáku. Původní trubky, které zasahovaly svojí výškou nad úroveň kuchyňské desky a nedělaly tak v kuchyni moc „parády“, bylo nutné dát níž. Z nich je pak plynový sporák napojen pružnými hadicovými přívody.

Pod novou delší pracovní deskou se našlo místo i na myčku

Aby hmota spodních skříněk nekončila bokem myčky a zároveň byla pracovní deska podepřena, bylo nutné vyrobit úzkou otevřenou polici se zaoblenými konci, která sestavu skříněk elegantně zakončuje. Stejná police je vyrobena i k horním skříňkám, aby celkový vzhled kuchyně byl harmonický.

Nový kuchyňský pult

Pro zvětšení pracovní plochy a vymezení kuchyňské části vyrostl na místě původní stěny zvýšený pult. Zdilo se z porobetonu, protože je lehký a snadno se s ním pracuje.
Tvar pultu a jeho horní plochy, vytvořené z kuchyňské desky, kopíruje i materiálem podvěšená rampa se zapuštěným halogenovým osvětlením. Vnitřní stěny pultu jsou obloženy malým formátem obkladaček. Stejně tak pruh pod kuchyňskou linkou. Pod kuchyň přibylo nové ploché osvětlení a na stěnu závěsný systém.
Ranní kávu si mohou manželé vychutnat na barových stoličkách u pultu, k obědu se celá rodina sejde u jídelního stolu.

Vzdušný otevřený prostor prosvětlují nejenom světlé pastelové tóny na stěnách, ale i prosklená meziokenní vložka.
V celé kuchyňské části a v prostoru pod jídelním stolem je položena diagionálně velkoformátová dlažba. Její roh pak zasahuje jako zajímavé propojení i do zbylé části obývacího pokoje, kde je na zemi použit koberec.

Lednice ve dveřích

Největší a nejobjemnějším kusem v kuchyni je lednice. Nebylo ji kam umístit tak, aby nepřekážela a nebrala světlo. Díky chytrému nápadu se našlo místo i pro ni. Původní vchod z předsíně do kuchyně posloužil jako prostor pro vybudování výklenku na lednici. Ten pan Petr vytvořil pomocí kovových profilů a sádrokartonu.

Úložný prostor v předsíni

I když byl nový byt o mnoho větší nežli původní garsonka, s vědomím, že úložného prostoru, především na sezónní věci, není nikdy dost, zopakovali majitelé osvědčený nápad z malého bytu a v úzké dlouhé chodbě snížili strop. Na lišty přišroubované k protilehlým stěnám postačilo položit palubky nebo dřevotřískové desky.

Kolo ve skříni

Nika na lednici z druhé strany přiléhá na kovové opláštění panelového jádra. To pan Petr sundal a vyšetřil tak další cenné centimetry. Díky tomu bylo možné do skříně mimo oblečení umístit i kolo. Třídílné posuvné dveře, které neubírají v malé předsíni místo, jsou opět dílem pána domu. Místo původních dveří do kuchyně se podařilo na zadní straně opláštění lednice najít místo ještě na věšák na oblečení.

Na jeden byt je to tipů spousta a proto se můžete těšit na další nápady, které vám přineseme v dalším dílu. To se podíváme do dětského pokoje, do ložnice využívané také jako pracovna, na šatnu a vylepšení koupelny.

Autor: PePa (text a foto)

Klíčová slova:


Související články

Základní elementy a barvy 5  fotek

Základní elementy a barvy

Doby, kdy život v industriálním stylu znamenal přeměnu tmavých městských skladů na obytné čtvrti, jsou dávno pryč. Industriální design se stal plno ...


Velká proměna pro rodinu s šesti dětmi 11  fotek

Velká proměna pro rodinu s šesti dětmi

Dnešní proměna je příběhem jedné velké rodiny, žijící v jednom malém domě. Rodiče chtěli mít ve svém domě alespoň trochu soukromí. Když ale měli ří ...


Proměna čtyřpokojového bytu na sídlišti 13  fotek

Proměna čtyřpokojového bytu na sídlišti

Lucie je mladá vdova se čtyřmi malými dětmi. Před rokem tragicky zahynul její manžel Petr. V čtyřpokojovém bytě, který měli v plánu rekonstruovat, ...


Nová kuchyň pro invalidní důchodkyni 13  fotek

Nová kuchyň pro invalidní důchodkyni

Paní Vlaďka přišla kvůli nemoci o pravou ruku a také o práci. Manžel, který ji šikanoval a holdoval alkoholu, zemřel, tak zůstala v bytě sama. I př ...


Proměna panelákového 3+1, díl 2. 17  fotek

Proměna panelákového 3+1, díl 2.

V prvním díle návštěvy u mladých manželů v panelovém bytě 3+1 jsme se věnovali spojení kuchyně s obývákem a její rekonstrukci. Při druhé návštěvě se p ...


Proměna pro syna jako dárek 6  fotek

Proměna pro syna jako dárek

Martin před nemocí plánoval rekonstrukci svého malého bytu, ta je ale s invalidním důchodem v nedohlednu. A proto se jeho maminka rozhodla, že popr ...


Největší proměna v historii 21  fotek

Největší proměna v historii

Důchodkyně Vlaďka obývá polorozpadlou chatu v trampské osadě u Berounky. Žije zde sama se psem a ven téměř nevychází. Vlastní dcera ji připravila o ...


Montáž digestoře 10  fotek

Montáž digestoře

Při renovaci nebo vylepšování kuchyně potřebujeme často zapojit novou digestoř. Pokud jsme šikovní kutilové, nemusíme se zapojení digestoře bát pro ...


Výhodně a bezpečně s Wüstenrotem 1  fotek

Výhodně a bezpečně s Wüstenrotem

Přemýšlíte, jak investovat peníze? Jedním z nejbezpečnějších a nejvýhodnějších finančních produktů na českém trhu je stavební spoření. Pokud uvažujete ...


Návštěva aneb ze tří bytů jeden 33  fotek

Návštěva aneb ze tří bytů jeden

Velká náhoda a štěstí bylo pro pana Libora a jeho paní, že se v domě, kde chtěli bydlet, uvolnilo patro, skládající se ze tří malých nízkometrážních b ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
0
Stínění oken Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Milos novy
0
KŘUPE PODLAHA. Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 JOSEF KÁDNER
0
Podlaha mi křupe. Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 JOSEF KÁDNER
0
Přeskládání parket - co použít jako podklad Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jan Novak
0
Porucha myčky Fagor Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Zuzana Dvořáková
0
Čím vytmelit díru v desce linky na baterii Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Mil Plam
0
www.supersoused.cz - má někdo reference?? Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Mirek Sýkora
0
Čím přilepit umakart na lince Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jaroslav Patrný
1
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×