Právě soutěžíme o:
poukazy na nákup u Transformu poukazy na nákup u Transformu
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Proměna stolku s d-c-fix folií

Proměna stolku s d-c-fix folií
Starý noční stolek už ztratil glanc, taky mu chybí horní deska, ale vyhodit ho ještě nechcete? Zkuste mu dát nový kabátek ze samolepicí folie dc-fix od firmy Hornschuch CS a najděte pro něj nové využití. S námi se můžete podívat, jak na to.
reklama

Stolek před a po úpravě

Náš stolek kromě nového kabátku potřeboval ještě doplnit horní desku a drobnou opravu odštíplé lišty, takže kromě nůžek jsme museli nachystat pilku, akušroubovák, kus sololitu nebo překližky, lepidlo a tmel na dřevo, nové úchyty samozřejmě také hadřík a čistidlo, abychom s tapetami nepřilepili i pavučiny a prach.

Odmontujeme staré úchytky a buď si je schováme, nebo můžeme dát stolku nové podle toho, jak se nám budou hodit. Akušroubovákem uvolníme také panty na dvířkách (my jsme je naštěstí vyměňovat nemuseli - pokud jsou ale staré panty poškozené, použijte nové). Odchlíplou lištu přilepíme lepidlem na dřevo, vyštíplé kousky dřeva nahradíme tmelem.

Chybějící horní desku nahradíme sololitem nebo tenkou překližkou: buď si ji uřízneme doma nebo necháme připravit v prodejně či u truhláře. Necháme mírnou rezervu aby šla deska vložit i s nalepenou tapetou. Hrany desky zabrousíme smirkovým papírem. Nachystáme si dc-fix folii a ustříhneme díl podle rozměrů desky s cca 1,5cm přesahy na všech stranách.

Folie mají na zadní straně rastr, takže stříhat budeme pohodlně. Odlepíme kraj folie a přiložíme na desku, srovnáme tak, aby přesahy byly stejné. Pak postupně odbalujeme spodní folii a měkkým hadříkem nebo houbičkou přihlazujeme na desku.

Okraje ohneme na druhou stranu a dobře přitiskneme. Protože my jsme si vybrali pevnou folii, která se používá na renovace dveří, pomůžeme si teplým vzduchem z fénu. Po nahřátí folie změkne a lépe se v ohybu přilepí.

Stejným způsobem, jako u horní desky, pokračujeme se stolkem. Zvolili jsme dvojí barevnost, nejprve si tedy nastříháme folii na boky a hrany stolku. Folii lepíme postupně a hned uhlazujeme hadříkem. Pokud bychom lepili tuto folii třeba na dveře nebo na materiál z lamina, můžeme si je nejprve lehce navlhčit, folií pak můžeme, když se nám nepovede ji přiložit přesně, ještě podle potřeby pohnout.

Folii na jednotlivé díly ustříhneme s malým přesahem (v milimetrech) protože stolek není úplně rovný a nemusela by se přilepit přesně. Na boční výplň použijeme kontrastní barvu folie. Drobnou nerovnost ořízneme ostrým řezákem, nožky oblepíme ze všech stran.

Okraje horní desky stolku jsou trochu složitější, protože deska má zaoblené rohy a přesah. Nejprve si na zadní stranu folie naznačíme, jak budeme stříhat. Obdélník ustřihneme v jednom kuse, vystříhneme s rezervou na ohyb střed, do kterého budeme vkládat novou horní desku a přiložíme na dřevo. Okraje zahneme dovnitř a na hrany, opět použijeme fén.

Okolo zakulaceného rohu musíme přesah lepit obzvlášť pečlivě. Abychom přesah mohli zahnout přes roh, nastříhneme folii na malé dílky, které pak postupně zaheme pod přesah desky (viz foto).

Dvířka polepíme také dvojbarevně, přesahy na vložených kazetách zařízneme řezákem. Při polepování strany dvířek opatrně prořízneme otvor pro panty tak, aby bylo folii možno zahnout dovnitř dvířek. Panty natřeme akrylovou barvou. Dvířka i boky můžeme ještě ozdobit motivem nalepeným z folie.

Nakonec přišroubujeme nový úchyt na čílko zásuvky i na dvířka, přišroubujeme zpět dvířka a pak už jen vymyslíme, kam stolek postavit.

Tip

Na úpravu drobnějších kousků nábytku je možné zvolit i klasické dc-fix folie, pracuje se s nimi o něco jednodušeji, jsou měkčí. My jsme použili silnější folie, které jsou určeny především na úpravu dveří nebo více namáhaných povrchů, ale pomocí fénu jsme si s nimi poradili.

PS: Kočku jsme tapetovat nemuseli, ale stolek se jí evidentně líbí, musím si dávat pozor, abych jí nepostavila kafíčko na hřbet :-)

Další typy i dekory folií dc-fix si můžete prohlédnout na www.hornschuch.cz

Autor: Petra (text a foto)

Související články

Adhezivní folie v dětském pokoji 9  fotek

Adhezivní folie v dětském pokoji

Adhezivní folie ozdobí nebo změní vzhled nábytku, stěn i oken a jejich výhoda je zřejmá. Pokud se nám přestanou líbit, jednoduše je sloupneme bez poru ...


Dětský nábytek – proměna pomocí samolepicích folií 36  fotek

Dětský nábytek – proměna pomocí samolepicích folií

Dětský nábytek můžete vyměnit z chlapeckého na dívčí buď tak, že koupíte nový (což ale pěkně potrápí peněženku) nebo tak, že mu obléknete nový kabá ...


Tabulová fólie pro malého školáka 23  fotek

Tabulová fólie pro malého školáka

Tabuli na psaní a na kreslení uvítá každý malý školák. Pokud máte doma kousek vhodného místa, třeba na skříni nebo na dveřích do pokoje, můžete bud ...


Dc fix adhezivní folie - převlékněte skleněný stůl 19  fotek

Dc fix adhezivní folie - převlékněte skleněný stůl

Máte doma jídelní stůl se skleněnou deskou a zjistili jste, že na každodenní provoz, třeba v domácnosti s malým dítětem, není zrovna praktický? No, ...


Dveře jako nové díky dc fix 23  fotek

Dveře jako nové díky dc fix

I ty nejobyčejnější dveře se mohou během jednoho odpoledne proměnit tak, že už v bytě nebudou připomínat Popelku. Nemusíte kupovat nové ani sahat p ...


Fólie na okně spoří 4  fotek

Fólie na okně spoří

Jak už to bývá, teprve opravdový příchod zimy řadu z nás přesvědčil, že bychom něco měli udělat s okny, jimiž nám utíká víc tepla, než je nezbytné. Ex ...


Renovace kuchyně za víkend a za babku 2.díl 14  fotek

Renovace kuchyně za víkend a za babku 2.díl

Renovaci kuchyňské linky můžeme zvládnout i s minimálními náklady. V prvním dílu renovace kuchyně za víkend jsme si ukázali, jak vyměnit pracovní desk ...


Dejte stolku novou tvář folií dc-fix 33  fotek

Dejte stolku novou tvář folií dc-fix

Vaše dítko už odrostlo a dostalo nový pracovní stůl. Ten starý má na sobě stopy různé výtvarné činnosti, ale je líto vám ho vyhodit? Zkuste mu dát nov ...


Renovace kuchyně za víkend a za babku - 3.díl 8  fotek

Renovace kuchyně za víkend a za babku - 3.díl

Kuchyňská linka dostala nový kabát ze samolepicí fólie a také novou pracovní desku. Co by to bylo za renovaci, když by nám zrekonstruovanou kuchyň zdo ...


Dveře v novém kabátě aneb renovace za jedno odpoledne 16  fotek

Dveře v novém kabátě aneb renovace za jedno odpoledne

Dveře ve starších panelových domech obvykle moc krásy nepobraly. Tomu se dá ale docela lehce napomoct. Pokud je nám líto vyměňovat celé dveře a neradi ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
0
Stínění oken Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Milos novy
0
KŘUPE PODLAHA. Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 JOSEF KÁDNER
0
Podlaha mi křupe. Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 JOSEF KÁDNER
0
Porucha myčky Fagor Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Zuzana Dvořáková
0
Čím přilepit umakart na lince Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jaroslav Patrný
0
Čím vytmelit díru v desce linky na baterii Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Mil Plam
0
www.supersoused.cz - má někdo reference?? Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Mirek Sýkora
0
Přeskládání parket - co použít jako podklad Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jan Novak
1
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×