Právě soutěžíme o:
vchodovou stříšku Zenit a poukázky na nákup vchodovou stříšku Zenit a poukázky na nákup
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Jak pěstovat krokusy

Jak pěstovat krokusy

Šafrán, chcete-li krokus, je jedním z prvních poslů jara. Krásně kvete mnoha různými barvami a nejdéle vydrží v polostínu. Zkrášlí každý kout nebo nádobu. K tomu, aby šafrány bohatě kvetly a byly zdravé, bychom jim měli zajistit vláhu a alespoň trochu živin. Na sluníčku se jim dobře daří, ale musíme počítat s mírně kratší dobou kvetení.

reklama

Šafrány jsou velmi otužilé a krásné rostliny, které vykouzlí úsměv každému majiteli zahrady hned zjara, když odtaje sníh. Nespočet barevných kultivarů od bílé až po temně fialovou dokáže vytvořit v zahradě úžasnou podívanou. Rostliny jsou nenáročné na pěstování, stačí jim dopřát klidné místo a živiny.

Základem pro bohaté kvetení je výsadba, lokalizovaná do míst, která jsou málo zatěžována, jako například pod stromy, keři nebo někde v koutě zahrady. Důležitá je bonita půdy. Šafrány nejlépe rostou na písčitých a hlinitých půdách s větší propustností. Na jílovitých a zamokřených strukturách se jim dařit nebude. Sázení provádíme uprostřed podzimu do hloubky maximálně 10 cm podle velikosti hlíz, ty menší nasadíme o něco mělčeji, ale ne méně než 5 cm. Výsadba by měla být provedena tím způsobem, že pod hlízami by měla být hrubší struktura, jako jsou kamínky nebo štěrkodrť. Pro bohaté kvetení šafránu dopřáváme zeminu z kompostu, opatřenou ještě vylehčujícím prvkem ve formě písku nebo popela ze spáleného dříví. Chlévský hnůj nikdy nepoužíváme. Rostliny k životu přídavek umělých hnojiv nevyžadují, ale při podpoření některým z hnojiv s vyšším obsahem draselných sloučenin budou více nakvétat.

Jarní krokusy dnes pěstujeme hlavně jako velkokvěté, i když řada z nás má velmi ráda původní kultivary malokvětého typu. Květenstvím ani listům nevadí jarní přímrazky, maximálně dojde k jejich sklonění k zemi. Když se půda znovu mírně zahřeje, květy opět prozáří zahradu v celé kráse. Ačkoliv to řada z nás netuší, tak existují i krokusy podzimní, které kvetou od září do listopadu. Jarní druhy sázíme vždy na podzim od října do listopadu, podzimní druhy v červenci. Zcela původní, botanické druhy, kvetou drobněji a jsou naprosto nenáročnými společníky v každé zahradě. Všechny druhy je možno pěstovat i v hlubších nádobách, avšak zde je zapotřebí ochrany před promrznutím v zimě.

Poté, co šafrány vykvetou, omezíme jim zálivku, aby půda nebyla přemokřená a nedošlo tím k zahnívání podzemních částí. Květy nejdéle vydrží na polostinných místech. Na záhonech a skalkách můžeme během kvetení provést velmi opatrně nakypření povrchové vrstvy půdy tak, abychom omezili rychlému odparu vláhy. Nejjemněji nakypříme pomocí ruční plečky, přitom ale dáváme pozor, abychom nepoškodili rostliny. Pokud máme šafrány rostoucí i v trávníku, pak s prvním sečením počkáme do té doby, než všechny rostliny odkvetou a zaschnou i listy. Rostliny pěstované v domácích podmínkách odkvétají velmi rychle, na jejich zkázu má vliv přemíra teplého vzduchu, na který krokusy nejsou navyklé.

K přesazování rostlin a trsů přistupujeme až ve chvíli, kdy jsou stávající exempláře ve stádiu spánku, nejlépe tomu je zkraje podzimu, ideálně v září a říjnu. Trsy hlíz opatrně vyjmeme z půdy. Všechny podzemní orgány důkladně očistíme a prohlédneme. Poškozené kusy raději nesázíme a zlikvidujeme, v půdě by se staly vítaným hostitelem hniloby a houbových chorob. Sázení rozdělených trsů provádíme stejným způsobem, jako když sázíme nové šafrány. To znamená spodní drenážní vrstvu a půdu bohatou na živiny. Malokvěté nebo botanické krokusy jsou přece jen méně náročné, takže jim nevadí ani běžná zahradní půda, která nemá takový obsah živin, jako kompostovka.

Z chorob trpí šafrány především na napadení houbami, které způsobují skvrny na podzimních částech rostlin. Když při přesazování takové kusy najdeme, musíme je zničit, aby se nemoc nešířila dál. I nemocné však kvetou, i když méně a méně, až nakonec uhynou. Ze škůdců je nejvíce známým hraboš polní, ten svým okusem dokáže během jedné zimy způsobit pořádnou paseku. Na jaře se pak stává, že se krásných květů nedočkáme. Proto bychom hlízy měli ochránit tak, že je zasadíme do plastových ochranných misek, podobně jako tomu je u tulipánů.

Autor: Radoslav Ptáček (text), Depositphotos (foto)

Klíčová slova:


Související články

Zimní ochrana okrasných dřevin 5  fotek

Zimní ochrana okrasných dřevin

Zima je nepřítelem všech venkovních rostlin a dřevin. Existují různé možnosti ochrany proti mrazu s různou úspěšností. Agro přináší řešení, které d ...


Proměna zimní dekorace 6  fotek

Proměna zimní dekorace

Nejen v zimním období se vyplatí používat na domácí květinové dekorace do základu větvičky jehličnanů nebo ovocných stromků a různých keřů. Pokud jste ...


Podzimní (a zimní) příprava jezírka 10  fotek

Podzimní (a zimní) příprava jezírka

Nemám zahradu, ale mám doma akvárko s neonkami. A jeho čištění je tou nejméně oblíbenou činností. Pokud ale máte takové větší akvárko na zahradě, n ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
2
Svinky ve skleníku Pěstujeme
Poslední příspěvek: 20.7.2019 20:42 Miroslava Kubešová
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
1
Čemeřice - jakou půdu? Pěstujeme
Poslední příspěvek: 8.2.2019 21:07 Anna
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
0
usychající hrušeň Pěstujeme
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Marek
0
Vyklízení trávníků Pěstujeme
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Pavlína
0
Choroba rajčat Pěstujeme
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jana
0
dovolena Pěstujeme
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Petr
0
Jaký zvolit rychlestoucí plot? Pěstujeme
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Petra
0
Hortenzie velkolistá - špatné hnojivo Pěstujeme
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Soňa
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
2
Svinky ve skleníku Pěstujeme
Poslední příspěvek: 20.7.2019 20:42 Miroslava Kubešová
1
Čemeřice - jakou půdu? Pěstujeme
Poslední příspěvek: 8.2.2019 21:07 Anna
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×