Právě soutěžíme o:
plážovou osušku Isover plážovou osušku Isover
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Rekonstrukce bytu jako seriál - 3.díl

Rekonstrukce bytu jako seriál - 3.díl
„Život je pohyb a změna,“ pravila maminka. Pro začátek tatínkovi popotáhla psací stůl. (z knížky pro děti „Kočka Linda, poklad rodiny“)
Citace je úvod novoročenky, v níž jsem přátelům svěřila, k čemu jsme s manželem Milanem dospěli. Stěhujeme se z Prahy.
Rekonstrukce nového bytu začala jádrem a koupelnou, pokračovala kuchyní a předsíní - podívejte se, jak to vypadalo.
reklama

Vstupní prostor a předsíň

Stav před a po rekonstrukci

Zádveří se rozšířením o 30 cm na úkor původního jádra změnilo na příjemný prostor s botníkem a dvěma místy na pohodlné přezouvání.

Vchod do předsíně je širší o 15 cm, za ním je nika se zrcadlem hluboká 13 cm vzniklá úsporou místa při budování koupelny. V boji o centimetry, kterým se rekonstrukce panelového bytu vyznačuje, si nelze příležitost rozšíření předsíně o niku nechat ujít.Spára mezi korkem a dlažbou v zádveří a v koupelně je kryta bambusovou lištou.

Předsíňová stěna na míru a vchodová zárubeň jsou bílé. Lavička se zásuvkou je ve dřevě, stejně jako úchyty skříní, které kopírují některý z odstínů korkových podlahových dlaždic.

Zásuvky skříní, které jsou opatřeny pojezdy a šikmými přihrádkami, slouží jako botník. Secesní mosazné věšáky zajímavě spojují současnost s časem předků.

Postup rekonstrukce

Řezání panelu o šířce 15 cm v předsíni. Nutno bylo řezat z obou stran rozbrušovačkou – kotouč dosáhne do hloubky 7 cm. (Upustili jsme od zadání této práce firmě se speciálními stroji, protože řezání a odstranění panelu by bylo o několik tisíc dražší.) Rozšířením průchodu ze zádveří do další části předsíně se prostor opticky zvětšil a sjednotil. Šlo o fyzicky nejnáročnější část celé rekonstrukce.

Původní kabeláž byla vedena pod plechovou lištou upevněnou na panelu. Některé kabely v bytě byly přichycené, kde se dalo – podél stropu, dveří, podlahy. Pro nedostatek zásuvek se hojně používaly prodlužovací šňůry, vypadalo to tu trochu jako v rozvodně. Místo plechové lišty je v předsíni nová pojistková skříňka včetně jističů. Elektroinstalace je ve zdi.

Vysekání původní dlažby v chodbě. Zde jsou ještě původní dveře do pokoje s textilní tapetou.

Dlažba v zádveří po vyspárování a rozetření spárovačky gumovou stěrkou. Po mírném zaschnutí se stírá molitanovým hladítkem nebo houbou.

Jirka Hromadka právě pokládá v předsíni korkové dlaždice. Podlahu nejdřív vystěrkoval samonivelační (samorozlévací) hmotou.

Ta hmota se jmenuje Mapei planolit, 25 kg se elektrickým míchadlem rozmíchá s šesti litry vody (návod je ostatně na pytlích). Roztírá se to zubatým hladítkem a zasychá pomalu. Dlaždice lze klást asi po dvanácti hodinách.

Kuchyň

Původní stav

Stav po rekonstrukci

Z předchozí zůstal starý dřevěný trám ze zbourané stodoly, který sem dopravil a instaloval předešlý majitel. Také myčka a sporák.

Kuchyň jsme nechali vyrobit na míru, její dvířka a také čela zásuvek s pojezdy jsou v bílé perličce s rýhami připomínající prkénka. Pracovní deska v teplých odstínech dřeva a dřevěné úchytky kopírují barevné valéry podlahy z korkových dlaždic.

Čtvercový rozměr místnosti o 12m2 umožňuje pohodlné stolování. Aby se opticky nezmenšil, závěsné skříňky nejsou nad boční pracovní deskou.

Bělavé kachlíky 20x40cm mají „stékavý“ dekor v jemných tónech okrové a šedě. Výborně se udržují, a hlavně na nich není hned všechno vidět. Béžová spárovačka i začišťovací lišta za pracovní deskou odpovídají pískové barvě dřezu z umělého kamene.

Trojice světel umístěná pod skříňkami a poličkou na koření slouží jako útulné večerní osvětlení. Kuchyň je obrácená na sever. Výmalba stěny s oknem je ve světlém meruňkovém odstínu. Ostatní jsou bílé a zdobí je obrázky.

Židle u stolu lze při větším počtu stolovníků doplnit stejně tvarovanými dřevěnými z již letitého nábytkového souboru Toledo, porůznu umístěnými v pokojích.

Kuchyni v kontrastu s podlahou s trámem dominuje bílá. Bíle je natřená i soustružená polička – naplňuje naši představu, totiž aby v každé místnosti s námi bydlel aspoň jeden kus nábytku s pamětí.

Postup rekonstrukce

Demontáž původní kuchyně. Do té nové se z ní použil plynový sporák s elektrickou troubou a myčka.

Na zdi je „ cihlová“ tapeta, linku dřívější majitelé upravili textilní tapetou a dřevěnými lištami. Na podlaze – jako původně v celém bytě – je linoleum pamatující kolaudaci domu.

Koupelna sousedící s kuchyní – rozebírání už vylomené boční stěny do chodbičky. V pozadí je ještě na zdi kuchyně namalovaná atrapa krbu.

Celkový pohled na původní půdorys koupelny a WC – a také původní vestavěné skříně, včetně již rozšířeného průchodu mezi zádveřím a předsíní. – Ze záběru je také zřejmé, jak úzká byla „myší díra“ – chodbička z předsíně vedoucí do kuchyně. Při rekonstrukci byl tento minimalistický stísněný prostor rozšířen. Umožnilo to zrušení druhé toalety v bytě, oddělené umakartovou stěnou do koupelny.

Vzniká nová kuchyň. Vzhledem k novým rozměrům koupelny je oproti původnímu jádru ytongová stěna posunuta o 3 cm hlouběji do kuchyně, aby se vešla zvolená vana. „Myší díra“ získala 10 cm šířky a už není myší dírou. – Ve vyzdívce jsou přistaveny trubky pro vodoinstalaci a odpad budoucího dřezu.

Vysekané drážky do ytongové stěny pro elektroinstalaci a zásuvky + zásuvka pro elektrickou troubu a zamáznutá elektroinstalace. Tato fotodokumentace je docela vhodná při každé rekonstrukci elektro a vodoinstalace, abychom je při budoucích zásazích do zdi neporušili.

Na stěně z ytongových tvárnic je provedena stěrková omítka se sítí.

Z rozvaděče v zádveří je vedena nová elektroinstalace ke kuchyni a koupelně – zde ve sníženém podhledu. V hliníkové konstrukci jsou vyjímatelné sádrokartonové kazety.

Otočený plynoměr - původně byl přístupný z plechové skříně umístěné za WC. Budoucí přístup k plynoměru a vodoměrům bude dřevěnými dvířky. Vidíme zaslepený odpad WC, také nové kulové kohouty na uzávěr teplé a studené vody.

Kuchyň už po finální štukové omítce. V části, která je obložena dlaždicemi, není, aby dlaždice lépe držely. - Detail krabičky pro nový vypínač vedle dveří.

Postupná montáž kuchyně. Kachlíky 40x20 cm nenápadným tónováním ladí s barevností kuchyně. Dobře vidíme část jejího korpusu a osazení vypínačů a zásuvek.

Původní obložky dveří byly kovové a pod nimi vedla elektroinstalace k vypínači.

Vychytávka! – Nad zárubní kuchyňských dveří je ocelová pásovina sloužící jako překlad. Stěna mezi chodbičkou a kuchyní je nade dveřmi nyní vyzděná. Pro případ jejího zatížení je zárubeň chráněná proti prohnutí.

Realizace rekonstrukce: Jiří Hromadka, Jindřichův Hradec 721 196 441, jirka.hromadka@email.cz

Zárubeň dveří. Svorky a rozporky ji drží do zaschnutí montážní pěny, aby se neprohnula a nevznikl problém při zavírání dveří. Po čtyřech hodinách je lze sundat.

Autor: Markéta Zinnerová (text), Jiří Hromadka(text a foto), Pavel Zeman (foto)

Související články

Nový život v paneláku aneb jak nepoztrácet vzpomínky 1  fotek

Nový život v paneláku aneb jak nepoztrácet vzpomínky

„Život je pohyb a změna“, pravila maminka. Pro začátek tatínkovi popotáhla psací stůl. (z knížky pro děti Kočka Linda, poklad rodiny)„Přestaň fňukat, ...


Rekonstrukce bytu jako seriál – 4.díl 22  fotek

Rekonstrukce bytu jako seriál – 4.díl

„Život je pohyb a změna,“ pravila maminka. Pro začátek tatínkovi popotáhla psací stůl. (z knížky pro děti „Kočka Linda, poklad rodiny“) Citace je úvo ...


Rekonstrukce bytu jako seriál - 2.díl 49  fotek

Rekonstrukce bytu jako seriál - 2.díl

„Život je pohyb a změna,“ pravila maminka. Pro začátek tatínkovi popotáhla psací stůl. (z knížky pro děti Kočka Linda, poklad rodiny) „Citace je ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
2
Výběr pásové pily... Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.5.2019 17:54 Alena
10
Rekonstrukce apod. Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 28.10.2018 20:33 Mirek
1
Thermo omítka od fy Baumit Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 5.9.2018 07:17 Jan
2
Vinylová podlaha Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 21.6.2018 11:11 Martin
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
0
Rekontrukce bytu Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jaroslav
0
Izolace starého domu Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Petr
0
Rekonstrukce podlahy Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Paulina
10
Rekonstrukce apod. Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 28.10.2018 20:33 Mirek
2
Vinylová podlaha Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 21.6.2018 11:11 Martin
2
Výběr pásové pily... Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.5.2019 17:54 Alena
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
1
Thermo omítka od fy Baumit Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 5.9.2018 07:17 Jan
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×