Právě soutěžíme o:
vchodovou stříšku Zenit a poukázky na nákup vchodovou stříšku Zenit a poukázky na nákup
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Rekonstrukce bytu s rozmyslem

Rekonstrukce bytu s rozmyslem

Vlastníte byt, který již neodpovídá vašim představám? Je nejvyšší čas začít uvažovat o jeho rekonstrukci. Příprava se nesmí podcenit. Koupelna, kuchyň, okna, dveře, podlahy, obklady nebo elektro a další instalace představují investici ovlivňující kvalitu bydlení i po desítky let, a to něco stojí.

reklama

Popsat podrobně rekonstrukci bytu na několika řádcích - uznejte - to nejde. Pokusíme se vám však poskytnout základní návod a dobré rady, abyste se vyhnuli chybám, které se často opakují. Jako správný kutil se jistě rozhodnete přikročit k řadě úkonů svépomocí. Jistě chvályhodné rozhodnutí, protože si tím ušetříte spoustu peněz. Na některé věci však budete potřebovat odborníky. V žádném případě nechceme vaše umění podceňovat. Ale v řadě věcí se budete muset obrátit na kvalifikované řemeslníky. Doporučujeme se proto obrátit kupříkladu na specializovaný web NejRemeslnici.cz. Najdete zde spoustu konkrétních rad a návodů, ale především zde můžete zadat poptávku po specializovaných profesích, jenž se vám pro rekonstrukci jistě hodí: elektrikáře, topenáře, plynaře…

Odborná firma s vámi projedná veškeré detaily plánované rekonstrukce, pomůže vám vypracovat odborný projekt rekonstrukce, zajistí nákup vhodného materiálu a v neposlední řadě zajistí profesionální pracovníky, kteří se spolehlivě ujmou všech etap vaší rekonstrukce.

Informujte sousedy

A dovolte nám ještě jednu radu hned na začátek: Nepodceňujte sousedy! Rekonstrukce se neobejde bez špinavých chodeb, hluku, prachu a dalších věcí, které dokážou i relativně klidného souseda vytočit do značných obrátek. Obejděte je, vysvětlete jim, co je čeká, vyvěste oznámení na nástěnku u vchodu. Rozhodně tím nepředejdete všem budoucím konfliktům, ale můžete si říci, že jste pro to udělali maximum. Rozhodně doporučujeme při výběru stavebního materiálu volit při rekonstrukci suchou výstavbu.

Začněte po zralé úvaze

Nejprve je třeba si ujasnit, komu bude byt sloužit. Jinak bude vypadat prostor užívaný důchodci, a zcela jiné nároky bude mít rodina s teeneagery. Další otázkou, na niž bychom si měli odpovědět, je, v jakém stylu chci žít. Někdo miluje starožitnosti, jiný vyznává minimalismus, a tomu je třeba návrh přizpůsobit.

Zamyslet bychom se měli také nad tím, jaké barvy zvolit, abychom se v nich dobře cítili. Pokud si vše podstatné ujasníme, vyplatí se vyhledat architekta, který naše představy přetaví do proveditelného návrhu. Architekt nejen zná trendy, ale orientuje se v nových používaných materiálech a díky svým zkušenostem okamžitě vidí, kde hrozí nějaká kolize.

Navrhne tedy nejen stylově čistý, ale především plně funkční interiér, v němž se bude příjemně žít. Vypracuje rovněž finanční plán. Tento plán však považujte pouze za orientační, protože architekt nezná marže firem, slevové akce a podobně.

Hledání financí

Pokud nemáte pro rekonstrukci potřebnou hotovost, bude třeba zvolit nějakou formu úvěru. I tady je dobré postupovat obezřetně. V nedávném průzkumu Raiffeisen stavební spořitelny, se ukázalo, že více než polovina lidí si předtím, než si vezme úvěr na bydlení, nesrovnává více nabídek. V důsledku toho si pak řada lidí vezme na rekonstrukci bytu méně výhodný úvěr, například běžný spotřebitelský úvěr v bance, ve které má běžný účet. Oproti tomu stavební spořitelny jsou na financování bydlení specializované, a proto dokážou nabídnout mnohem lepší podmínky úvěru, například až o polovinu nižší úrokovou sazbu.

Úvěry určené specificky pro rekonstrukce lze využít na řadu úprav, od nákupu stavebního materiálu a vybavení, až po práce řemeslníků či některé související administrativní výdaje, jako je třeba návrh bytového architekta, zajištění stavebního povolení apod. V případě těchto půjček bývá rovněž často možnost měnit výši splátek podle potřeby a pro získání úvěru nemusí mít většinou klient žádné úspory.

Úřady nechte v klidu

Pokud budete provádět jen drobné úpravy, například vyměňovat okna v bytě nebo domě, střešní krytinu za krytinu s podobnými vlastnostmi, nemusíte ohlašovat nic. Pochopitelně, že pokud bydlíte v bytovém domě, budete muset postupovat kupříkladu v případě oken v součinnosti s ostatními vlastníky bytových jednotek. Jestliže upravujete, přistavujete nebo nastavujete stávající rodinný dům a nerozšíříte jej nad 150 m2 plochy, dvě nadzemní, jedno podzemní podlaží a podkroví, pak stačí ohlášení.

Pokud ale budete při přestavbě bytu v paneláku zasahovat do nosných panelů, je třeba stavební povolení. Před započetím stavby se tedy vždy vyplatí navštívit stavební úřad v místě stavby a zjistit, jaké jsou požadavky ve vašem konkrétním případě.

Co s nájemním bytem

I jako nájemník si můžete přizpůsobit byt svým představám. Pochopitelně že to má svá omezení. Na přidělání poličky se asi nebudete chodit ptát, s tím žádný domácí problém mít nebude.

Pokud byste však plánovali úpravy, které změní funkčnost či vzhled bytu, měl by s tím pronajímatel vyjádřit souhlas. Někdy je to sporné. Třeba takové malování: pokud nahradíte bílou jinou bílou (jen proto, aby bylo čisto), souhlas s malováním po vás nikdo chtít nebude. Jestliže však míníte vytvořit v bytě něco extravagantního – třeba černo-oranžově pruhovaný pokoj – měli byste to konzultovat. S největší pravděpodobností s tím problém nebude, pokud se zavážete, že před ukončením nájmu dáte vše do původního stavu. To ostatně budete muset udělat i ve chvíli, kdy byste plánovali nějakou úpravu bez souhlasu majitele.

Pokud jde o formu souhlasu, ta musí být písemná, jestliže byla i původní nájemní smlouva uzavřena písemně. A písemnou podobu smlouvy v každém případě doporučujeme. Ostatně už v nájemní smlouvě je dobré stanovit, zda a jaké bude nájemce oprávněn provádět změny bez souhlasu pronajímatele. Současně platí, že pokud byt nájemník na vlastní náklady zhodnotí, je pronajímatel povinen nájemci nahradit náklady. To však rozhodně neznamená, že by pronajímatel platil celou akci - obvykle jde o částku rozdílu hodnoty věci před zhodnocením a po něm. Když se na ní neshodnete, bude třeba obrátit se na znalce. Zároveň musí jít o změnu provedenou s předchozím souhlasem pronajímatele, bez jeho souhlasu k nároku na vyplacení vyrovnání nedochází.

Pár doporučení na závěr

Jak jsme se již zmínili, rekonstrukce bytu je dost široké téma. I pro zkušeného kutila se z toho může stát noční můra. Proto dovolte několik postřehů, jak jsme je vysledovali z konkrétních rekonstrukcí na webu NejŘemeslníci, který pomohl již desítkám tisíců lidí.

1. Ve starém domě by měl rekonstrukci bytu předcházet stavební průzkum.
2. Dřevěné konstrukce vyžadují suché stavební procesy a možnost provětrávání.
3. Zásahy do konstrukcí musí posoudit statik.
4. Žádnou příčku není možné libovolně bourat - může hrát roli v celém konstrukčním systému.
5. Nové příčky by měly být lehké, aby neohrozily únosnost stropu.
6. Těsné okno s izolačním zasklením v nezateplené fasádě způsobí vznik plísní.
7. Výměna oken se musí provádět před zateplením fasády.
8. Oprava starých oken může být vhodnější než pořízení oken nových.
9. Výměna PVC za novou tvrdou podlahovou krytinu (třeba dlažbu) může zatížit sousedy hlukem.
10. Skutečná plovoucí podlaha se nedá koupit, musí se postavit.

Autor: Nejřemeslníci.cz (text a foto), Depositphotos.com (foto)

Související články

Stavební materiál vybírejte takový, který je blízký vašemu srdci 7  fotek

Stavební materiál vybírejte takový, který je blízký vašemu srdci

Za stavební materiál je možné považovat cokoli, z čeho lze stavět: cihla, hlína, dřevo, kov… Přitom pocitově jste limitováni pouze tím, co je vám s ...


Rekonstrukce bytu do tichého hnízdečka 12  fotek

Rekonstrukce bytu do tichého hnízdečka

Mladý pár zdědil byt 3 + kk ve starším panelovém domě, vše vyboural a kompletně zrekonstruoval. Petr a Lucie nechtěli jen nové bytové jádro, jen nové ...


Sledujte statiku svého domu 5  fotek

Sledujte statiku svého domu

Statika se posuzuje u staveb, domů a konstrukcí dřevěných, betonových i dalších. Posouzení je možné provádět preventivně – pokud se u stavby chysta ...


Jak hladce zrekonstruovat koupelnu 7  fotek

Jak hladce zrekonstruovat koupelnu

Koupelna - místo, kde smýváme nečistoty nejen z těla, ale také z duše. Místo, kam se můžeme zamknout a užít si chvíle relaxace. Jistě, jde to i v o ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
2
Výběr pásové pily... Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.5.2019 17:54 Alena
10
Rekonstrukce apod. Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 28.10.2018 20:33 Mirek
1
Thermo omítka od fy Baumit Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 5.9.2018 07:17 Jan
2
Vinylová podlaha Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 21.6.2018 11:11 Martin
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
0
Rekontrukce bytu Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jaroslav
0
Rekonstrukce podlahy Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Paulina
0
Izolace starého domu Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Petr
10
Rekonstrukce apod. Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 28.10.2018 20:33 Mirek
2
Vinylová podlaha Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 21.6.2018 11:11 Martin
2
Výběr pásové pily... Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.5.2019 17:54 Alena
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
1
Thermo omítka od fy Baumit Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 5.9.2018 07:17 Jan
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.



© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×