Právě soutěžíme o:
balíček dárkových předmětů od SECA Borohrádek balíček dárkových předmětů od SECA Borohrádek
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Renovace nátěrů dřeva

Renovace nátěrů dřeva

Jako každá povrchová úprava i nátěry dřeva stárnou, protože každá povrchová ochrana má svou životnost. Pokud se nátěry včas neobnoví, dojde k porušení jejich ochranné funkce a dřevo začne šednout a degradovat až dojde k jeho úplnému znehodnocení. Prodloužit ochrannou vrstvu nátěrů můžeme zajistit včasnou opravou novým nátěrem. Pro renovaci nátěrů existují dva základní postupy, lišící se podle typu použitého nátěru.

reklama

Obnova lazurovacích nátěrů

Lazurovací nátěry jsou nátěry, které nezakrývají kresbu dřeva, naopak ji zvýrazní a případně změní zabarvení do zvoleného odstínu.
S renovací započneme při první změně vzhledu dřevu (zmatnění, mírné zešednutí). Nejprve odstraníme mechanickým očistěním (smirkový papír, ocelový kartáč) nečistoty a zbytky starého zvětralého nátěru. Pokud je plocha znečištěna mastnotou, tak ji ještě před nátěrem očistíme ředidlem. Opravný nátěr provedeme opět lazurovacím lakem, který nanášíme v 1 – 3 vrstvách (podle typu lazurovacího laku).

Nejsnadnější oprava nátěrů je použití nového typu jednovrstvého lazurovacího laku, PROFI OLEJOVÁ LAZURA O 1020, který stačí nanést pouze v jedné vrstvě. Rozdíl v použití Profi olejové lazury a té klasické je v tom, že s Profi lazurou šetříme čas i peníze. S Profi olejovou lazurou natíráme dřevo pouze 1x. Není potřeba provádět 2 či dokonce 3 nátěry, jako je tomu u klasických lazur. S Profi olejovou lazurou je ochrana dřeva stejná již při jednom natření a tím se práce stává 3x rychlejší. Navíc vydatnost, tedy plocha, kterou jsme schopni s ní natřít, je o dost vyšší než u klasické lazury.

Profi olejová lazura dále obsahuje vysoce kvalitní přírodní oleje, které se vsáknou do dřeva a tím vytváří silný ochranný štít. A ještě je potřeba zmínit další ojedinělou vlastnost Profi olejové lazury, protože díky svému složení je možné ji použít i na čerstvé nesušené dřevo, což je obrovská výhoda oproti klasickým lazurám.

Obnova krycích nátěrů

Krycí nátěry jsou vytvořeny pigmentovanými barvami, které se používají u dřevěných povrchů, u kterých se předpokládá úplné zakrytí kresby dřeva a které vytváří jednotný barevný vzhled povrchu (např. bílý, modrý nebo jinak barevný).

Krycí nátěr dřeva musíme obnovit již při prvním náznaku degradace původního nátěru. To poznáme tak, že původní nátěr je již „zkřídovaný“ (matný) a na některých místech již začínají vznikat mikrotrhlinky. Nátěr v tomto stavu lze ještě spolehlivě opravit přetřením vrchní barvou. Pokud je původní vrstva nátěrů již značně narušena, odlupuje se a na některých místech je vidět dřevěný podklad, musíme takový nátěr obnovit systémem základní nátěr + vrchní nátěr, nebo speciální jednovrstvou barvou, což je mnohem více náročné na čas a peníze.

Opravu vrchní univerzální barvou zahájíme tím, že původní nátěr obrousíme smirkovým papírem a dobře odmastíme ředidlem. Následně natřeme 1 – 2 vrstvy vrchní barvy. Při natírání musíme naředit barvu tak, aby nám dobře zatekla do všech nerovností a mikroprasklin v původním starém nátěru. Protože běžný uživatel - laik nemá takové zkušenosti, aby dokázal vhodně naředit barvu, je výhodné použít barvu, která je již od výrobce připravená k přímému použití bez nutnosti ředění. Takovou barvou je např. SU2013 UNIVERZAL vyráběný společností COLORLAK, a.s..

Zvláště při renovací dřevěného nábytku, kdy nám nejvíce záleží na vzhledu konečného nátěru, je velmi důležité si barvu dopředu naředit tak, aby se barva nádherně rozlila po povrchu a vytvořila ideálně rovný a hladký nátěr. Na obalu všech seriózních výrobců je uvedená hodnota viskozity, na který je nutné barvu pro natírání naředit. Ovšem v amatérských podmínkách nemáme šanci hodnotu viskozity barvy změřit. Proto vždy doporučujeme používat takové univerzální vrchní barvy, které již výrobce naředil předem, a proto můžeme jen otevřít obal a přímo natírat. A víme, že natřený povrch bude vypadat jako od profesionála.

Autor: COLORLAK (text a foto)

Klíčová slova:


Související články

Ideální ochrana dřeva v exteriéru 7  fotek

Ideální ochrana dřeva v exteriéru

Abychom dlouhodobě v exteriérech udržely dobré vlastnosti a hlavně přirozený vzhled dřevěných stavebních prvků, musíme vždy dřevo odpovídajícím způsob ...


Tekutá čistička vzduchu 4  fotek

Tekutá čistička vzduchu

Zamýšleli jste se někdy nad tím, jaké složení má vzduch, který například doma, v kanceláři či kdekoli pobýváte, skutečně dýcháte? Často nemocné a nach ...


Nový nátěr zahradní lavičky 3  fotek

Nový nátěr zahradní lavičky

Zahradní lavička byla vystavená po dlouhá léta povětrnostním vlivům, které na ní zanechaly svou pečeť. Přímo volá po novém nátěru. V dnešní době se ná ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
páskovačka Dílna
Poslední příspěvek: 25.9.2015 11:03 karel nový
0
ponk - kde sehnat Dílna
Poslední příspěvek: 26.8.2015 21:52 jan krásný
0
Jakou vybrat vrtačku? Dílna
Poslední příspěvek: 2.7.2015 10:06 Vilém Votcházel
0
Ruční páskovačka-návod? Dílna
Poslední příspěvek: 20.5.2015 06:21 karel nový
0
Pujcit nebo koupit stepkovac? Dílna
Poslední příspěvek: 21.4.2015 14:32 Bob Stavitel
1
páskovačka Dílna
Poslední příspěvek: 25.9.2015 11:03 karel nový
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×