reklama

Renovaci nátěru dveří zvládnete v pohodlí domova

Máte již dost pohledů na staré oprýskané dveře? Nezbývá, než se pustit do renovace nátěru. Není to až tak složité, jak by se na první pohled zdálo, stačí mít jen ty správné nástroje a tu správnou barvu.

Renovace nátěru našich dveří se vám povede, pokud budete postupovat podle našeho jednoduchého návodu. Renovace nátěru našich dveří se vám povede, pokud budete postupovat podle našeho jednoduchého návodu.
Renovaci nátěru dveří zvládnete v pohodlí domova

Renovace nátěru

Máte dveře již poněkud oprýskané a chtěli byste jim dát nový kabátek, jenže si netroufáte se do takové práce pustit? Projděte si spolu s námi jednoduchý postup, jak dveřím vrátit zašlý lesk a vylepšit je, aby mohly sloužit ještě mnoho let. Povíme si něco o klasickém nátěru a také o dalších technikách renovací.

Starý nátěr je nutné důkladně odstranit
Starý nátěr je nutné důkladně odstranit

Čím začít?

Nejprve si musíme ujasnit, co s dveřmi budeme dělat. Renovovat bezbarvý lak, krycí nátěr nebo lazuru? Také bychom měli vědět, zda bylo dřevo penetrováno. V prvním kroku se zaměříme na očistu. Dveře důkladně umyjeme saponátovým přípravkem a teplou vodou a pečlivě vysušíme. Poté použijeme odmašťovací přípravek, nebyl-li již součástí saponátu. Ne neodmaštěné dveře by se nátěr nechytal a nebo jen stěží a výsledek by byl spíše odstrašující. Opět dbáme na vysušení. Dřevo nesmí být vlhké.

Výběr barvy záleží na tom, jaké dveře chcete mít
Výběr barvy záleží na tom, jaké dveře chcete mít
Vzorník barev pomůže při výběru
Vzorník barev pomůže při výběru

Přebroušení

Není to vždy podmínkou, ale v určitých momentech se broušení prostě nevyhneme. Zejména, pokud jsme stav nátěru nechali zajít tak daleko, že se loupe a oprýskává a dřevo se začíná poškozovat. Máme-li obavu, že by podklad mohl ztmavnout nebo zešednout, chopte se brusného papíru a nátěr obruste. Použijte nejprve hrubší zrnitost smirku a poté jemně dobruste dohladka. Dřevo poté očistěte od prachu a můžete se chopit štětce. Problém nastane ve chvíli, kdy je potřeba silně poškozený nátěr odstranit zcela. Tady nepomůže jen smirkový papír, nejrozumnější je ale použít opalovací pistoli. Při práci s ní buďte obezřetní, abyste dřevo plamenem nepoškodili do hloubky. Také je nutné umět pracovat se špachtlí, kterou budete opálený nátěr odstraňovat. Nešetrný zásah může způsobit ve dřevě vrypy, které budete muset následně zatmelit. Místo opalovací pistole je možné starý nátěr odstranit pomocí odstraňovače na barvy akrylátové, silikonové, syntetické, acetonové, zinkoklihové, suříkové, olejové, ale i polyuretanové a polyepoxidové. Gel nebo nátěr odstraňovače naneseme na povrch a necháme působit. Vrstvu barvy odstraníme mechanicky stěrkou a poté opláchneme.

Prvotní penetrace je důležitá
Prvotní penetrace je důležitá

Bezbarvý lak

Při renovaci bezbarvým lakem je nutné začít co nejdříve. Bezbarvý lak totiž nedokáže schovat vady v podkladu, a pokud budeme s nátěrem otálet ve smyslu - no vždyť je to ještě docela dobré - nakonec vám již bezbarvý lak nepomůže a budete muset dřevo namáhavě brousit do hloubky nebo natírat barvou. Při nátěru použijeme buď Akrylátové (vodou ředitelné) laky na dřevo, které jsou šetrnější k životnímu prostředí, nepotřebujeme k nim acetonové ředidlo, nezapáchají a velmi rychle schnou. Nanášené na podklad je snadné, barva nepraská a dřevo je prodyšnější. Je možné použít také syntetické laky. Zde je nutné použít ředidlo při rozmíchávání. Syntetické laky se nedoporučuje používat v interiéru (můžeme s ním natřít vchodové dveře), protože jednak příliš nevoní a také poměrně dlouho schnou - až 6 hodin. Jsou ale výborné při renovaci dřeva, které bylo nebo by mohlo být napadeno houbou. Syntetické laky také lépe přilnou na mastnější povrch a jsou odolnější.

Natírání bezbarvým lakem
Natírání bezbarvým lakem

Krycí nátěr

U krycích laků a barev platí to samé co u bezbarvých. Renovaci nátěru lze provést bez nutnosti broušení pouze v případě, že je dřevo nepoškozené a původní nátěr je poškozen mírně a loupe se v malých plochách. Pak stačí dveře umýt, odmastit a povrch zdrsnit smirkem, aby nový nátěr při renovaci dobře přilnul. Tam, kde došlo k oloupání původního nátěru, provedeme zabroušení pečlivěji, jinak nám budou vznikat ostré přechody mezi starým a novým nátěrem. Místa, která byla poškozena mechanicky a vznikly vrypy, rýhy a díry, vyplníme truhlářským tmelem na dřevo. Místo pak znovu přebrousíme. Slabší vrstva tmelu schne asi 2 hodiny. Po obroušení můžeme začít natírat.

Použití barvy na renovaci dveří má své náležitosti
Použití barvy na renovaci dveří má své náležitosti

Lazura

Lazura se chová obdobně jako bezbarvý lak. Pokud renovujeme nátěr dveří lazurou, postupujeme stejně jako v předešlých případech. Zde pouze počítáme s tím, že každá další vrstva lazury dřevo ztmavuje. Abychom se tomuto jevu vyhnuli, můžeme před renovací dřevo ošetřit nejprve bezbarvým lakem a poté nanášet lazuru nebo bezbarvý lak a lazuru smíchat podle libovolného poměru. Záleží na tom, jakého odstínu chceme dosáhnout. Více bezbarvého laku znamená světlejší odstín a naopak.

Tmavá lazura dá vyniknout struktuře dřeva
Tmavá lazura dá vyniknout struktuře dřeva
Světlá lazura vytváří zajímavý dekor
Světlá lazura vytváří zajímavý dekor

Konečná renovace nátěru

Dveře jsme očistili, odmastili, odstranili starou barvu, vytmelili a obrousili. Znovu pečlivě dřevo očistíme od prachu a nečistot a začneme natírat. Dbáme na důkladné rozetření nátěru do všech částí dveří, netvoříme zbytečně silnou vrstvu, která bude mít za následek delší schnutí a možné tvoření map nebo stékání. Myslete na to, že vám rozhodně nebude stačit jeden nátěr. Ideální jsou dva až tři. Nátěr provádějte buďto venku při teplotě 15 - 20 °C, za mírně slunečného a bezvětrného počasí nebo v interiéru, kde budete mít zajištěno důkladné větrání a bezprašné prostředí. Použijete-li na natírání štětec, mějte po ruce pinzetu na možné uvolněné vlasy ze štětce, které by mohly v nátěru ulpět. Stejně tak pomocí pinzety vylovíte z nátěru zbloudilé mušky a nečistoty. Při práci nejezte a nekuřte a používejte ochranné pomůcky.

Publikováno: 13.10.2019, Autor: Martina Pilzová (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Redakce