Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Renovaci parket zvládnete i svépomocí

Renovaci parket zvládnete i svépomocí

Pokud jste pod starým kobercem či linoleem našli původní parkety, můžete zajásat. Renovace parket je většinou velmi snadná a zvládnete jí i svépomocí. Povrchové poškození, jako jsou fleky a škrábance, spraví několik broušení. Uvolněné a vrzající části zvládnete opravit určitě také.

reklama

Parkety mohou být jednovrstvé nebo vícevrstvé. Jednovrstvé jsou vyrobené z jednoho kusu kvalitního masivního dřeva. Vícevrstvé mají vrchní vrstvu z kvalitního masivu, které určuje vzhled podlahy a spodní vrstva je v tomto případě tvořená běžnějším dřevem.

Parketová podlaha může mít různé vzory a nekonečné variace. Nejběžnější je vzor do stromečku, nebo čtverce, kdy se pravidelně mění směr a podlaha se podobá šachovnici. Můžou se však skládat do různých dalších pravidelných i nepravidelných vzorů podle fantazie nebo dokonce do různých obrazců. Nejčastěji se na výrobu používají tvrdší dřeviny jako dub, jasan nebo ořech.

Zhodnocujeme aktuální stav podlahy

Před tím, něž si nadšeně skočíte zapůjčit brusný stroj a nakoupit vše potřebné, zhodnoťte si stav podlahy a zvažte, zda bude možné renovaci zvládnout svépomocí. Pokud máte čas, sílu a chuť, určitě se vám to vyplatí. Jednak ušetříte značnou částku peněz za odvedenou práci, a také na sebe budete patřičně hrdí. Počítejte s tím, že výsledek nemusí být perfektní, ale určitě to bude stát za to.

Překontrolujte povrch a rozsah poškození celé plochy. Zjistěte, zda jsou parkety pořád pevně ukotvené k podkladu nebo bude nutné některé parkety připevnit. Hodně poškozené, zpráchnivělé a silně rozpraskané parkety je nutné vyměnit úplně.

Příprava na renovaci

Plochu, kterou budete renovovat, si určitě připravte minimálně den předem, aby jste se už v den zapůjčení brusného stroje nezdržovali. Odstraňte obvodové lišty, prahy, hřebíky a další části, které nejsou součástí přímo parketové podlahy. Důkladně překontrolujte celý povrch a odstraňte všechny kovové části, které by mohly poškodit brusný stroj a hodně zkomplikovat celou práci.

Uvolněné parkety pořádně upevněte, aby nevyskakovaly, ani nevrzaly. Hodně poškozené části, jak už jsme psali, vyměňte úplně. Teď už je podlaha připravená k broušení.

Broušení parket

Brusku je možné si půjčit již ráno a většinou mají příjemný tichý chod, hlavně finální jemné broušení, takže můžete pracovat i později v noci. Připravte se na to, že práce s pojízdným brusným strojem je sice snadná, ale fyzický náročná a může vás unavit.

Broušení se doporučuje ve třech až čtyřech krocích:

1. broušení – brusivem se zrnitostí P16 nebo P24, které je vhodné pro hodně poškozený povrch, nerovný povrch, nebo parkety se zbytky barvy a lepidla.

2. broušení – brusivem se zrnitostí P40, které může být u čistého a méně poškozeného povrchu už jako první broušení. Poté následuje lakování pro zcelení povrchu.

3. broušení – brusivem se zrnitostí P60, by mělo tedy následovat po předchozím lakování. Lak nechte podle návodu několik hodin zaschnout, a poté se pusťte do dalšího broušení.

4. broušení – je už finální, jemným brusivem P100. Po tomto broušení se můžete s radostí pustit do konečné povrchové úpravy.

Jednotlivé kroky broušení veďte jiným směrem, než to předešlé. Po každém broušení můžete podlahu vysát, bude se vám lépe pracovat. Před finální úpravou podlahu vysajte důkladně. Pokud se rozhodnete pro tmelení spár a prasklin, udělejte to před posledním jemným broušením.

Tmelení spár a prasklin

Tmelení se provádí před posledním broušením. Použijte tmel vhodný na dřevo, který je možné brousit. Většinou se míchá v poměru 1:1 s brusným prachem, čím docílíte stejného odstínu jako je barva podlahy. Tmel nanášíme pomocí nerezové stěrky. Nejdříve rovnoměrně po celém povrchu a poté zopakujeme tmelení na místech, kde jsou spáry a praskliny větší. Cely proces opakujeme, dokud není povrch hladký a zacelený.

Po dokončení práce zůstane na povrchu tenká vrstva tmelu, kterou pak odstraníme finálním broušením. Dobře vysušený tmel má stejný odstín na všech místech podlahy. Až pak můžeme přistoupit k poslednímu jemnému broušení.

Olej nebo lak pro finální úpravu

Lakovaný povrch je více odolný. Parkety jsou v tomto případě odolnější proti skvrnám a škrábancům. Nevýhodou je, že není možné opravit parkety jenom na poškozeném místě, ale musíte pak celý povrch znovu jemně přebrousit a opětovně nalakovat, abyste dosáhli celistvého vzhledu.

Olejování působí přírodněji a přirozeněji a to je dnes moderní. Výhodou je, že pokud parkety někde poškrábete, stačí jemně přebrousit a znovu naolejovat jenom dané místo. Nevýhodou je, že do naolejované podlahy se lehce vsáknou různé fleky, které nelze setřít jako z lakovaného povrchu. Musíte pak opět přebrousit a naolejovat dané místo. Pokud tedy zvolíte jako finální úpravu olejování, ponechte si stranou daný olej pro "strýčka příhodu".

Voskování na bázi včelího vosku udělá podobnou službu jako olej. Napustí dřevo do hloubky, vyplní v něm póry a vytvoří ochranný film. Povrch působí jemně a je příjemný pro chůzi. Taky tady je možné opravovat jenom poškozené místo a opětovně danou část navoskovat. Oproti laku je ale vhodné ošetření jednou za čas zopakovat. Podlahu pořádně vykartáčovat a znovu napustit voskem.

Kdy můžete stěhovat zpátky nábytek

Lehčí kusy nábytku můžete vrátit zpátky do místnosti po 24 hodinách, těžší kusy až po čtyřech dnech. Koberce a koberečky položte na renovované parkety až po týdnu. Používat místnost a chodit po parketách můžete už po osmi hodinách od posledního nátěru.

Autor: Silvie Pokorná (text), Depositphotos (foto)

Související články

Povrchová úprava parket 9  fotek

Povrchová úprava parket

Možná, že jste se i vy rozhodli, že si zrenovujete dřevěnou podlahu. Stojíte uprostřed místnosti a váháte nad tím, pro jaký povrch se máte rozhodnout. ...


Olejování parket 8  fotek

Olejování parket

Minule jsme se zabývali povrchovou úpravou dřevěných podlah a zaměřili jsme se na broušení, moření a lakování. Dnes se budeme poněkud podrobněji věnov ...


Pokládka parket a dřevěných podlah 5  fotek

Pokládka parket a dřevěných podlah

Parkety a dřevěné podlahy vnášejí do interiéru zcela osobní ráz. Pro člověka je navíc dřevo velmi přirozené – je na dotyk příjemně teplé, přijímá z ov ...


Impregnační olej na parkety 4  fotek

Impregnační olej na parkety

Podlaha je jednou z nejvytíženějších částí bytu. Po podlaze se denně projde celá rodina dokonce několikrát, hospodyňky by mohly spočítat, kolik toh ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
Prosím o radu, co je tohle za podlahu Podlahy
Poslední příspěvek: 10.8.2019 07:51 Matěj
1
skladba podlahy Podlahy
Poslední příspěvek: 13.3.2018 11:33 Stanislav
1
Kompletní rekonstrukce podlahy (část 1) Podlahy
Poslední příspěvek: 26.1.2018 11:51 Pavel
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
0
Vrzající dřevěná podlaha Podlahy
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Lenka
0
Co zvolit na asfaltovou izolaci Podlahy
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Michal
0
Skladba podlahy - OSB vs DTD Podlahy
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Václav
0
Zápach z podlahy Podlahy
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Eliška
0
Podlaha ze starých prken Podlahy
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Pavla Tvrdikova
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
1
Kompletní rekonstrukce podlahy (část 1) Podlahy
Poslední příspěvek: 26.1.2018 11:51 Pavel
1
skladba podlahy Podlahy
Poslední příspěvek: 13.3.2018 11:33 Stanislav
1
Prosím o radu, co je tohle za podlahu Podlahy
Poslední příspěvek: 10.8.2019 07:51 Matěj
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×