Právě soutěžíme o:
kuchyňské výrobky Fiskars kuchyňské výrobky Fiskars
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Replika horácké vesnice na Vysočině

Replika horácké vesnice na Vysočině

Vysočina je kraj jako stvořený pro rodinné výlety. Pokud sem máte namířeno koncem prázdnin, nenechte si ujít návštěvu turistického centra Eden. Poslední srpnový víkend v Edenu ožila díky slavnostem dožínek replika horácké vesnice z konce 19. století. Ta je založena na principech tzv. okrouhlice: Domy jsou uspořádány okolo okrouhlé návsi, směrem ven od domků se rozprostíraly pěstební pozemky.

reklama

Centrum Eden vzniklo na místě bývalého vrchnostenského dvora rodu Mittrovských v Bystřici nad Pernštejnem. Rozsáhlá investice za více než 170 miliónů korun proměnila zchátralý areál v ráj poznání a inspirace. Na své si zde přijdou milovníci historie, řemesel, ale i ekologie, koní či piva. Součástí Edenu je panský dvůr se zámečkem, minipivovarem či bylinnou lékárnou, dále jízdárna, ekofarma i zcela moderní ekopavilon.

U návštěvníků si velkou oblibu ihned získala zmiňovaná replika horácké vesnice. Jako by zde stála tato malebná vesnička s dobovými staveními už za dob našich prababiček, ve skutečnosti ale vznikla zhruba před dvěma lety. A tak nás zajímalo, jak těžké je navrhnout a uvést do chodu podobný skanzen lidové architektury. Při stavbě horácké vesnice zúročil své bohaté zkušenosti s rekonstrukcí starých objektů a znalosti místní typologie staveb Ing. Luboš Vetešník. Lepšího projektanta si investor, město Bystřice nad Pernštejnem, nemohl vybrat. Panu Vetešníkovi nechybí nadšení pro historickou architekturu, včetně lidových staveb, ale hlavně za ním stojí řada zdařilých projektů a pozitivních referencí. Mezi jeho chloubu patří jeden z nejstarších objektů v nedaleké obci Horní Rožínka, historický statek Opajda. Ten je dnes provozován jako penzion se středověkou krčmou.

Projekt nové horácké vesnice byl ale přeci jen něčím specifický. Šlo o skanzen vznikající na zelené louce, tedy o žádnou rekonstrukci původní památky. S investorem se bylo potřeba nejprve dohodnout, nakolik bude nová horácká vesnice kopírovat dobové stavební technologie a postupy. Cílem bylo vytvořit vkusnou repliku vesnice, která by vizuálně přibližně odpovídala originálu, ale byla realizovaná soudobou technikou a s využitím nových stavebních materiálů.

Dispozičně koncipoval projektant Luboš Vetešník horáckou vesnici v Edenu jako tzv. okrouhlici - sídlištní útvar, který byl typický pro období raného i vrcholného středověku. Domy jsou uspořádány okolo okrouhlé návsi, směrem ven od domků se rozprostíraly pěstební pozemky (hony). Uprostřed vesničky se nachází kaplička. Samotné horácké domky vycházejí z tradice tříprostorových objektů, jejichž půdorysy zahrnovaly světnici, komoru a chodbu.

Ačkoliv navenek působí chalupy jako typické roubenky, reálně jsou postaveny jako zděné objekty z bloků, obložené kamenem a falešným roubením. Tvůrci projektu museli také upustit od výběru historické střešní krytiny z šindelů, která si žádala vyšší investici a do budoucna by kladla větší nároky na údržbu. Hlavním požadavkem investora byla naopak maximální bezúdržbovost, dlouhá životnost a odolnost vůči povětrnostním vlivům. Volba tak nakonec padla na špičkovou betonovou krytinu od výrobce Bramac, která zmiňovaná kritéria splňovala ve všech ohledech. Doškovou krytinu zdařile nahradila černá betonová taška Tegalit, která se vyznačuje geometrickým a plochým profilem a jednoduchými, čistými liniemi. Povrchová úprava Protector zajišťuje odolnost proti oděru, barevnou stálost i lepší odolnost proti znečištění střechy. Při výběru stavebních materiálů zohledňoval projektant i praktická hlediska, jako je například u Tegalitu zvýšená odolnost před povětrnostními vlivy. Objekty jsou provozovány sezónně v teplých měsících, v zimě se počítá s jejich úplným uzavřením a nulovými náklady.

V sedmi chalupách se návštěvníkům představují nejrůznější stará řemesla. U tkalce najdete tkalcovský stav, u mlynáře zase mlýnské kolo. Krom toho se dozvíte, k čemu sloužila pazderna, jak vypadalo obydlí statkáře, a uvidíte, jak vypadá včelí úl. Sami si zde můžete namlít i vlastní mouku.

Koncem srpna chaloupky Horácké vesničky ožívají dožínkami. V Panském dvoře jsou k vidění práce kováře a koláře, vystoupení cimbálovky, rukodělné dílny, program pro děti i degustace dožínkových dobrot. Pokud tedy upřednostňujete aktivní dovolenou s poznáním, nebude vás horácká vesnice ani trošku nudit.

Autor: Bramac (text a foto)

Klíčová slova:


Související články

Jak postavit kvalitně, ale levně rodinný dům? 4  fotek

Jak postavit kvalitně, ale levně rodinný dům?

Cena, cena a zase cena. Položte deseti firmám stejnou otázku: Jak byste zhodnotili preference dnešních stavebníků? Odpověď bude znít podobně: Všich ...


Systém nadkrokevní tepelné izolace BramacTherm 5  fotek

Systém nadkrokevní tepelné izolace BramacTherm

Společnost Bramac je známá především jako tradiční výrobce kvalitní střešní krytiny. Bramac však nabízí i vysoce kvalitní nadkrokevní tepelnou izolaci ...


BramacTherm – kvalitní tepelná izolace 7  fotek

BramacTherm – kvalitní tepelná izolace

Produktová řada nadkrokevní izolace Bramac nese označení BramacTherm a jsou v ní zahrnuty produkty BramacTherm Pro určené pro novostavby a rekonstrukc ...


Na podzim se na dům podívejte z ptačí perspektivy 4  fotek

Na podzim se na dům podívejte z ptačí perspektivy

Každá zima je prověrkou stavu střechy. Před nástupem prvních mrazíků bychom ji proto měli důsledně zkontrolovat. Včasná a pravidelná péče prodlouží ...


Inteligentní řešení vaší střechy 5  fotek

Inteligentní řešení vaší střechy

Pro všechny střechy platí, že nabízí nejlepší ochranu, jistotu spolehlivé funkčnosti a sladěný vzhled pouze a jen tehdy, pokud do sebe všechny díly op ...


reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
"Hranaté okapy" Střechy a komíny
Poslední příspěvek: 8.3.2019 08:33 Dalimil
4
Renovace taškových střech Střechy a komíny
Poslední příspěvek: 28.5.2018 11:54 Stanislav Pavelka
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
0
Oprava střechy z asfaltových pásů Střechy a komíny
Poslední příspěvek: 18.3.2017 05:08 Lukáš
1
Zatéká mi rovnou plechovou stříškou Střechy a komíny
Poslední příspěvek: 3.2.2017 17:24 Věra
0
Zatéká mi rovnou plechovou stříškou Střechy a komíny
Poslední příspěvek: 15.1.2017 09:07 Věra
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
4
Renovace taškových střech Střechy a komíny
Poslední příspěvek: 28.5.2018 11:54 Stanislav Pavelka
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
1
"Hranaté okapy" Střechy a komíny
Poslední příspěvek: 8.3.2019 08:33 Dalimil
1
Zatéká mi rovnou plechovou stříškou Střechy a komíny
Poslední příspěvek: 3.2.2017 17:24 Věra
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×