Právě soutěžíme o:
vchodovou stříšku Zenit a poukázky na nákup vchodovou stříšku Zenit a poukázky na nákup
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Řezání polystyrenu

Řezání polystyrenu

Polystyren je dnes běžně používaným materiálem, nejvíce jej najdeme ve stavebnictví pro zateplení budov, používá se ale také například v modelářství, nábytkářství, i jako dekorativní materiál. Při řezání polystyrenu se však neobejdeme bez velkého množství odpadu v podobě odlétajících kuliček a prachu. Vyříznout do obložené zdi žlábek pro zabudování třeba elektrických kabelů není pro řemeslníka vůbec nic příjemného. Nebo to jde i jinak? Co takhle tavné řezání.

reklama

Při práci s polystyrenem se vždy dostaneme do místa, kdy je potřeba polystyrenový blok upravit do požadovaného tvaru. Pokud zabrousíte do diskusí na internetu, dozvíte se, že polystyren lze řezat několika způsoby.
Při použití ruční pilky či nože budou okraje řezu roztřepané a otrhané. Navíc způsobíme okolo sebe velký nepořádek, protože od nás budou odlétat částečky lehkého materiálu, které se i při nepatrném vánku rozletí do širokého okolí. A zkuste si touto metodou vyříznout žlábek pro usazení elektroinstalace.
Při použití elektrické pily (např. přímočarky) se sice dostaneme ke skoro přesnému řezu, ale bohužel se neobejdeme bez odlétajících částeček.
Nejvhodnějším a nejvíce doporučovaným způsobem řezání je řezání odporovým drátem. Zbavíte se prachu a řezání se stává jednoduchou záležitostí. Takové udělátko s použitím např. autobaterie si doma vyrobí šikovný kutil sám, profesionál si pořídí něco kvalitnějšího i spolehlivějšího. Tavnou řezačku.

Tavné řezání polystyrenu - princip fungování

Principem tavného řezání je průchod elektrického proudu přes řezací odporový drát či nůž, který je tímto rozžhaven a řezaný materiál je ve skutečnosti taven. Díky tomuto způsobu se však dá z jinak netvárného materiálu vytvořit i zaoblené tvary s čistými zakončenými hranami. Při vedení řezu je důležitá především teplota odporového drátu či nože, rychlost řezu nelze ve většině případů ovlivnit, jelikož při průchodu nože řezaným materiálem dochází k jeho chladnutí. Vytvarování žlábku do polystyrenového obložení tedy může být velice jednoduchá a čistá záležitost. Vytvarovat lze i zaoblené rohy či například číslice nebo písmena.

Druhy tavných řezaček

Řezačky rozlišujeme:

  • dle typu nože (s ohřevem z jiného zdroje, odporové nože a planžety, dráty)
  • dle typu užití (ruční, stacionární)
  • dle druhu užití (stroje pro výrobu, stavební stroje, další stroje, hobby)

Jednotlivé typy řezaček se také liší způsobem, jakým dochází k jejich ohřevu. Takový ruční nástroj je napájen buď přímo z elektrické sítě, nebo pro profesionální použití vhodnějším napájením přes externí zdroj, díky kterému je možný nepřetržitý provoz řezačky.

Při výběru typu řezačky je nutno myslet na to, pro jakou práci budeme nástroj používat. Ruční řezačky využijeme při rychlém a precizním řezu. Díky ručnímu způsobu užití je možno dosáhnou vysoké přesnosti a variability. Samostatně stojící řezačky (stacionární) se využívají zejména pro vícečetnou práci, jakou je například řezání polystyrenových bloků.

Výrobní řezačky jsou užívány např. pro formátování velkých bloků, stavební jsou používány, jak už nám napovídá jejich název, na stavbách - tedy například řezání zateplovacího polystyrenu o různých tloušťkách. Posledním druhem jsou hobby řezačky, modelářské řezačky a jiné. Ty používáme např. při vyřezávání různých jemných tvarů, zaoblin a výřezů.

Použití tavných řezaček

Tavné řezačky však nejsou vhodné pouze pro řezání polystyrenu, ale i k řezání dalších materiálů, jako je např. styrofoam a další pěnové hmoty, ABS, EPDM pryže, odlehčený polystyren EPS, polymery PA, PE, PP, PU, PVC a další.
Obecně jsou tavné řezačky vhodné zejména pro řezání polotovarů, zatavení obrobků, odstraňování otřepů lisovaných dílů, výrobu těsnění, oddělování vtokových kanálků, řezání fólií za tepla, začišťování dílů interiéru v automobilovém průmyslu, zpracování izolačních materiálů, modelování polystyrenu, začišťování látek, řezání textilních pásek, řezání gumy atp.

Na tavné řezačky od společnost Techni Trade můžete zakoupit různé náhradní čepele a broušené planžety, které jsou vhodné např. pro řezání polotovarů, zatavení obrobků, odstraňování otřepů lisovaných dílů, výrobu těsnění, oddělování vtokových kanálků, řezání fólií za tepla, začišťování dílů interiéru v automobilovém průmyslu, zpracování izolačních materiálů, začišťování látek, řezání textilních pásek, řezání gumy, modelování polystyrenu a mnoho dalších aplikací.

Fotogalerie k článku:

Autor: Techni Trade (text a foto)

Související články

Diamantové řezné kotouče 4  fotek

Diamantové řezné kotouče

Diamantové řezné kotouče jsou primárně určeny především pro profesionální použití. V této oblasti, a to zejména v průmyslové a řemeslné výrobě, roste ...


Tip na vánoční dárek – nůžky Solingen 6  fotek

Tip na vánoční dárek – nůžky Solingen

Vánoce jsou skoro za dveřmi a Vy stále hledáte vhodný dárek pro své blízké? Řešením mohou být nůžky Solingen, které se staly synonymem kvality a vysok ...


Svinovací metr do každé dílny i na stavbu 15  fotek

Svinovací metr do každé dílny i na stavbu

Dvakrát měř a jednou řež. Toto přísloví zná každý a nemusí to být nutně řemeslník. Ale teprve při práci si každý ověří, jak skutečná to je pravda. ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
2
Výběr pásové pily... Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.5.2019 17:54 Alena
10
Rekonstrukce apod. Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 28.10.2018 20:33 Mirek
1
Thermo omítka od fy Baumit Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 5.9.2018 07:17 Jan
2
Vinylová podlaha Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 21.6.2018 11:11 Martin
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
0
Izolace starého domu Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Petr
0
Rekontrukce bytu Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jaroslav
0
Rekonstrukce podlahy Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Paulina
0
Vlez na půdu Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Pavel
10
Rekonstrukce apod. Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 28.10.2018 20:33 Mirek
2
Výběr pásové pily... Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.5.2019 17:54 Alena
2
Vinylová podlaha Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 21.6.2018 11:11 Martin
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
1
Thermo omítka od fy Baumit Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 5.9.2018 07:17 Jan
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×