Právě soutěžíme o:
poukazy na nákup u Transformu poukazy na nákup u Transformu
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Rider a traktor využijete díky rozsáhlému příslušenství celoročně

Rider a traktor využijete díky rozsáhlému příslušenství celoročně

Péče o zahradu je pro mnoho lidí koníčkem. Je však podstatný rozdíl mezi péčí o zahrádku kolem domu či chaty a pravidelnou údržbou rozsáhlých ploch. Pokud patříte do druhé skupiny, nemusí veškerá dřina padnout na vás. V takovém případě vám může být skvělým celoročním pomocníkem zahradní traktor či rider. Nejen, že s ním zvládnete pohodlně a rychle obstarat plochy o rozměrech, které by s ručně neseným nářadím vůbec nepřipadaly v úvahu, ale navíc si můžete k vašemu stroji pořídit rozsáhlé příslušenství, a zapojit tak vašeho pomocníka na čtyřech kolech do většiny činností spojených s údržbou velkého pozemku.

reklama

Rider, nebo traktor?

Stejně jako při vybírání jakéhokoliv jiného stroje určeného k péči o určitý pozemek, musíte vzít nejprve v úvahu tvar daného pozemku a jeho členitost. Rozloha v tomto případě nehraje tak zásadní roli, protože jak rider, tak traktor jsou stroje určené k péči o plochy velkých rozměrů. Liší se od sebe ale způsobem zavěšení žacího ústrojí. A také doplňkovým sortimentem.

Rider vyniká svou obratností

Ridery, které jsou vybaveny vpředu zavěšeným žacím ústrojím, jsou ideální pro pozemky s četnými překážkami, jako jsou například stromy, keře, lavičky, zídky a podobně. Využijete jej také na nerovném nebo kluzkém terénu. S takto umístěným žacím ústrojím máte navíc vždy dokonalý přehled o práci a ploše, na které pracujete a skvěle se s ním dostanete do rohů, pod křoviny nebo třeba svěšené větve stromů. Rider je zkrátka dokonalý trávníkový specialista.

To ale rozhodně neznamená, že se ridery nedají použít na další práce. Široké příslušenství, jako jsou zametací kartáče, sněhové radlice nebo frézy, rozmetadla, provzdušňovače, odmechovače a v neposlední řadě přívěsné vozíky, z nich dělají užitečné pomocníky po celý rok.

Ridery Husqvarna jsou navíc vybaveny kloubovým řízením, díky kterému se zadní kola dostanou snadno pod stroj, čímž se minimalizuje poloměr otáčení. To znamená, že při plném záběru volantem vám zůstane jako neposekaná plocha pouze velmi malý kruh, což skvěle využijete například při sekání trávy kolem stromů. Díky tomuto unikátnímu systému navíc stroj zůstane i při plném otočení kol stabilní.

Podle velikosti sečené plochy je nutné zvolit odpovídající šířku žacího ústrojí. Obecně platí, že čím větší a méně členitá je sekaná plocha, tím větší by mělo být žací ústrojí. Pro plochy do 500 m² se hodí šířka žacího ústrojí 60 cm, na plochu do 2 000 m² je potřeba šířka žacího ústrojí 107 cm a na rozlohu nad 5 000 m² šířka žacího ústrojí 122 cm. Podle velikosti sekané plochy je nutné zvolit i výkon rideru. Zde platí, že čím větší plocha, tím je potřeba výkonnější rider. Stroj s větším výkonem vždy odvede lepší práci. Pokud je vaše travnatá plocha kluzká nebo v některých částech svažitá či pokud uvažujete o používání rideru po celý rok, AWD (náhon na čtyři kola) bude velmi dobrou investicí.

Traktor je výkonným a spolehlivým strojem na opravdu rozsáhlé plochy

Traktory oceníte při práci na opravdu rozsáhlých plochách, tyto stroje navíc vynikají svým vysokým výkonem, takže jsou ideální i do nerovného terénu. Jsou zárukou perfektního, rychlého a velmi pohodlného posečení trávníku na všech typech zahrad až do velikosti 5 000 m2. Mají také vynikající trakci a stabilitu, díky dobrému rozložení váhy mezi přední a zadní nápravou stroje. Traktory Husqvarna však nezůstávají oproti riderům pozadu ani s manévrovacími schopnostmi. Díky technologii U-Cut objedete při práci všechny překážky mnohem těsněji, než s klasickým traktorem, práce je tak mnohem efektivnější. Lze jej stejně jako rider využívat po celý rok, záleží jen na vás, jaké příslušenství k němu připojíte.

U výběru šíře žacího ústrojí platí stejné parametry jako s ridery. Pokud jsou na upravované ploše překážky jako stromy, keře, záhony či lavičky, zvolte kompaktnější traktor s malou šířkou žacího ústrojí, aby se mohl pohybovat v nejužších pasážích, a měl co nejmenší poloměr otáčení.

Pro sečení kopcovitého či svažitého terénu si vyberte model se širšími pneumatikami a větším motorem. Na nerovný povrch se hodí traktory s žacím ústrojím s kolečky, která zabraňují poškození trávníku. Traktor s hydrostatickou převodovkou se ovládá podstatně snadněji než traktor s manuální převodovkou.

Vyberte si systém sečení podle potřeb vaší zahrady

Traktor i rider nabízí možnost zvolit si systém sečení. Mezi standard by měl patřit klasický boční či zadní výhoz, použití sběrného koše a systém BioClip, neboli mulčování. To poskytuje nejlepší výsledky u často sekaných ploch, protože je při něm tráva posekána na malé částečky, které zůstávají ležet na trávníku a působí tak jako hnojivo.

Pokud si nevíte rady, jaký systém sečení při práci zvolit, rozhodujte se podle toho, jak často chcete trávník sekat a jakých chcete dosáhnout výsledků. Na vyšší, bujnější a hrubší typy trávy by mělo být používáno žací ústrojí se zadním nebo postranním výhozem, které je schopné zvládnout i větší množství.

Metoda BioClip je naopak vhodná pro dobře udržované a často sekané plochy. Ústřižky, které zůstávají ležet na trávníku, obsahují velké množství vody a tím pádem je trávník odolnější vůči suchému počasí.

Tipy na traktory a ridery od značky Husqvarna, které vám budou cenným pomocníkem po celý rok:

NOVINKA 2015: Traktor Husqvarna TC 138

Traktor TC 138 s motorem Briggs & Stratton o výkonu 8,6 kW je uživatelsky příjemným strojem, ideálním pro majitele domů s malou až středně velkou zahradou. Motor se snadno startuje díky funkci automatického sytiče. Je vybaven pedálem ovládanou hydrostatickou převodovkou. Traktor nabízí možnost sběru posečené trávy a listí do prostorného koše, takže vaše zahrada bude vždy čistá a upravená. Integrovaný koš můžete navíc snadno vyprázdnit ze sedadla řidiče. Mulčovací ucpávka BioClip® a deflektor pro zadní výhoz jsou k dispozici jako příslušenství. Šíře záběru je 97 cm, sběrný koš má objem 220 litrů.

NOVINKA 2015: Rider Husqvarna R 115C

Kompaktní, uživatelsky příjemný rider s žacím ústrojím Combi 95 cm je vhodný pro majitele nemovitostí, kteří požadují efektivní a víceúčelový stroj s pohodlným způsobem obsluhy. Skvěle zvládne sečení okolo překážek, jako jsou stromy, keře nebo záhony s květinami. Kloubové řízení a vpředu zavěšené žací ústrojí umožňují intuitivní ovládání, výbornou terénní dostupnost při sečení a skvělý výhled na pracovní plochu. Díky pedálem ovládané hydrostatické převodovce, lehce dostupným ovládacím prvkům a automatickému zapínání nožů bude pro vás práce s riderem opravdovým potěšením. S tímto riderem však můžete dokázat mnohem víc, než jen posekat trávu. Díky příslušenství, jako je sněhová radlice, přívěsný vozík, odmechovač a rozmetadlo, vám pomůže udržovat vaši zahradu po celý rok.

Fotogalerie k článku:

Autor: Husqvarna (text a foto)

Související články

Vyžeňte plevel ze zahrady 24  fotek

Vyžeňte plevel ze zahrady

Boj s plevelem je běh na dlouhou trať. Jeho nepříjemnou vlastností navíc je, že roste mnohem rychleji, než pěstované rostliny. Pokud tedy nechcete, ...


Zalévání květin přes dovolenou 7  fotek

Zalévání květin přes dovolenou

Chystáte se na dovolenou a máte strach, že vaše truhlíková krása bude po dobu vaší nepřítomnosti strádat? Nemáte nikoho, kdo by se vám o květiny za ok ...


Automatické zavlažování: nechte práci na moderní technice 5  fotek

Automatické zavlažování: nechte práci na moderní technice

Víte, že doporučené množství vláhy na 1 m2 se pohybuje mezi 4 až 6 litry za den? Jistě proto oceníte, že hadice a konve můžete, díky systému automa ...


Podzimní práce na zahradě 13  fotek

Podzimní práce na zahradě

Ani jsme se nenadáli a letní prázdniny jsou zase za námi. Před námi je však neméně krásné období – podzim. S prvními napadanými listy je tady čas zahr ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
Jaký křovinořez vybrat? Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 3.8.2019 19:01 Tomáš
1
kultivátor Eurosystem P70 Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.6.2019 09:53 honza
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
5
Sekacka pro starsi zenu Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 27.2.2019 13:28 Standa
3
Vysokotlaká vapka na auto Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 28.8.2018 14:32 Tomáš
22
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
0
Kultivátor do 10.000,- Kč Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Monika T
0
Jak rozemlít drny? Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Pavel
22
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
5
Sekacka pro starsi zenu Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 27.2.2019 13:28 Standa
3
Vysokotlaká vapka na auto Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 28.8.2018 14:32 Tomáš
1
kultivátor Eurosystem P70 Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.6.2019 09:53 honza
1
Jaký křovinořez vybrat? Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 3.8.2019 19:01 Tomáš
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×