Právě soutěžíme o:
vchodovou stříšku Zenit a poukázky na nákup vchodovou stříšku Zenit a poukázky na nákup
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Robotická sekačka od Mountfieldu - aneb samostatný zahradník

Robotická sekačka od Mountfieldu - aneb samostatný zahradník

Máte rádi pěkně zastřižený trávník, ale na jeho sekání nemáte čas? Můžete si pořídit zahradníka, anebo sekačku, která to zvládne za vás sama. A oproti zahradníkovi má robotická sekačka výhodu: nedohaduje se s vámi, plní zadané úkoly a ať už budete v zaměstnání nebo si budete užívat dovolené či jen tak posedíte na terase s hrnkem kávy, sekačka bude pracovat i bez vaší asistence.

reklama

Robotické sekačky nejsou na trhu žádnou novinkou a získávají si stále větší oblibu právě proto, že šetří náš čas. Dovedou se při správném nastavení postarat o pravidelnou údržbu trávníku i mulčování.

Abychom nechválili zajíce v pytli, jednu z nich jsme si vypůjčili od Mountfieldu a otestovali ji na zahradě.

Robotická sekačka MTF 2000 S zvládne travnatou plochu o velikosti až 2000 m2 a nevadí jí ani členitý terén. Netahá za sebou žádný kabel, nevozí nádrž s benzínem…je akumulátorová, když to potřebuje, sama se zajede nabít do dokovací stanice a veškerý výkon pak věnuje sekání. Na jedno nabití je schopná pracovat až čtyři hodiny. Díky lithiumiontovým bateriím je k sekání připravena vždy, nehrozí nám paměťový efekt, ani kdyby delší dobu stála.

Základem pro to, aby sekačka spolehlivě a dobře sekala, je správná instalace vodicích kabelů. Ty si můžete zapracovat okolo záhonů, okolo obrubníků a cestiček, ideálně mírně do země. Sekačka pak bude sekat v přesně vymezeném prostoru a nestane se vám, že si „splete“ trávu třeba s bylinkami a vyplení vám záhonek. Instalaci rozhodně doporučujeme svěřit do rukou profesionálů.

Sekačka má dva motorky, které pohánějí každé kolo zvlášť. Vepředu má plně otočné kolečko. Díky tomu je schopná otočit se na velmi malém prostoru i manévrovat přesně tak, jak bude u sekání potřebovat.

Výšku sekání si můžeme nastavit na 2,5 až 6 cm. O správný střih se stará oboustranný čtyřlistý nůž. Nastavení výšky se provádí odblokováním pojistky na spodní straně sekačky. Povolíme přiloženým nástrčným klíčem a vysuneme hřídel s nožem na potřebnou výšku. Rozpětí výšky nože je od dvou a půl cm do šesti cm. Pro správné snadné nastavení výšky je klíč opatřen pomocnou stupnicí. Výšku si nastavíme takovou, jakou chceme finální a trvalou výšku našeho trávníku pak už se o ní nestaráme. Způsob, jakým je třeba sekat, si sekačka vyhodnotí díky travnímu senzoru.

Nemusíte se bát ani toho, že by si sekačka vyjezdila stále stejnou trasu a v trávníku vám nadělala nevzhledné pruhy, seká náhodným pohybem, podle potřebné dosažené výšky. Pokud narazí na místo, kde je tráva více narostlá, začne jezdit do spirály a upraví trávník do požadované výšky.

Robotická sekačka seká mulčovacím způsobem, což znamená, že posekané kousky nechává za sebou v trávě, kde slouží jako přírodní hnojivo. Optimální je, když vyjede každý den v přesně načasovanou dobu, upraví trávník a zase se vrátí do dokovací stanice dobít. Není ji nutné startovat ani uklízet po ní trávu, což je například ve městě docela problém.

Dokovací stanice není žádné velké monstrum, je to jen o trochu větší podesta s nabíjecí jednotkou, do které si sekačka vždy zajede. Dokovací stanice je sice vodě odolná, ale je vhodné schovat pod stříšku nebo jí vyrobit malý domeček. Dlouhý kabel chráněný proti vodě umožní instalovat dokovací stanici tam, kde bude nejméně překážet a při tom bude pro sekačku dobře dostupná.

Pokud začne během sekání pršet nebo se spustí automatické zalévání (protože jste náhodou zapomněli, že máte samostatného pomocníka a naprogramovali obojí na stejný čas), nevadí, díky dešťovým senzorům to sekačka zjistí a vrátí se zpět do stanice.

Při používání robotické sekačky se nemusíte bát ani úrazů, ať už dětí nebo zvířat. Při nadzvednutí nebo při nárazu na pevnou překážku se nůž nejpozději do dvou sekund zastaví. Na displeji se objeví hlášení, abyste sekačku udržovali dál od dětí a zvířat. Ani při nárazu na květináč zapomenutý v trávě při přeasazování se nemusíte bát, že by se sekačka odřela, díky měkkému deflektoru se sekačka nepoškodí.

Jak už jsme zvyklí u mnoha domácích spotřebičů, i robotická sekačka se dá ovládat na dálku, mobilem přes volně dostupnou aplikaci a propojení Bluetooth. Sekačku si také můžeme přes nastavený PIN kód zablokovat, aby ji nemohl použít někdo jiný jinak než jsme si navolili.

Sekačka pracuje tiše, takže neruší ani nás, ani sousedy, ale pokud třeba přijde návštěva s dětmi, které si chtějí užít pobíhání na trávníku, jedním zmačknutím na dotykovém panelu pošlete sekačku „domů“ nebo jí nařídíte pauzu a když děti odběhnou, zase ji spustíte.

Na zimu je potřeba sekačku dát do temperovaného prostředí. Nemá žádné náplně a tekutiny, a když po vás bude soused už zase chtít benzín, že si nestihl koupit a jen si trochu odleje, víte přesně jak mu odpovědět.

Zahradu je potřeba na jaře a na podzim projet vertikutátorem, stejně jako jiné zahrady, ať už se na nich seká čímkoli. Před instalací sekačky je dobré trávník projet klasickou sekačkou, protože s dvaceticentimetrovou přerostlou trávou si opravdu neporadí, na to není stavěná. Prvních 14 dní se sekačka se zahradou sžívá a pak už je klid, výšku, na kterou sečeme trávník, můžeme i postupně snižovat.

Autor: Pavel Kutil Zeman, HobbyPRstudio (text a foto)

Související články

Čerpadla a vodárny pro dům i zahradu 37  fotek

Čerpadla a vodárny pro dům i zahradu

Bez vody to zkrátka nejde, bez jídla se chvíli obejdeme, bez vody však nikoliv, a stejně tak je na tom naše zahrada, záhonky, tráva a kytky. Vody j ...


Co udělat pro krásný trávník 18  fotek

Co udělat pro krásný trávník

Trávník je chloubou každé zahrady, ale ne vždy se to daří. Dali jste svému trávníku vše potřebné ale stejně se na něm po zimě nebo po jarních mraze ...


Griluju, griluješ, grilujeme… 6  fotek

Griluju, griluješ, grilujeme…

Jakmile se rtuť teploměru začne zvedat vysoko nad nulu, ve vzduchu se line vůně grilovaného masa. A nejlepší je to, které si připravíte nejen podle ...


Robotická sekačka Mountfield a test Českého kutila

Vizitkou každé zahrady je pečlivě upravený trávník. To obnáší nejen pravidelnou zálivku a hnojení, ale především sekání dorůstající trávy. Pokud pa ...

reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
2
Jaký křovinořez vybrat? Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.10.2019 10:07 Tomáš
1
2
Svinky ve skleníku Pěstujeme
Poslední příspěvek: 20.7.2019 20:42 Miroslava Kubešová
1
kultivátor Eurosystem P70 Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.6.2019 09:53 honza
10
Zastřešení bazénu jaké? Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.4.2019 06:40 Lada
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
5
Sekacka pro starsi zenu Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 27.2.2019 13:28 Standa
10
Nátěr zahradního nábytku Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 9.2.2019 17:42 Jana
1
Čemeřice - jakou půdu? Pěstujeme
Poslední příspěvek: 8.2.2019 21:07 Anna
2
Pergola přistavěna k domku Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 1.11.2018 19:55 Václav
23
Zahradní nábytek Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 22.7.2018 19:06 Jindřich Polesný
14
Hliníková pergola? Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 27.1.2018 12:04 Libor
10
Zastřešení bazénu jaké? Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.4.2019 06:40 Lada
10
Nátěr zahradního nábytku Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 9.2.2019 17:42 Jana
9
Zahradni lahatko Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 22.7.2018 19:12 lenka fremalova
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
8
Krb +Udírna Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 3.3.2013 16:58 Jaroslav Uher
5
Sekacka pro starsi zenu Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 27.2.2019 13:28 Standa
5
3
Aplikace na rozeznávání rostlin Katalog rostlin
Poslední příspěvek: 30.7.2018 10:59 Věra
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×