Právě soutěžíme o:
montérkové kalhoty CERVA Dayboro montérkové kalhoty CERVA Dayboro
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Návod na výrobu Rohu hojnosti, barevné podzimní dekorace, která vaší domácnost ochrání před podzimním nečasem

Návod na výrobu Rohu hojnosti, barevné podzimní dekorace, která vaší domácnost ochrání před podzimním nečasem
S přicházejícím podzimem se zkracují dny a večery jsou stále delší. Úroda je sklizena a s vděkem vzpomínáme na vše, co nám příroda nadělila. Ještě dřív, než přijdou vánoční svátky, si však můžeme udělat malou oslavu nenávratně zmizelého léta v podzimní škále barev – žluté, oranžové a rezavé. Tyto teplé barvy nás zahřejí, i když za okny již začínají chladné podzimní plískanice. V obchodech koupíme krásně zbarvené plody – jablka, hrušky, tykve či dýně, které použijeme se suchými rostlinami k aranžování. Ovoce a rostlinný materiál můžeme rovnat do košíků, tvořit z nich věnce, kytice, nebo si vyrobíme originální roh hojnosti. Přivítejme tedy přátele v domově, krásně vyzdobeném dary přírody.
reklama

Budete potřebovat

Materiál

 • kovové pletivo
 • vázací drát
 • lýko
 • seno
 • klasy obilí
 • jablka
 • kukuřičné klasy
 • okrasné dýně
 • slunečnice
 • makovice
 • různé sušené květy

Nářadí

 • kleště
 • nůžky

Postup

 1. Základ rohu hojnosti vyrobíme z králičího nebo hustšího kovového pletiva. Nůžkami na kov vystřihneme větší obdélník, který v polovině dlouhé strany ohneme a srolujeme do velkého kornoutu.

 2. Korpus kornoutu spojíme několika drátěnými oky, které provlékneme pletivem a zakroutíme do sebe. Takto připravenou kostru zabalíme celou do sena.

 3. Vrstvu sena, která se přichytila na pletivo, ještě ovážeme kolem dokola po celé ploše nepravidelně směrovaným lýkem. Na zúženém konci kornoutu vytvarujeme ze sena a lýka ohnutou špičku rohu hojnosti.

 4. Nevhodně přečnívající kusy sena odstřihneme nůžkami. Okraj rohu olemujeme copánkem spleteným z lýka, který přichytíme drátkem asi na šesti místech ke kostře z pletiva.

 5. Světlým lýkovým lemem jsme vhodně zvýraznili otevřený okraj rohu. Celý roh hojnosti můžeme ještě ovázat ozdobnou mašlí ze stejného materiálu – silnějším svazkem lýka.

 6. Nyní si připravíme náplň rohu. Do chomáče sena zapíchneme suché laty kvetoucích travin a přidáme k nim i klasy obilí. Klásky můžeme také zavázat do svazků, na které navážeme dlouhé dráty jako stopky.

 7. Všechno vážeme do jakési kytice tak, aby jednotlivé části k sobě držely. Aby se jablíčko nevykutálelo, přichytíme je na ohnutý drátek, který vpíchneme u stopky. Konec drátů pak necháme dlouhý a svážeme jej do kytice.

 8. Plody dýní a kukuřice přivážeme drátkem za stopku. Do svazku můžeme přidat i semeníky odkvetlých slunečnic, vyzrálé makovice, svítivé mochny a různé nasušené květiny - podle toho, co máme k dispozici.

 9. Utvoříme velkou kytici, kterou na konci pevně stáhneme drátkem. Za tento převaz se nám budou dobře zachytávat konce drátů držící ostatní přidávané plody, popř. velké rostliny.

 10. Kytici nakonec vložíme do připraveného rohu hojnosti. Případné mezery proložíme senem, nebo sušenými slaměnkami, např. květy statice, řebříčku, apod. Roh hojnosti vhodně umístíme na komodu, starou venkovskou židli, do rohu místnosti, či na jiné vhodné místo. Fantazii se meze nekladou.

Pepův tip

Listy, květy a plody sbíráme hned, jakmile se krásně zbarví, kdy mají ještě dostatek šťávy a nejsou zvadlé.

Jako kostru použijeme kovové pletivo s malými oky, které koupíme v železářství. K navazování ovoce a rostlin můžeme použít tenký vázací drátek na pletivo, který dostaneme v obchodních domech zaměřených na hobby, v oddělení pro zahradu.

Autor: Miroslava Kubišová (text + foto)

Klíčová slova:


Související články

Uchovejte si vůni růží 16  fotek

Uchovejte si vůni růží

Jak uchovat vůni růží? Kvetou vám na zahrádce záplavy růží a vám je líto jejich pomíjivé krásy, když začnou kvítky opadávat? Udělejte si domácí potpou ...


Podzim, to je práce i zasloužený odpočinek 3  fotek

Podzim, to je práce i zasloužený odpočinek

Léto je za námi a nastává podzim. Dny se zkracují, ale v péči o domácnost, dům a zahradu je stále co dělat. Zná to každý z nás. Každý si podzim vyb ...


Pomůcky pro suché vazby 5  fotek

Pomůcky pro suché vazby

Chystáte-li se věnovat se tvorbě suchých vazeb, připravte si včas všechno, co k tomu budete potřebovat. Během sezony sbírejte a sušte květiny a dal ...


Jak na rozkvetlou zahradu i v říjnu? 4  fotek

Jak na rozkvetlou zahradu i v říjnu?

V říjnu často poklesnou noční teploty pod bod mrazu, což znamená definitivní konec kvetoucí krásy letniček. Z květin však zahradu ozdobí svými květ ...


Chlebník upletený z rohože 12  fotek

Chlebník upletený z rohože

Zkusme si uplést chlebník na míru podle toho, jaký chleba nejraději kupujeme. Pro menší či větší bochníky to bude chlebník o obdélníkovém základu a pr ...


Vysazujeme opadavé i stálezelené listnáče 4  fotek

Vysazujeme opadavé i stálezelené listnáče

Listnaté stromy a keře změní charakter vaší zahrady. Na rozdíl od jehličnanů nepůsobí chmurným a vážným dojmem, ale naopak prosvětlují celé prostře ...


Košíček ze sena 10  fotek

Košíček ze sena

Velikonoce už pomalu ťukají na dveře a všichni nedočkavci, těšící se na tyto krásné jarní svátky, už mohou začínat s přípravami. A do čeho se pustíme ...


Podložky pro suché vazby 5  fotek

Podložky pro suché vazby

Suchá vazba je bezesporu zajímavým typem rostlinné dekorace a uplatňuje se všude tam, kde z nejrůznějších důvodů živý materiál nevyhovuje. Aranžmá ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
Papírový scrapbook Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 2.1.2017 16:58 Administrátor Andrea
4
Časopisy Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 14.7.2016 07:20 Wendy
1
patinování Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 3.2.2010 21:18 koukrova
2
dveře Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 27.11.2009 09:13 Miluše Majerová
1
fladrovani Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 15.8.2009 14:12 Jana46
0
mona-sward Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 babika
0
0
Domácí výroba z kůže Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Dalibor Kníže
0
Kompresor - spoj Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Martin
4
Časopisy Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 14.7.2016 07:20 Wendy
2
dveře Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 27.11.2009 09:13 Miluše Majerová
1
fladrovani Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 15.8.2009 14:12 Jana46
1
patinování Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 3.2.2010 21:18 koukrova
1
Papírový scrapbook Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 2.1.2017 16:58 Administrátor Andrea
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×