Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Jak na rozvody vody v domě

Jak na rozvody vody v domě

Rozvody vody dnes patří k základnímu vybavení každého domu či bytu. Mají velmi důležitou roli, protože ovlivňují kvalitu vody, a to i tehdy, když jste napojeni na vodovodní řád. Zdá se vám to neuvěřitelné? Je tomu ale skutečně tak. Voda je totiž v rozvodech stále, a to i ve chvíli, když zrovna nemáte puštěný vodovodní kohoutek. Není neobvyklé, když je tomu po dobu 10 hodin, někdy však může jít i o několik dnů nebo dokonce týdnů.

reklama

Jenomže trvanlivost pitné vody je omezená a v rozvodech vody se množí bakterie. Abyste byly před možnými nepříjemnostmi a zdravotními komplikacemi ochráněni, je zapotřebí, aby tyto rozvody byly vybudovány pořádně a byly na ně použity ty správné materiály. Nevyznáte se v tom? Nevadí, ukážeme vám jak na to.

Začněme ale pěkně od začátku.

Co jsou rozvody vody?

Pod rozvody vody si představte kompletní systém, určený pro domovní rozvody teplé a studené vody. Tyto systémy pomáhají proti vzniku vodního kamene a koroze. Chrání vodu před množením bakterií. Jde o účinnou prevenci proti tvorbě biofilmu, na který uvnitř potrubí velmi rády nasedají baktérie.

Nejčastější problémy, které se týkají rozvodů teplé a studené vody

U rozvodů vody je nejdůležitější zajistit kvalitu vody. Voda by měla být kvalitní v celém rozvodném systému až k odběrnému místu, a to platí jak u teplé, tak i u studené vody. Nárůst bakterií je totiž vždy spojen se zdravotními riziky. Potřeba udržení kvality vody je stěžejní. Výskyt bakterií ve vodovodních rozvodech mohou způsobit značné zdravotní potíže, které mohou člověka ohrozit i na životě. Aby se tomu zamezilo, nestačí pouze samotná úprava vody, ale je důležité použít pro rozvody vody vhodné a kvalitní materiály.

K těm nejznámějším bakteriím ve vodovodním potrubí patří Legionella, která se zde množí již při teplotách pohybujících se mezi 25 až 45 stupni Celsia. Nárůst této bakterie podporuje kal, koroze a vodní kámen.

Další takovou bakterií z vodovodního potrubí je Pseudomonas, jíž se daří ve studené vodě a jedinou cestou, jak se jí člověk může zbavit, je pouze zvýšení teploty vody v daném potrubí.

Jaké materiály je možno použít na rozvody vody?

Nejčastěji se pro domácí rozvody používají kovy, a to především ocel, měď, olovo, litina, mosaz, případně plast a také i jejich různé kombinace. Z výzkumů vyplývá, že materiál zvaný jako CPVC patří k těm nejlepším materiálům, na nichž se bakteriím daří nejméně. Je to rovněž i materiál dostatečně odolný vůči chemikáliím, jimiž se voda upravuje. K těm nejpoužívanějším patří PPR trubky, které jsou u nás stále ještě nejlevnější. Mnohem jednodušší je vybudování rozvodů vody z tzv. PEX trubek. Oproti PPR nejsou nějak výrazně dražší. Dražší jsou však jejich spojky.

Jak na rozvody vody

Rozvody vody by měly být vybudovány v souladu s platnými normami a technologickými postupy. Pokud by byly rozvody vody špatně nainstalovány, mohou způsobit celou řadu problémů. Mohou pak stát za kondenzaci vody až po velkou havárii, s níž jsou spojeny velké škody na majetku, které pojišťovny neproplácí, takže si na to dejte pozor.

Rozvod vody je nutné dělat ve dvou fázích. Ještě před omítkami je nutno připravit svislé rozvody, které budou ve zdech. Vodorovné rozvody je pak zapotřebí udělat až po položení hydroizolace základové desky.

Rozvody vody vybudované odborně nebo svépomocí?

Budete se také muset rozhodnout, zda si rozvody vody zrealizujete sami a nebo si na to pozvete nějakou firmu. Jestli se do rozvodů pustíte sami, neobejdete se bez podrobného plánu, kde budete mít zaneseny rozvody trubek, jejich upevnění i zapojení do ohřívače vody, vodovodní baterie a izolaci potrubí. Při plánování je nutné si ujasnit, jaký způsob ohřevu vody chcete. Zpracování se totiž různí. Podle plánů si pečlivě zakreslete, jak budou trubky probíhat. Pak je zapotřebí s pomocí ruční elektrické drážkovačky vše proříznout na potřebnou hloubku a podle potřeby vše upravte ještě sekáním. Dále důkladně změřte vývody zařízení, jež chcete k rozvodu připojit, ať už je to vana, sprchový kout, toaleta, kotel, umyvadlo a další.

Pokud se rozhodnete pro firmu, dbejte na to, aby měli potřebné zkoušky pro svařování daných materiálů. Také si pamatujte, že pro kolaudaci je nutné zvládnout tlakovou zkoušku vodovodního potrubí.

Izolace

Při budování rozvodů vody by neměla být podceňována izolace. Je důležitá. Může ušetřit až 60% ztrát tepla. Dále vám rovněž zajistí i ochranu potrubí proti mechanickému poškození. Izolace může být provedena za použití lehčeného pěnového polyetylenu, jenž se vyznačuje jemnou strukturou, zabraňuje kondenzaci vody, tlumí zvuky a snižuje ztráty tepla. Dalším izolačním materiálem je syntetický kaučuk s uzavřenou buněčnou strukturou. Oblíbeným materiálem je rovněž i kruhově extrudovaný polyetylen. V neposlední řadě nesmíme zapomenout ani na klasickou skelnou vatu. Na trhu jsou také i hlinito-křemičitá vlákna, kamenná vlna nebo pěnové sklo.

Ukončení montáže rozvodů vody

Rozvody vody jsou ukončeny nainstalováním vodoměrů a regulačních ventilů. Regulační ventily regulují průtok vody potrubím. Vodoměr vám pak zajistí, že budete mít vždy přehled o spotřebě vody. Na českém trhu jsou dva typy, lopatkový, který pracuje na pohybu lopatkového kola, jež roztáčí proudící voda. A pak tu je šroubový vodoměr, kde voda roztáčí speciální šroubové kolo.

Autor: Adriana Dosedělová (text), Depositphotos (foto)

Klíčová slova:


Související články

Rozvody instalací v sádrovláknitých deskách 6  fotek

Rozvody instalací v sádrovláknitých deskách

V minulém pokračování našeho seriálu o využití sádrokartonu při úpravách interiérů jsme vás informovali, jak postupovat při montáži sádrovláknitých de ...


Odpady v domě - to je přesně pro mně 7  fotek

Odpady v domě - to je přesně pro mně

Odpady v domě řešíme společně se stavbou domu již v základech. A kdo na ně nemyslí, musí se spokojit se suchým záchodem na dvoře a každodenně svádě ...


Podceňování elektroinstalace se nevyplácí 7  fotek

Podceňování elektroinstalace se nevyplácí

Elektroinstalace je řešena především ve spojitosti s rekonstrukcí starého bydlení. V té době se často odhalí, že aktuální zásuvkové okruhy jsou pod ...


Stavíte dům? Poradíme vám, jak na rozvody vody 7  fotek

Stavíte dům? Poradíme vám, jak na rozvody vody

Pokud budujete dům, je třeba zvláštní pozornost věnovat budoucím rozvodům teplé i studené vody. Jakýkoliv problém a oprava se totiž nejenom prodraž ...


Rozvody tepla jednoduše a efektivně 4  fotek

Rozvody tepla jednoduše a efektivně

Rozvody tepla jsou nedílnou součástí krbů a kamen a umožňují společně s teplovzdušnou krbovou vložkou vzniklý horký vzduch využívat k vytápění. Jso ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
2
Nový kotel Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 30.8.2019 10:27 Jan
2
Elektřina - plyn Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 19.10.2018 08:17 Mílo
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
2
Čím topíte ve starším RD? Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 4.6.2017 20:20 Matej
1
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
1
0
oběhové čerpadlo ALPHA 2 Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jiří
0
Jaký materiál pro rozvody topení Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Nicholas
2
Nový kotel Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 30.8.2019 10:27 Jan
2
Čím topíte ve starším RD? Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 4.6.2017 20:20 Matej
2
Elektřina - plyn Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 19.10.2018 08:17 Mílo
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
1
1
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×