Právě soutěžíme o:
montérkové kalhoty CERVA Dayboro montérkové kalhoty CERVA Dayboro
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Využití dřeva na zahradě

Využití dřeva na zahradě

Dřevo se v prostředí zahrad objevuje čím dál tím víc, a to i na terasách a balkónech. Tento krásný materiál se díky své různorodosti hodí do zahrad nejrůznějších stylů a to jak vesnických, tak i moderních zahrad ve městech. Dřevo můžeme zakomponovat do zahrad v čistě rustikální - neodpracované i v upravené formě. Jeho využití je nesmírně pestré. Nejčastěji se setkáme s dřevěným nábytkem, a dalším mobiliářem, podlahou, herními prvky pro děti, dekoračními plastikami, sedátky apod.

reklama

Dřevěné podlahy

Dřevěné podlahy jsou krásné a moderní. Na použitý materiál jsou kladeny velké nároky. Dřevo musí být trvanlivé odolné a dostatečně tvrdé. Hodí se k domům v klasickém i moderním stylu. Vybírat můžeme z domácích i exotických dřevin. K těm nejlepším patří Massaranduba, Teak, IPE, Cumaru, Garapa nebo Merbau. Dřevěné terasy vyžadují pravidelnou údržbu a opakované natírání oleji, aby dřevo nevysychalo a neztrácelo svou barvu. I když po čase podlaha podlehne patině, nevadí, často tím ještě získá na osobité kráse. Jaké nátěry zvolit?

Vedle kvalitního tvrdého dřeva se uplatňuje i recyklace zejména dřevěných palet. Z paletek se dají snadno uvolnit jednotlivá prkna a pak z nich i svépomocí vytvořit jednoduchý nábytek. Křeslo nebo stolek se dá složit i z celých palet aniž bychom je rozebírali. Pokud máte větší pozemek, ovocný, sad nebo louku, budou se paletové lavičky hodit právě sem, třeba pod korunu starého stromu. Zbroušením povrchu prken pásovou bruskou dostane paletka zcela jiný charakter, objeví se barvy i kresba dřeva. Palety se dají využít i v interiéru bytů nebo třeba kavárny.

Dřevo jako dekorace záhonů

V přírodě můžeme nalézt spoustu zajímavých pařezu a kmenů které můžeme zakomponovat do našich zahrad. Většinou je stačí vhodně naaranžovat do záhonů, skalek nebo trávníku. Pěkně pokroucené kmeny dobře vyniknou na štěrkovém či kamenném pozadí.

Vrbové pruty

Představují další formu dřeva, se kterou můžeme pracovat. Jsou pevné a zároveň pružné, dá se s nimi doslova čarovat. Můžeme z nich vytvořit loubí, tunely, různé prolézačky, lavičky, dokonce i zahradní altánek. Pruty řežeme brzy na jaře ještě před tím, než začnou vrby rašit. Proutí svazujeme a splétáme podle potřeby a zapichujeme do vlhké půdy. Pokud je půda tužší, pomůžeme si rýčem. Zálivka pomůže dobrému zakořenění. Vrbové pruty rychle pustí kořeny a obrazí mladými listy. Mladou zeleň můžeme podle libosti tvarovat nůžkami nebo vyvazovat. Ke střihu využijete vhodné náčiní. Vrbové proutí se hodí do venkovských, přírodně pojatých zahrad i do měst. Ideálně doplní i dětský koutek nebo zahradu a hřiště u mateřské školky.

Rákos

Snadno, svépomocí se tvoří i z rákosových prutů. Tento levný a dobře dosažitelný materiál nejlépe využijeme na zahradní stěny a zastřešení teras a pergol.

Zeleninová zahrada

Dřevo se uplatní i zeleninové zahradě. Různá prkna a hranoly můžeme použít na oddělení jednotlivých záhonku. Pro kontakt se zeminou je vhodně použít impregnaci na přírodní bázi. Vzhledem k tomu že se umístění záhonků rok od roku liší, můžeme použít levnější druhy dřeva které najdeme nebo nám přebývají je a častěji je obměňovat. Pak není impregnace vyloženě nutná.

Pro děti

Pokud máte v rodině děti, měla by zahrada patřit i jim. Je vhodné najít koutek nebo část zahrady, která bude jenom pro děti. K vhodným doplňkům patří sedátka, pískoviště, prolézačky herní i cvičící konstrukce. Zejména menší děti ocení dětské domečky, které je výborně zabaví po řadu hodin. Pro většinu prvků v dětské zahrádce se jako stavební materiál nejlépe hodí dřevo. Je měkké, teplé a bezpečné. Při zpracování si dáme pozor na dobrou povrchovou úpravu dřeva tak aby nikde nekoukaly třísky a ostré hrady. I méně pokročilý domácí kutil zvládne celou řadu prvků vyrobit sám a navíc děti s velkou radostí budou asistovat. Pokud nemáte možnost vlastní výroby, uvítáte nákup dětské herní sestavy na zahradu.

Dělící stěny

Jsou v zahradě velmi šikovné. Hodí se do malých i do velkých zahrad. Jejich úkolem je členit prostor a oddělovat jednotlivé sekce zahrady. Díky nim můžeme vytvářet působivá zákoutí a i na malé zahradě docílit pocitu intimity a soukromí. Jejich účel může být také čistě dekorativní. Často je doplňují popínavé rostliny ale mohou působit i samostatně. Pro jejich výrobu se nejlépe hodí dřevěné mříže, vrbové pruty nebo dřevěné stěny.

Dřevěný nábytek a pěstební nádoby

Dřevěný nábytek je klasika. V zahradě se nejčastěji uplatní pohodlné lavice, křesílka, sedátka, židle a stolečky nejrůznějších velikostí. Pro hlavní posezení, kde se schází celá rodina, je vhodné vybrat jeden kvalitní materiál a způsob zpracování, kterého se budeme držet. V dalších částech zahrady pro dekoraci nebo zútulnění, můžeme zařadit jednoduché stoličky a křesílka, které budou zároveň působit jako dekorace. Můžeme je zakomponovat do záhonu a nebo je umístit pod stinný strom, kde se nám bude v létě příjemně odpočívat.

Ze dřeva také snadno vyrobíme jednoduché pěstební nádoby, které mohou doplnit terasu, balkon, nebo je můžeme postavit kdekoliv v zahradě.

Autor: Daniela Dušková (text a foto), Depositphotos (foto)

Klíčová slova:


Související články

Zahradní kuchyně s posezením 5  fotek

Zahradní kuchyně s posezením

V našem klimatickém pásmu zastřešená zahradní kuchyň nachází uplatnění jak v horkých dnech, kdy poskytuje stín před sluncem, tak v chladnějších a dešt ...


Posezení v zahradě - pergoly, altánky, loubí 9  fotek

Posezení v zahradě - pergoly, altánky, loubí

V této době je čas na zahradní stavby. V parných letních dnech vyhledáváme každý kousek stínu, kde bychom se mohli skrýt před ostrými slunečními pa ...


Jak si zařídit zahradu? 1  fotek

Jak si zařídit zahradu?

S každým teplým jarním dnem máte chuť trávit veškerý čas venku, ale na zahradě vám k perfektnímu dni stále něco chybí? Máme pro vás tipy, které vaš ...


Romantické loubí 3  fotek

Romantické loubí

Loubí porostlé bujně kvetoucími popínavými rostlinami vyvolává dojem pohádkových zámeckých zahrad. A přitom může zdobit každou zahrádku. Tato vzdušná, ...


Dětské hřiště Blue Rabbit 1. – herní věž se skluzavkou 44  fotek

Dětské hřiště Blue Rabbit 1. – herní věž se skluzavkou

Vybudovali jste si na zahradě letní kuchyni, pergolu nebo altán či jiné místo pro zahradní posezení, postavili jste si krb, udírnu nebo gril na pořádá ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
Bočnice pergoly s otočnými lamely Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 20.10.2019 09:39 Lukáš
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
2
Pergola přistavěna k domku Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 1.11.2018 19:55 Václav
2
Kamenný krb - netáhne komín Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 9.7.2018 17:21 Pavel
2
Altán nebo pergola Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 23.5.2018 12:53 Richard Černý
14
Hliníková pergola? Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 27.1.2018 12:04 Libor
1
Pergola-praskliny Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 28.3.2017 12:29 roman suchánek
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
0
zahradní domek Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 roman
14
Hliníková pergola? Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 27.1.2018 12:04 Libor
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
2
Altán nebo pergola Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 23.5.2018 12:53 Richard Černý
2
Kamenný krb - netáhne komín Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 9.7.2018 17:21 Pavel
2
Pergola přistavěna k domku Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 1.11.2018 19:55 Václav
1
Pergola-praskliny Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 28.3.2017 12:29 roman suchánek
1
Bočnice pergoly s otočnými lamely Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 20.10.2019 09:39 Lukáš
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×