Právě soutěžíme o:
montérkové kalhoty CERVA Dayboro montérkové kalhoty CERVA Dayboro
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

S teplým počasím vylézají parazité. Jak na klíšťata?

S teplým počasím vylézají parazité. Jak na klíšťata?
Konečně je tu teplé počasí, které přímo vybízí k pobytu na čerstvém vzduchu. Stále více času trávíte na zahradě, o víkendu si s rodinou užíváte pohodu na chatě. Myslete však na to, že s rostoucími teplotami roste i riziko, že si z venku přinesete sice malého, ale o to nebezpečnějšího hosta. Ať už vy, nebo váš čtyřnohý mazlíček.
reklama

Nezvaný host jménem klíště

Klíšťata se začínají objevovat při teplotách nad 15 °C, nejčastěji se vyskytují na teplých a vlhkých místech. Ideální podmínky mají např. v listnatých lesích a na jejich okrajích nebo ve vysoké trávě.

Nebezpečí pro vás

I přesto, že si před pobytem na zahradě nebo před procházkou v přírodě nastříkáte oblečení přípravkem proti klíšťatům, nebezpečí vám i tak hrozí. Po procházce se převlečete do domácího, v tu chvíli už nejste chráněni a klíště tak na vás (a na kteréhokoliv člena vaší rodiny) může z vašeho psa přelézt. Jelikož klíšťata bývají přenašeči nebezpečných onemocnění (např. borelióza, encefalitida), hrozí riziko i vám.

Nebezpečí pro vaše mazlíčky

„Klíště si pro přisátí vybírá zejména místa s tenkou vrstvou kůže, kde se snadno přichytí a samozřejmě zároveň taky místa, která jsou mimo dosah zvířete, aby si jej samo nemohlo vykousnout. Proto u psů i koček nacházíme klíšťata často např. na hlavě, na uších apod.,“ vysvětluje zkušený veterinární lékař. Klíště samozřejmě nemusí být infikované, ale když už je, může to být velký problém. U psů trvá inkubační doba 4-9 dní, poté se můžou objevovat první příznaky onemocnění (např. horečka nebo neurologické poruchy) a je potřeba vyhledat veterinárního lékaře.

Základem je prevence

Abyste všem těmto problémům předešli, je potřeba preventivně chránit nejen sebe, ale i své čtyřnohé mazlíčky. Psy a kočky ochrání preventivní aplikace antiparazitárního přípravku. Ten účinkuje nejen proti klíšťatům, ale navíc i proti blechám a všenkám. Vašeho psa ochrání přibližně 4 týdny před klíšťaty a 8 týdnů před blechami. Kočku pak přibližně 2 týdny před klíšťaty a 5 týdnů před blechami. Vždy v závislosti na zamořenosti území.

Nečekejte, až si z procházky nebezpečné klíště přinesete. Myslete dopředu, jedině tak vás i vašeho chlupáče ochráníte.

Autor: B.F. (text a foto), PePa (foto)

Klíčová slova:


Související články

Bezpečné hřiště 20  fotek

Bezpečné hřiště

Každý, kdo prožil dětství na hřištích s asfaltovým nebo betonovým povrchem, dobře ví, jak bolelo, když jste spadli z prolejzačky z kovových trubek neb ...


Bezpečné bazény 3  fotek

Bezpečné bazény

Evropská komise se velmi zajímá o kvalitu vody na veřejných koupalištích. Nebyli jsme na tom zrovna slavně, ale lepšíme se – letos jsme byli v EU č ...


Bezpečí pro děti 3  fotek

Bezpečí pro děti

Některé rodičovské zkušenosti bývají získávány za vysokou cenu – dětské slzy bolesti. Přitom takovým situacím je možné předcházet. Domov má přináše ...


reklama
reklama

reklama
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×