Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Zdobení hedvábného šátku světelnou technikou

Zdobení hedvábného šátku světelnou technikou
Chcete mít krásný hedvábný šál zdobený prosvětlenými negativními stíny různých rostlin, krajek či lístečků? Zkuste to s námi - snadnou technikou osvícení slunečními paprsky. Podstata této techniky je jednoduchá - každý předmět položený na čerstvě natřenou látku vystavený slunečnímu záření vrhá stín. Barva pak v místech osvětlených sluncem zůstane sytá, pouze ve stínech je světlejší, takže vznikají zajímavě prokreslené siluety rostlin.
reklama

Budete potřebovat

Materiál

Hedvábný šál či šátek, suché listy, krajku, jutu, provázek, barvy na hedvábí, kontury na hedvábí.

Nářadí

Rám na napínání s gumičkami a háčky, rozprašovač na vodu, štětec, žehličku.

Postup

  1. Hedvábný šál či šátek napneme na posuvný rám a háčky navlečenými na gumičky (viz obr.) látku připevníme. Chceme-li si udělat pouze obrázek menšího rozměru, dobře nám poslouží i bubínek na vyšívání, nebo starý rámeček, k němuž látku připevníme napínáčky.

  2. Nestačí-li nám pracovní rám pro šál dlouhý 140 cm, napneme nejdřív jednu jeho polovinu, konec zavážeme za rám, a pak dokončíme druhou půlku. Nejdřív si na látku zkušebně naskládáme různé rostliny a jejich doplňky, jako krajku, síťku, kousek juty, stočený provázek apod.

  3. Při práci s barvami musíme postupovat rychle, aby nám barvy předem neuschly. Ještě před nanesením barev můžeme látku předem lehce pokropit z rozprašovače vodou, aby barvy tak rychle nevysychaly a též se lépe rozpíjely.

  4. Šál pak rychle natřeme barvou na hedvábí. Můžeme použít jen jednu barvu, ale i třeba tři barvy, které necháme vzájemně se prolínat. Pro každou barvu použijeme jiný štětec. Okraje barevných ploch, ale i barvy malované přes sebe, se budou jemně do sebe vpíjet a vytvářet měkké přechody.

  5. Tuto techniku můžeme použít jen za pěkného, slunečného počasí. Na mokrý povrch látky potom naskládáme rostliny, ale i kousky krajek, různé síťky apod. S prací příliš neváháme, pracujeme rychle, aby barva ještě před osvitem zůstala mokrá.

  6. Rostliny nemusí být přitištěny k povrchu, místa ve stínech se pěkně prokreslí již tím, že nejsou přímo ozářena sluncem. Potom hedvábí vystavíme na slunce a necháme je osvěcovat po dobu asi 15 – 30 minut. Podle množství slunečních paprsků, dopadajících na povrch se nám stíny dříve, či později hezky prokreslí.

  7. Poodkrytím části některé rostliny se přesvědčíme, zda osvícení postačí. Ve stínech by se měla objevit světlejší kontura, lemující okraje rostlin – v místech vzdálenějších od rostlin bude zase více rozpitá a naopak bližších zase silnější a přesnější. Po dokončení má být látka ve všech místech suchá.

  8. Na velké ploše pracujeme po částech, přičemž spoje lze maskovat nasypáním soli na okraje barev, či záměrným obtažením spojovaných barev konturovou barvou na hedvábí. Po dokončení osvitu sundáme hedvábí z rámu, nenecháváme je déle na slunci a hned vše z rubové strany zafixujeme žehličkou nastavenou na bavlnu po dobu 3 – 10 minut (podle návodu k barvám).

Pepův tipBarvy pro malbu na hedvábí v lahvičkách i konturové barvy v tubách koupíme ve výtvarných potřebách. Zde dostaneme i hedvábný šál, či šátek. Pro vytváření stínů můžeme použít suché listy, které najdeme pod stromy, ale též kapradinu či první svěží výhonky pampelišek, jetele, apod. Technika solení do mokré barvy vytvoří světlé tečky a skvrnky. Solíme však opatrně, spíš po zrníčkách. V případě, že nesvítí slunce, můžeme sluneční svit nahradit horským sluníčkem. Nezapomeneme však oči chránit brýlemi.
Autor: Miroslava Kubišová (text a foto)

Související články

Sluneční barvy 11  fotek

Sluneční barvy

Sluneční barvy nejlépe využijeme za krásného slunečného počasí. Tato technika trochu připomíná osvit černobílého fotografického papíru. Jestliže na ně ...


Vyrobte si jehelníček 10  fotek

Vyrobte si jehelníček

Víte, jak vznikl dnes všemi oblíbený medvídek Teddy čili Teddy Bear? Byl to původně jehelníček! Zajeďte si někdy do Muzea hraček v německém Mnichově, ...


Ubrus se slunečnicemi 11  fotek

Ubrus se slunečnicemi

Zachyťte krásu vrcholného léta v rozkvetlých slunečnicích. Jejich květy zobrazíte na ubrusu sluneční technikou kombinovanou se stencilem. Hřejivé oran ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
Papírový scrapbook Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 2.1.2017 16:58 Administrátor Andrea
4
Časopisy Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 14.7.2016 07:20 Wendy
1
patinování Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 3.2.2010 21:18 koukrova
2
dveře Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 27.11.2009 09:13 Miluše Majerová
1
fladrovani Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 15.8.2009 14:12 Jana46
0
mona-sward Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 babika
0
0
Domácí výroba z kůže Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Dalibor Kníže
0
Kompresor - spoj Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Martin
4
Časopisy Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 14.7.2016 07:20 Wendy
2
dveře Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 27.11.2009 09:13 Miluše Majerová
1
fladrovani Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 15.8.2009 14:12 Jana46
1
patinování Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 3.2.2010 21:18 koukrova
1
Papírový scrapbook Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 2.1.2017 16:58 Administrátor Andrea
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×