Právě soutěžíme o:
vstupenky na veletrh Střechy Praha vstupenky na veletrh Střechy Praha
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Sálavé topné panely slouží nenápadně a elegantně v každé místnosti

Sálavé topné panely slouží nenápadně a elegantně v každé místnosti

Sálavé panely jsou moderní a designová alternativa standardních zdrojů tepla. Díky své variabilitě je možné je využít v domácnostech i průmyslu. Mohou se umístit na stěnu nebo strop, prostor narušují minimálně. Fungují na principu elektromagnetického záření, a energie se mění na teplo až při styku s předměty nebo osobami. Tím nedochází k tepelným ztrátám v prostoru, tepelný komfort je možné pocítit už při nižších teplotách.

reklama

Vytápění sálavými topnými panely zaručuje rovnoměrné rozložené teploty v místnosti. Oproti běžným teplovzdušným konvektorům, jako jsou třeba elektrické přenosné žebrové radiátory, fungují zcela na jiném principu. Elektrický radiátor a klasický radiátor, který sálá teplo díky napuštěné horké vodě, či jiné podobné otopné těleso, generuje teplo přímo a sálá ho také přímo do prostoru. Toto teplo se rozpíná, proudí a ohřívá primárně okolní vzduch. Z toho pak předměty a osoby přebírají teplo na sebe. Sálavé panely tepelnou energií neplýtvají do prostoru, ale jsou schopné je zacílit přímo na předmět, plochu, či osobu.

Výhody sálavého vytápění

Tepelná energie se u sálavých panelů šíří formou elektromagnetického záření. Záření se promění na teplo až při dopadu na předměty, osoby, nebo plochu ve vytápěné místnosti. Tímto způsobem vytápění jsou předměty a plochy v místnosti teplejší než vzduch, při klasickém vytápění je to právě naopak. Pocitově tak získáme tepelnou pohodu i při nižších teplotách. Díky tomu se výrazně šetří spotřebovaná energie. Teplotní rozdíl mezi podlahou a stropem je do 2 °C. Další výhodou je snížení zdravotních rizik pro astmatiky a alergiky. Nižší proudění vzduchu tak zabezpečuje vyšší komfort i z tohoto hlediska.

Pověsit na stěnu či na strop?

Sálavé panely se nejčastěji vyrábějí z oceli nebo hliníku. Ze zadní strany je panel ještě tepelně izolovaný. Je možné jej umístit kdekoliv na zeď nebo přímo na strop. Stěnové sálavé panely jsou ideální do již zařízeného interiéru, kdy není žádoucí provádět další stavební úpravy. Instalují se jednoduše pověšením s malým odstupem od stěny. Jediné místo, které není vhodné pro umístění panelu, je naproti oknu. Zvyšuje se tím nevhodná tepelná ztráta. Okno by zbytečně přijímalo teplo, které si neudrží, protože se zároveň ochlazuje venkovní nižší teplotou.

Další velkou a zajímavou výhodou je možnost změny vzhledu. Panel je možné natřít barvou, která bude ladit nebo doplňovat vzhled interiéru. Pro každou místnost je tak možné zvolit jinou barevnou variantu stejného produktu. Sálavé topné panely od společnosti FENIX Trading, je možné objednat v základní barevné nabídce za příplatek 210,- Kč. Pokud máte chuť na něco extravagantnější, je možná domluva za individuální příplatek. Určitě vám rádi vyjdou vstříc, a zodpoví také případné technické dotazy.

Sálavé teplo ze stropu

Další zajímavou možností je umístění na strop. To ale vyžaduje už stavební zásah, běžně se tyto panely umisťují do kazetových stropů. Efekt je ale výrazný, a tepelné ztráty ještě menší. Sálavé teplo funguje podobně jako, když nás hřeje slunce. Panel ze stropu rovnoměrně ohřeje předměty a osoby, pohybující se pod ním v dané chvíli. Podlaha a předměty, které nezasáhne, např. podlaha pod nábytkem, či sedačkou, zůstane mírně chladnější, podobně jako se to děje v přírodě. Zem na přímém slunci pociťujeme jako teplejší, a zem ve stínu pod stromem ve stejnou dobu jako chladnější. Díky tomuto důmyslnému principu nejsou zbytečně ohřáté části a předměty, kde to není potřeba. V kombinaci s ohřátým vzduchem v místnosti, je tento systém velmi účinný a úsporný.

Mramorové, skleněné, luxusní

Sálavé panely, ať už stěnové nebo stropní, drží krok s moderním designem a náročným zákazníkem. Integruje v sobě vysoce kvalitní funkčnost, i estetickou stránku jako doplněk interiéru. Některé společnosti mají přímo v nabídce i luxusní provedení, jako je sklo, zrcadlo, nebo vlastní design. Můžete si tak pověsit do obývacího pokoje obraz nad sedačku, který bude zároveň ekologickým zdrojem příjemného tepla. Takový kousek vám umí nabídnout třeba společnost Usby, výhradní dovozce pro Českou a Slovenskou republiku, který dodává infrapanely rakouské kvality, Wellina. Nabízí standardní panely, kulaté panely, zrcadlové topné panely a také topné obrazy podle vlastního motivu.

Luxusní verze ze skla či mramoru nejsou na trhu výjimkou. Mramorové panely mají o něco vyšší schopnost akumulace tepla, skleněné o něco nižší, protože jejich přední deska je tenčí. Skleněné panely můžou být doplněné hliníkovým rámem. Klasické i luxusní sálavé tepelné panely najdete také v nabídce SIKO KOUPELNY. Zajímavou a finančně dostupnou volbou může být keramický panel, který pořídíte už za pár tisíc. U společnosti FENIX Trading pořídíte mimo klasické nabídky, také několik luxusních mramorových a skleněných kousků, které skvěle doplní i náročnější interiér moderního bydlení či kanceláře. Pořizovací cena je o něco vyšší, ale rozhodně odpovídá nabízené kvalitě a doplňkovým službám.

Autor: Silva Pokorná (text), Depositphotos (foto)

Klíčová slova:


Související články

Sálavé topení kopíruje sluníčko 7  fotek

Sálavé topení kopíruje sluníčko

Ačkoliv je v principu známe dlouho, v praxi se začalo uplatňovat někdy před dvaceti lety. Procento takto vytápěných domů je proto přes všechny výhody ...


Fenix Trading specialista na sálavé vytápění zve na veletrh FOR THERM 2016 2  fotek

Fenix Trading specialista na sálavé vytápění zve na veletrh FOR THERM 2016

Zajímáte se o sálavé vytápění a topení elektřinou vůbec, ale chybí vám dostatek kvalitních a prověřených informací? Pak nasměrujte své kroky ve dne ...


Infratopení Wellina v dřevostavbě 7  fotek

Infratopení Wellina v dřevostavbě

O tom, že moderní infratopení lze použít i v ekologických stavbách se přesvědčila čtyřčlenná rodina pana Petra. Před rokem opustila stísněný prostor p ...


Aby účet za topení nebyl černou můrou 4  fotek

Aby účet za topení nebyl černou můrou

Kdo šetří, má za tři. Přesto platí, že náklady na topení a ohřev vody tvoří k těm největším, které je potřeba pravidelně platit. Každá změna v topn ...


reklama
reklama

reklama
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×