Právě soutěžíme o:
zahradnické nůžky Fiskars zahradnické nůžky Fiskars
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Šedá hniloba na ovoci

Šedá hniloba na ovoci

Základem zdravého stravování jsou samozřejmě zelenina a ovoce. Zahrádkáři moc dobře vědí, že jít a utrhnout si čerstvé ovoce přímo na zahrádce je k nezaplacení. To je krásné na pohled a úžasně chutné na první zakousnutí, ale pokud na něm vypučí šedá plíseň nebo také šedá hniloba, máme většinou po parádě i chuti. Takový plod je nekonzumovatelný. A jak se této nepěkné okrasy na zahradě zbavit?

reklama

Původcem šedé hniloby nebo-li plísně šedé ( Bortrytida) je tzv. polyfágní houba, která dokáže napadat všechny části rostlin, zejména u ovoce a zeleniny. Je saprofytická - tj. žije na mrtvé tkáni rostliny a živá rostlinná pletiva napadá zřídka, hlavně při jeho mechanickém narušení ( krupobití, okopávání, mráz...). Růst a vývoj šedé hniloby podporuje především vlhko a teplo, ale také přehnojení rostlin dusíkem, nedostatek draslíku a vápníku a husté porosty rostlin.

Šedá hniloba hroznů

Hrozny vinné révy jsou velmi často napadány různými chorobami, mezi něž patří právě šedá plíseň. Houba Botryotinia fuckeliana napadá rostlinu po odkvětu až do zralosti plodů. Mladé hrozny po zasažení usychají za sucha, ve vlhku ihned hnijí. Jejich povrch se pokryje se šedým povlakem plísně. Bobule za sucha zasychají a za vlhka hnijí a pokrývají se šedavým povlakem houby. Poté, co se bobule začnou postupně vytrhávat z třapiny, objeví se zdroj infekce. Ten se pak většinou najde na třapině a stopečkách bobulí. Základní ošetření se provádí především u náchylnějších odrůd po zaměknutí bobulí. Kromě postřiků se jako na prevenci často zapomíná na probírku hroznů, jejichž zhuštění pak rozvoj plísně jen podporuje.

Kromě plodů dokáže plíseň napadnout i listy, kde vytváří ohraničené kruhy, dále očka, štěpy i letorosty a na nich se objevují nekrotické skvrny. K napadení také dochází vlivem konidií, které jsou přenášené vzduchem a dochází k napadení bobulí z vnější části hroznu. Tyto plísňové spory mohou být na začátku vegetačního období přenášené větrem nebo rozstřikovány dešťovými kapkami na zelené rostlinné pletivo.

Vinnou révu je nutno před šedou hnilobou ošetřovat postřikem a směřovat jej především hrozny. Jako fungicidy se doporučují přípravky jako Alginure, Cabrio Top, Cantus, Cassiopee, Dithane nebo Horizont. Všechny tyto přípravky mají svou specifikaci v ochranné lhůtě a dávkování, proto bychom neměli podceňovat čtení návodu k použití a stejně tak používání ochranných pomůcek jako brýle nebo rukavice.

Máte otázky ohledně použití přípravků na ochranu rostlin? Ty nejčastější jsme se pokusili zodpovědět, proto jsme oslovili odborníky.

Šedá hniloba jahodníku

U jahodníku plíseň šedá Botryotinia fuckeliana napadá nejen zralé a zrající plody, ale i listy, květy, řapíky a stopky. Na těchto částech se tvoří hnědé, ohraničené skvrny, květy a plody zasychají a vadnou. Nezralé plody měknou, hnědnou a pokrývají se šedavým potahem. Jedná se o jednu z nejzávažnějších chorob jahod, která je schopná zdecimovat celou úrodu. Pro rozvoj choroby je zapotřebí zvlhčení listů a nebo vysoká vzdušná vlhkost. Optimální je teplota 20-22 °C, ale k napadení může dojít i při mnohem nižších teplotách. Jaké jsou další škodlivý činitelé jahodníků?

Jako prevence je ideální nepřehnojovat jahodníky dusíkem, umožnit dostatečné větrání okolo rostlin, odstraňovat zhuštělé listoví a také dbát na dobrý výběr pozemku.Ke snížení výskytu může pomoci i mulč na povrchu půdy nebo použití netkané textilie. Ochranný postřik např. přípravkem Grisu, Luna Sensation, Minos, Mithos, Scala nebo Teldor 500 SC se provádí v době květu jahod a musí se opakovat.

Plíseň malinová

Nejobávanější chorobu maliníku způsobuje houba zvaná Botryotinia. První příznaky se objevují na mladých letorostech bez výhonů a v okolí oček. Zde se začnou tvořit modrošedé skvrny. Skvrny se šíří podél výhonku ve všech směrech. Tato choroba se objevuje i na listech maliníku. Na takto napadených prutech maliníku plody nedozrávají a keře zbytečně houstnou. Nejlepší je všechny napadené listy i pruty otrhat a spálit. Na podzim se jako prevence používá hašené vápno, které se rozsype okolo rostlin. Na jaře se provede postřik měďnatým přípravkem, například Champion 50 WP proti plísním a houbovým chorobám.

Plíseň na jakémkoliv ovoci je samozřejmě problémem, protože ačkoliv se projeví povlakem na povrchu, jejím hlavním nebezpečím jsou mykotoxiny, které se tvoří jako produkt plísně. Navíc její kořeny prorůstají pod povrch plodu a ty nejsou na první pohled vidět. Nejzávažnějším mykotoxinem je aflatoxin. Při pravidelné konzumaci potravin s obsahem aflatoxinu může způsobit i rakovinu jater a ledvin. Aflatoxiny jsou škodlivé i pro hospodářská zvířata, jejichž maso a produkty konzumujeme.

Ovoce a jejich rostliny, zasažené plísní, rozhodně není dobré převařovat, jak se někdo mylně domnívá. Mykotoxiny totiž vydrží i vysoké a dokonce i velmi nízké teploty. Předejít vzniku plísní na ovoci lze správným skladováním. V chladničce je ideální udržovat teploto okolo 5 °C a správné proudění vzduchu. Ovoce není dobré skladovat ve vrstvách na sobě. Mezi ovoce, které se dá i po napadení plísní ještě bez obav zkonzumovat, řadíme především ty, které mají nízký obsah vody a nebo mají tvrdou slupku. Takové ovoce stačí pečlivě vykrojit okolo napadeného místa tak, aby se nůž nedotkl plísně. Jinak by došlo k opětovné kontaminaci. Může se stát, že zkonzumujeme potravinu, která byla napadená plísní, avšak na první pohled to nebylo znát. Plíseň v potravině ale výrazně mění chuť a to bychom měli při jídle poznat. Větší množství plísně, kterou bychom mohli sníst, vyvolá v lidském organismu infekci a ta může přerůst v otravu. Proto bychom si měli vždy položit otázku, zda je pro nás nakažený kousek ovoce natolik důležitý, abychom kvůli němu riskovali své zdraví.

Autor: Martina Pilzová (text), Depositphotos (foto)

Klíčová slova:


Související články

Péče o plodiny a sklizeň ovoce 9  fotek

Péče o plodiny a sklizeň ovoce

Srpen je jednoznačně obdobím sklizně. Sklízíme poslední zbytky jahod a malin, i rybíz a ostružiny jsou už zralé a nastupuje sklizeň meruněk, broskv ...


Ochrana vinné révy 7  fotek

Ochrana vinné révy

Také jste letos vysadili na zahrádce révu? Krom toho, že hrozny má snad každý rád, pohled na svět krajkovím jejich listů na domě, pergole a nebo ve vi ...


Ochrana angreštu a rybízu 7  fotek

Ochrana angreštu a rybízu

Mnohé pěstitele rybízu a hlavně angreštu od jejich pěstování odradily houbové choroby, které napadají tyto rostliny a často úplně znehodnotí úrodu. ...


Choroby a škůdci jahodníku 11  fotek

Choroby a škůdci jahodníku

Pěstování jahod je na našich zahradách velmi rozšířeno a svoji vlastní jahodu si rád utrhne skoro každý zahrádkář. I jahodník je však rostlina, kde ...


Je tu podzim a s ním i čas na sázení jahod, abyste pak na jaře měli zahradu plnou sladkých červených plodů jahod. 6  fotek

Je tu podzim a s ním i čas na sázení jahod, abyste pak na jaře měli zahradu plnou sladkých červených plodů jahod.

Jahody z vlastního záhonu mají své kouzlo. Plnou chuť, krásnou barvu, spoustu minerálů a vitamínu C. Abychom na jaře měli krásné a zdravé plody jah ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
2
Svinky ve skleníku Pěstujeme
Poslední příspěvek: 20.7.2019 20:42 Miroslava Kubešová
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
1
Čemeřice - jakou půdu? Pěstujeme
Poslední příspěvek: 8.2.2019 21:07 Anna
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
0
usychající hrušeň Pěstujeme
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Marek
0
Vyklízení trávníků Pěstujeme
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Pavlína
0
Choroba rajčat Pěstujeme
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jana
0
dovolena Pěstujeme
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Petr
0
Plamenka latnatá Pěstujeme
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Soňa
0
Hortenzie velkolistá - špatné hnojivo Pěstujeme
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Soňa
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
2
Svinky ve skleníku Pěstujeme
Poslední příspěvek: 20.7.2019 20:42 Miroslava Kubešová
1
Čemeřice - jakou půdu? Pěstujeme
Poslední příspěvek: 8.2.2019 21:07 Anna
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×