Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Nářadí nám ulehčí námahu při podzimní práci na zahradě

Nářadí nám ulehčí námahu při podzimní práci na zahradě

S podzimní sezónou je čas myslet na dostatečnou zásobu dřeva na zimu a další podzimní práce na zahradě. Chcete-li ušetřit nějaký ten peníz, dřevo si připravíte a nasekáte sami a pak se již můžete pustit do úklidu zahrady před zimou.

reklama

S kvalitní sekerou jde štípání samo

Nastala ideální doba na přípravu dřeva na zimu. Můžete si samozřejmě nechat dřevo přivézt již naštípané. Pokud ale máte kvalitní nářadí na štípání dřeva, nic vám nebrání v tom, abyste se do zpracování polen a špalků pustili sami. Zejména, když navštívíte některou prodejnu se zahradním náčiním, kde vám zkušení pracovníci poradí a nabídnou tu nevhodnější sekeru na míru. Určitě neodejdete s prázdnou. Že nevíte, kterou sekeru budete potřebovat? Nechte si poradit.

Co je to sapina?

Malá nebo velká sapina je nástroj na zaseknutí a přenášení dřeva, čímž si podstatně ušetříte práci. Usnadní práci se dřevem a vám ušetří spoustu pohybů při zvedání a otáčení špalků a také výrazně eliminuje riziko úrazu při skřípnutí si prstů a odření o dřevo. Sapinu taktéž využijete u nevyvážených špalků, kde byste se mohli nechtěně seknout do ruky při rozštípávání dřeva.

Štípací sekery

Protože existuje opravdu velká spousta nejrůznějších typů štípacích seker, nabízíme ukázku těch nejzajímavějších, vybíráme u tradiční a léty ověřené značky Fiskars. Jejich sekery jsou vyvážené, ergonomicky tvarované pro snadný úchop, lehké a pevné. Topůrka jsou vyrobena ze sklolaminátu a materiálu FiberComp. To činí sekery téměř nezničitelné. Konec topůrka je mírně zahnutý, aby sekery nevypadávaly z ruky. Zároveň je jeho povrch pokryt inovativním povlakem, který zajistí bezpečnost, zrychlí švih a tlumí náraz. Speciální geometrie ostří a povrchová úprava čepele je doplněná lehkým robustním topůrkem s dokonalým vyvážením. Ostří seker je v úhlu 35°. Čepel se tak nevyštípne.

Sekery Fiskars jsou mezi předními výrobky na našem trhu již po mnoho let díky propracované technologii, příznivým cenám i zaručené kvalitě. Jejich použití ocení nejen profesionálové, ale i kutilové. Jsou dodávány v bezpečnostním pouzdře, spolu s nimi si můžete zakoupit karbonový ostřič a nebo se lze obrátit přímo na specialisty, kteří sekery odborně nabrousí.

Úklid zahrady před zimou

Dřevo leží v dřevníku a je připraveno na zátop. Co je ještě potřeba udělat na zahradě, abychom si v zimě mohli s klidným svědomím natáhnout nohy ke krbu a vychutnávat si atmosféru pohody? Především to bude chtít shrabat všechno spadané listí. Nemáte-li vhodné hrábě, zastavte se ve vybrané prodejně a zakupte si švédské hrábě. Postačí vám plastové, ale doporučujeme velké s delšími zuby, které najednou shrabou větší množství listí i drobné větve. Práce vám tak půjde rychle do ruky a nebudete se namáhat. Listí je potřeba shrabat dřív, než začnou podzimní plískanice, které nám listí promění na nevábnou a hnijící břečku. Kromě hrábí bychom měli mít v pohotovostní poloze i vidle a rýč. Větší zahradu bude dobré projet vertikutátorem. Na trhu jsou k dostání i elektrické provzdušňovače, které prořežou a provzdušní trávník a zároveň z něj vytrhají mech a všechno sesbírají do textilního koše.

Ryjeme záhony

Záhony a políčka, ze kterých jsme již sklidili všechnu zeleninu a vytahali květiny, by si zasloužily zrýt. Není nutné tuto nepříliš oblíbenou činnost provádět pokaždé na podzim nebo zjara, postačí půdu prokypřit zhruba každý druhý rok. Zejména tam, kde je dobrá kvalitní hlína, stačí záhony uklidit od zbytků rostlin a provzdušnit kovovými hráběmi, popřípadě do ní zapravit hnojivo a živiny.

Kompostujeme

Listí se z ekologických důvodů dnes již nepálí, jako tomu bylo dříve. Místo toho, abychom štiplavým dýmem zamořili obec a přilehlé okolí, pořídíme si kompostér, do kterého listí uskladníme. Zde ho mírně upěchujeme a občas lehce prolijeme vodou. Vytvoříme si tak kvalitní listovku, která nám na jaře poslouží jako výborné hnojivo. Je totiž zdrojem živin pro naše trvalky, cibuloviny i stromky. Tím, že ponecháme listí na hromadě, kde bez užitku zetleje, se připravíme o velmi cennou surovinu.

Ohníček nesmí chybět

K podzimnímu uklízení zahrady neodmyslitelně patří oheň. Ten ale nebudeme zakládat za účelem spálení nepotřebného nepořádku, ale spíše na doladění podzimní nálady. Můžeme si na něm opéci spadaná jablka, oblíbenou uzeninu nebo v horkém popelu brambory a vrátit se na chvíli zpět do dětství. V ohni pak spálíme nasekané větvičky nebo drobné kousky dřeva, které zůstaly okolo dřevníku bez užitku.

Kontrola zahrady

Posilněni jablky a špekáčky zkontrolujeme celou zahradu, abychom se ujistili, že jsme na zimu připraveni. Kontrola by měla zahrnovat prohlédnutí záhonů, zda na nich nezůstala nesklizená zelenina nebo květiny, které by zimu nepřežily. Dále se podíváme do sadu, zda máme sklizeno ovoce a shrabané listí. Zkontrolujeme vypuštěný bazén a přesvědčíme se, jestli jsme zazimovali zahradní jezírko. Nakoukneme do skleníku - zde můžeme ponechat rostliny v případě, že v zimě využíváme vytápění ve skleníku. Závěrem bychom se ještě měli přesvědčit, že všechny naše zahradní stavby jsou dobře zavíratelné a mají funkční zámek. Zazimované zahrady bývají objektem zájmů zlodějů a není nutné jim jejich nekalé řemeslo ulehčovat.

Autor: Martina Pilzová (text), Fiskars (foto), Depositphotos (foto)

Klíčová slova:


Související články

Podzimní práce na zahradě si žádají nové zahradní nářadí 3  fotek

Podzimní práce na zahradě si žádají nové zahradní nářadí

Práce na zahradě se stává trendy relaxem a odpočinkem, který každý v dnešní přetechnizované době tolik potřebujeme. Ne každý má možnost aktivně trá ...


S biokomposterem máte kompost rychle 3  fotek

S biokomposterem máte kompost rychle

Každý zahrádkář a kutil, který si vlastnoručně vyráběl ohrádku pro kompost, nám dá jistě za pravdu. Založení a údržba kompostu je věda. Přitom ho potř ...


Jak na správné zazimování zahradního jezírka a jsou potřeba zimní bakterie? 5  fotek

Jak na správné zazimování zahradního jezírka a jsou potřeba zimní bakterie?

Posezónní údržba zahradního jezírka je důležitá a má hlavní vliv na následnou kvalitu vody. Správný způsob zazimování jezírka předchází úhynům ryb ...


Nová generace seker vstupuje na trh 9  fotek

Nová generace seker vstupuje na trh

Nové sekery čtvrté generace Fiskars skvěle padnou do ruky a jsou prakticky nezničitelné. Mají inovativní rukojeť s 3D strukturou, což umožňuje bezp ...


Nová řada seker 2  fotek

Nová řada seker

Sekera. Může být na ní něco nového? Další generaci nástroje, s nímž se oháněl už pračlověk, přináší letos významný finský výrobce, společnost Fiskars. ...


Nové sekery Fiskars pro vaši zahradu 4  fotek

Nové sekery Fiskars pro vaši zahradu

Kvalitní sekera je jedním ze základních vybavení každé zahrady. Společnost Fiskars přišla v srpnu tohoto roku na trh s novinkami ve své produkci - ští ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
2
Jaký křovinořez vybrat? Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.10.2019 10:07 Tomáš
1
1
kultivátor Eurosystem P70 Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.6.2019 09:53 honza
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
5
Sekacka pro starsi zenu Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 27.2.2019 13:28 Standa
3
Vysokotlaká vapka na auto Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 28.8.2018 14:32 Tomáš
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
0
Kultivátor do 10.000,- Kč Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Monika T
0
Jak rozemlít drny? Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Pavel
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
5
Sekacka pro starsi zenu Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 27.2.2019 13:28 Standa
3
Vysokotlaká vapka na auto Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 28.8.2018 14:32 Tomáš
2
Jaký křovinořez vybrat? Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.10.2019 10:07 Tomáš
1
1
kultivátor Eurosystem P70 Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.6.2019 09:53 honza
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×