Právě soutěžíme o:
vchodovou stříšku Zenit a poukázky na nákup vchodovou stříšku Zenit a poukázky na nákup
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Silky - samurajsky ostré pily - 1. díl

Silky - samurajsky ostré pily - 1. díl
Sekera, meč a pila tvarovaly život člověka od úsvitu dějin. Ostré nástroje, které pomohly proti nepříteli a pak alespoň sekera a pila i v normálním životě, při tvoření a stavbě obydlí. Dobrý pocit, který máme, když vezmeme do ruky sekeru nebo pilu, je skoro prapůvodní. Opracovat materiál tak, aby se nám přizpůsobil a poslouchal nás.
reklama

Když jsme si sadu pil, které mají mimochodem pověst těch nejlepších na světě, na praktický test půjčovali, byli jsme nabádáni, že je ostrá a to velmi. Že se s ní už několik lidí na školení a ve firmě taky lehce škráblo. Vysmál jsem se jejich nešikovnosti a říznul se při prvním vytahování z pouzdra. Jenom lehounce, ale tak šikovně, jako by mě kousnul netopýr, pořád to teklo. Takže se zoubky jsem se seznámil ihned.

Silky - to jsou japonské ruční pily pro zahradníky, arboristy, sadaře, lesníky, truhláře. Stejně tak ale i pro stavebníky, hobby i outdoorové aktivity. Kvůli jejich vysoké kvalitě a užitné hodnotě se je na český trh rozhodla přinést společnost Garland distributor.

Silky- trocha historie

Um Kogyo Inc. z Japonska je specialistou na výrobu ručních pil již od roku 1919. Během let si tato, stále rodinná, firma vytvořila na trhu jedinečnou pozici a její pily jsou právem považovány za ty nejlepší na světě. Nesmírná pečlivost výroby, vnímání každého detailu, používání jen těch nejkvalitnějších materiálů, tradiční japonské postupy a množství vlastních patentovaných vylepšení jsou zárukou dokonalé funkce každého výrobku.

1919 — V japonské provincii Kisho zakládá Katsuji Miyawaki dílnu na výrobu ručních pil. V proslulé nožířské oblasti se rozhodne vyrábět ty nejlepší možné pily. V poválečném období firma na pilách aplikuje mnoho novátorských řešení a Silky se postupně stávají třídou samy pro sebe. V 70. letech Silky vyvíjí revoluční stroj na obrábění ostří pil a jejich ostrost a výdrž se stává pro ostatní nedostižnou.

Na vlastní kůži

To je slovo výrobce. A co na to česká realita? V duchu mého pracovně oblíbeného hesla: „Co nechceš testovat jen sám, půjč, a z cizího krev neteče“, rozpůjčoval jsem vzorky pilek po vesnici. Každej má pár stromů, které potřebují nyní prořezat a možnost netupení si vlastní, většinou dávno tupé nebo unavené pilky, všichni známí uvítali. Tuplem, když šlo i o pilku na násadě. Mezi šesti testovači byly i dvě ženy. Nikdo si nestěžoval, že by jakákoliv z půjčených pilek neřezala jinak než výborně a v jednom případě se při vracení po chvíli vykrucování známý přiznal, že už ji půjčil sousedovi a ten bude až zítra. Prst jsem viděl ovázaný jen jeden. Pochval slyšel šest.

Mě samotnému se s pilkou řezalo výborně. Dobře se drží, neklouže v ruce a to ani v celopryžovém nebo kombinovaném provedení. Profil rukojeti je spíše drobnější a oválného profilu. Ruka není proto při uchopení pootevřená, ale může pilku dobře sevřít. Rukojeť má i ergonomické tvarování pro prsty a dlaň. Za dobré, měkké a neklouzavé uchopení může materiál rukojeti. Od roku 1985 používá firma speciální, velmi kvalitní pryž, která zlepšila ovládání pily o desítky procent.

Pro muže i ženy

Tuhost listu je přesně taková, jak má být. List se při řezání nevlní, zuby vnikají dobře do dřeva. Na pilku se nemusí tlačit, díky úhlu ostření a sklonu zubů zabírá při tahu k sobě. Vlnění listu, které vzniká tím, že u klasických pilek řežeme pohybem od sebe, tak odpadá.

S ruční pilkou jsem si troufnul i na několik větších větví a snadno je přepral. Pak i hodně jiných větví. Vyzkoušel jsem si říznout smrkové hranoly a latě i kolečka salámu z tvrdšího třešňového dřeva. Šlo to dobře a rychle. Vedení pilky v řezu je opravdu precizní. Určitě na to má také vliv jak speciální tvar zubu tak i konkávní broušení listu pilky. Řezání je opravdu snadné, to znamená, že to zvládne nejenom muž, ale i žena. A to opravdu i úctyhodné průměry větví nebo silnější trámky. Myslím, že kdyby mi přes cestu padl strom a já měl v autě malou skládací pilku nebo její větší neskládací sestřičku, pojedu za pár minut dále.

Ostré zuby jsou základ. Práce s ostrým nástrojem je méně namáhavá a více bezpečná. Méně tlačíme do řezu a nehrozí vypružení piky s následným pořezáním.

Kouknout se zubu na zoubek

Zuby pilky vypadají jinak než u ostatních pilek, jsou nějak divné, samý uhel a lesk. Takové zuby však nevzniknou ze dne na den. Jsou tvarovány a vyvíjeny více generací. Stejně jako u samurajských mečů má tvar meče a jeho rovnost nebo prohnutí smysl, má jej i silky, nejde jen o bezúčelnou designovou záležitost. Prohnutím je definován tvar pohodlného řezání a to jak v ruce, tak na teleskopické násadě.

U mnoha kratších skládacích pil Silky jde navíc úhel mezi držadlem a pilovým listem nastavit ve dvou polohách tak, aby byla poloha při různých způsobech řezání co nejpřirozenější. To vše, aby ruka měla při práci přirozený tvar zápěstí, zuby lépe dosedaly na materiál a my jsme se méně unavili. Pilky mají zkrátka měnitelnou geometrie jako u křídla u stíhaček.

Silky má dva základní tvary pilového listu. Rovný, hodící se více na řezání od ramen dolů a zahnutý, který je vhodnější, pokud většinu času řežete nad úrovní ramen. To vše je základem úspěchu a řezného výkonu pilek.

Můžete namítnout - jasně podobné zubaté a skládací pilky jsou všude a stojej stovku nebo dvě. To je jistě pravda, další pravdou však je, že je po pár řezech můžete vyhodit. Sám jsem si to několikrát a schválně vyzkoušel. Občas s nimi téměř dříve, než něco uříznete, rozděláte oheň, jak velké mají tření v řezu. Když jednou koupíte zuby a rukojeť co se dohromady tváří jako pilka a spolu s ní nakoupíte v tom samém krámě rohlíky a sekanou, věřte, že si každý rok či dva budete muset kupovat novou. Jestli se vám ovšem dříve nezlomí, neztupí, nerozpadne nebo vás nezraní. Já už zlikvidoval čtyři.

Unikátní japonské ostří

V 80. letech Silky vyvíjí vlastní tvar pilového zubu, který nazvou 4-Retsume a Mirai-Me. Díky absenci pilového rozvodu (šraňku) a unikátnímu tvaru zubu s celkem čtyřmi řeznými hranami (namísto jedné) dosahují nové pily při řezání velmi působivých výsledků a stávají se jasnou volbou číslo jedna pro profesionální uživatele.

Čistý řez - rychlé hojení

Japonci chápou a ctí stromy jako symbol přírody, ze které jsme vzešli. Z toho pramení i touha po dokonalosti nástrojů, se kterými se o stromy a dřevo obecně pečuje. Jenom dokonale hladký a tenký řez totiž zajistí rychlou regeneraci dřevní tkáně a minimalizuje riziko onemocnění. Je to jako u lidí, čistá rána se lépe hojí, stejně tak čistý řez u stromů. Rovný, čistý, hladký a neroztřepený řez se rychleji zatáhne a nedrží tolik vodu, méně tedy může zahnívat nebo se v něm líbit bakteriím. Pro zahradníky to znamená výrazně rychlejší zhojení rány ve dřevě a pro truhláře mnohem čistší a preciznější řez bez otřepů.

Silky v pouzdře a za pasem

Protože jde o opravdu pořádně ostré nářadí, stejnou péči jako jeho výrobě věnuje výrobce také jeho ochraně. Ostří je chráněno zasunutím do pouzdra nebo klasicky zavřením do rukojeti. Pouzdra jsou však velmi pevná a robustní. Zabraňují nejen poškození ostří, ale také chrání majitele před úrazem a transport nářadí činí bezpečnějším. Pilky do ruky, tedy bez teleskopické násady, můžeme připnout na opasek, dokonce přichytit k noze. Snadno pak, pomocí vyndavací spony, z pásku celé pouzdro sejmout.

Pro usnadnění vložení dlouhé pilky do pouzdra je nástrčná hrana vybavena vodícím válečkem. Nástroj lze do pouzdra opravdu snadno vsunout a je zabráněno prořezávání pouzdra ostrými zuby. Ruční nástroje můžeme zavřít jako kapesní nůž.
Díky pouzdru na pásek snadno a bezpečně vylezeme i s pilkou na strom nebo žebřík a můžeme provést potřebné prořezání nebo úpravu stromu přímo ve větvích nebo ze žebříku. Mít Silky pilku připevněnou na boku, vysunout a vrátit ji do pouzdra je pocit skoro rytířský, jako by to nebyla pilka, ale meč a klidně ten samurajský.

Více se o pilkách dozvíte zde nebo v pokračování testu.

Autor: Pavel Zeman (text a foto)

Klíčová slova:


Související články

Silky - samurajsky ostré pilky - 2. díl 24  fotek

Silky - samurajsky ostré pilky - 2. díl

Jak už jsme psali v prvním dílu, Silky jsou špičkové japonské pilky pro zahradu, arboristy, sadaře, lesníky, truhláře, stejně tak ale i pro stavebníky ...


Grenworks strunovka - kosa na baterky 25  fotek

Grenworks strunovka - kosa na baterky

I když je strunová sekačka Greenworks „jenom na aku“, s elektrickou konkurencí si příliš nezadá. Dokáže pracovat 40 minut, a zvládne jak přerostlou ...


Vertikutátor Riwall podrbe váš trávník 22  fotek

Vertikutátor Riwall podrbe váš trávník

Vertikutace je takové moderní slovo, jak už jsem jednou psal, které se skloňuje ve všech hobby řetězcích a u prodejců se zahradní technikou. Takový út ...


Garland – se skleníky Palram přijde jaro dříve 18  fotek

Garland – se skleníky Palram přijde jaro dříve

První paprsky už nás díky roztodivné zimě občas polechtají na tváři, na jaro si ale budeme muset ještě chvilku počkat. Je to ten pravý čas zamyslet ...


Pila Divar 55 - tři pily v jedné

Není pila jako pila, každá má jiné využití. Pokud nechcete mít dílnu přeplněnou různými typy, stačí si správně vybrat. Ponorná pila Woodster Divar 55 ...

reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
2
Jaký křovinořez vybrat? Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.10.2019 10:07 Tomáš
1
1
kultivátor Eurosystem P70 Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.6.2019 09:53 honza
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
5
Sekacka pro starsi zenu Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 27.2.2019 13:28 Standa
3
Vysokotlaká vapka na auto Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 28.8.2018 14:32 Tomáš
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
0
Kultivátor do 10.000,- Kč Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Monika T
0
zahradní traktor Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jana
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
5
Sekacka pro starsi zenu Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 27.2.2019 13:28 Standa
3
Vysokotlaká vapka na auto Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 28.8.2018 14:32 Tomáš
2
Jaký křovinořez vybrat? Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.10.2019 10:07 Tomáš
1
kultivátor Eurosystem P70 Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.6.2019 09:53 honza
1
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×