Právě soutěžíme o:
montérkové kalhoty CERVA Dayboro montérkové kalhoty CERVA Dayboro
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Dětský kufřík s originálním motivem a pokaždé jinak - zdobení ubrousky s lepidlem Herkules

Dětský kufřík s originálním motivem a pokaždé jinak - zdobení ubrousky s lepidlem Herkules

Školní rok je už v plném proudu, všechny potřebné pomůcky jsou už dávno nakoupené. Rodiče prvňáčků si už mohou oddechnout, že úvod do školy mají za sebou. Přesto mi nedá trochu se pozastavit nad vším, co musí děti do školy mít. Jen takový kufřík na výtvarno. Úplně obyčejný pořídíte pod stovku. Ale který prvňáček se spokojí s obyčejným jednobarevným kufříkem. Každý zbožňuje nějakého -mana, holčičky se zas vidí v různých vílách a princeznách. Ovšem designový kufřík s oblíbeným hrdinou pořídíte i za dvoj- až trojnásobek původní ceny. Co takhle vytvořit naprostý originál? Použijeme k tomu lepidlo Herkules v inovovaném obalu.

reklama

Pro výrobu originálního kufříku potřebujeme kufřík s papírovým povrchem; ubrousek s obrázkem oblíbené postavičky (nebojte se, že byste nesehnali zrovna tu dítkem oblíbenou, v nabídce je od "Bárta Simpsna" přes Šmouly až po víly Zvonilky téměř vše); bílou akrylovou barvu a štětec, nůžky a lepidlo vhodné na decoupage (já používám už několik let lepidlo Herkules). A pokud si troufnete na dobarvení pozadí, pak potřebujete ještě akrylové barvy. A pokud máte žehličku bez napařování, tak i tu. Ušetříte si námahu při aplikování ubrousku.

Z ubrousku vystřihneme jednotlivá autíčka. Protože budu obrázky rozprostírat po celé ploše víka, je potřeba je vystřihnout opravdu pečlivě, aby neprosvítalo pozadí. Pokud lepíte motiv, který chcete mít i s původním pozadím, můžete okraje jen natrhat prsty, ubrousek se pak lépe aplikuje, nebo můžete nalepit celý čtverec. Pak si pohrajte s jeho umístěním. Obrázek by měl být přesně uprostřed plochy, aby celkový dojem nepůsobil rušivě.

Jak je na první pohled patrné, jedno z autíček je světlé barvy. Pokud jej lepíte na bílý podklad, nebudete muset podbarvovat, ostatní barevné podklady potřebují upravit. Vystřižený buldozer jsem položila na podklad, prsty přidržela a obtáhla tužkou. Snažte se spíš podkreslovat, než přetahovat skutečnou velikost obrázku.
Takto vyznačený prostor vybarvíte bílou akrylovou barvou. A necháte zaschnout. Pracujte opatrně. Chceteli obrázek dokreslit, není to zas až takový problém, protože všechnu přetaženou barvu přemalujete, pokud ovšem budou na kufříku jen ubrouskové motivy, bílá barva by z okolí buldozeru vystupovala.

Ukážeme si dva způsoby aplikace ubrousku. Nanášením za mokra a zažehlováním. Pro nanášení ubrousku do mokrého lepidla postupujeme ze začátku stejně, jako u zažehlování. Nanesete lepidlo na plochu, kam má obrázek přijít. Ale nenecháme zaschnout a hned pokračujeme. Sejměte z ubrousku dvě spodní vrstvy. Nejde Vám to? Navlhčete si bříško ukazováčku a palce a roh ubrousku prostě stiskněte. Na každém prstu vám ulpí jedna vrstva. Tu vrchní opatrně odloupněte. Přiložte na lepidlem potaženou plochu.

Ubrousek opatrně rozprostřete do lepidla. Vezměte štětec s jemným vlasem (tvrdé štětce mokrý ubrousek potrhají), namočte do lepidla, otřete přebytečnou kapalinu a opět velmi opatrně začněte vyrovnávat obrázek. Musíte počítat s tím, že vám vzniknou krabatiny. Tímto způsobem nanášení vzniká spoustu nerovností, ubrouskový papír navlhne a má tendenci se natahovat. Proto je potřeba pracovat zlehka, určitě netahejte štětec po obrázku ve velkých tazích, ubrousek by tento tlak nevydržel a roztrhl by se. Na druhém obrázku je vidět detail vzniklé krabatiny.

Pokud chcete mít obrázek co nejvíc rovný a hladký, zvolte techniku zažehlování. Vyznačené a vybělené místo polepíme Herkulesem. Lepidlo necháme důkladně zaschnout. Zapněte žehličku na nízký teplotní stupeň. Nyní vezměte pečící papír, přiložte přes obrázek a směrem od středu do stran zažehlete. Já pracuji bez papíru, jelikož raději vidím na místo, které žehlím a mohu ihned napravovat některé chyby. Jako například když se mi náhodou obrázek pod papírem přehnul a já jej nažehlila s přehlým okrajem. Pak nezbylo nic jiného, než ubrousek navlhčit a sundat. A začít znovu. Žehličku používejte bez napařování, nejlépe s úplně hladkou žehlící plochou. Takové žehličky jsou k mání v obchodech s elektrem od cca 300 korun.

I takto nanesený ubrousek je potřeba zafixovat lepidlem. Práce je ovšem o trochu jednodušší, pokud nebudete nějak výrazně pracovat dlouho na jednom místě, měl by se ubrousek zachovat o to lépe, že zespoda je zaschlý a tudíž vlhkem se tolik nekroutí. Jakmile lepidlo zaschne, je třeba ještě celý výsledný motiv zalakovat vrchním lakem. Herkules je vodouředitelné lepidlo, tudíž omýváním byste postupně odmyli nejen lepidlo, ale také nalepené obrázky. Vrchní laky koupíte v potřebách pro tvořilky, stačí se porozhlédnout po netu. Dnes jsou k dostání i v některých prodejnách s papírenským zbožím.

Něco málo o Herkulesu

Herkules je univerzální lepidlo pro domácnost, školy, kancelář i domácí dílnu. Je velkým pomocníkem pro všechny tvořivé. Díky inovativním novým obalům je práce s nimi zas o něco příjemnější. Velikost balení 30 g a 130 g je díky vylepšenému hrotovému či fixovému aplikátoru dokonale přesný. Úzkou hubičkou lze lepidlo aplikovat i do škvír bez potřísnění okolních míst. Lahvičky mají na svém těle speciální prohlubeň - prostor pro prsty, lépe se drží i menším dětem.

Novinkou v sortimentu je lepicí tyčinka. Jistě si řeknete, že takových, a určitě levnějších, najdete v papírnictví hromadu. Ale jak takové tyčinky dopadnou po nějaké době, když je otevřeme a něco s nimi nalepíme? Vyschnou. Z některých se stanou divné válečky, které nejdou ani vysunout, natož s nimi něco nalepit. A protože jsem se přímo od výrobce dozvěděla, že s touto tyčinkou by mělo jít přilepit i dřevo, máme téma pro další článek - otestujeme tyčinku opravdu důkladně.

Vzhled vzal skutečně za své, ale léty osvědčené a kvalitní složení zůstalo. To stále stejně dobře lepí, hodí se na dřevovláknité a savé materiály - korek, papír, karton nebo kůži. Zkrátka inovovaný Herkules nesmí v žádné domácnosti chybět.

Více informací nalzenete na www.herkules-soutez.cz.

Autor: Pavla (text a foto)

Související články

Druchema inovuje legendární lepidlo Herkules 5  fotek

Druchema inovuje legendární lepidlo Herkules

Legendární lepidlo Herkules, které je jednou z vlajkových lodí společnosti Druchema, získává právě v těchto dnech nový design a lepší uživatelské m ...


Malovaná konev 8  fotek

Malovaná konev

Konev na zalévání nemusí být nutně jen umělohmotná nádoba, i když v různobarevném provedení. Co takhle vyrobit si dekoraci, kterou můžete upotřebit ...


Krabička s látkovou aplikací 10  fotek

Krabička s látkovou aplikací

Pokud se vám líbí patchwork, ale s jehlou a nití se příliš rádi nemáte, nebo obdivujete jemné intarzie, ale bojíte se do jejich výroby pustit, může ...


Vyhráli jste vybavení do školy? 2  fotek

Vyhráli jste vybavení do školy?

Prázdniny jsou dávno za námi, mnozí z rodičů má již vše do školy nakoupeno, přesto některé pomůcky se hodí celý rok a nejen ve škole. Lepidlo je je ...


Herkules expres slepí nejen židli 24  fotek

Herkules expres slepí nejen židli

Nejčastější opravou v domácnosti je lepení a z hlediska ceny je také nejúspornější. V případě tohoto výrobku jde snad o nejznámější a nejkvalitnějš ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
Papírový scrapbook Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 2.1.2017 16:58 Administrátor Andrea
4
Časopisy Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 14.7.2016 07:20 Wendy
1
patinování Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 3.2.2010 21:18 koukrova
2
dveře Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 27.11.2009 09:13 Miluše Majerová
1
fladrovani Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 15.8.2009 14:12 Jana46
0
Domácí výroba z kůže Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Dalibor Kníže
0
0
mona-sward Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 babika
0
Kompresor - spoj Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Martin
4
Časopisy Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 14.7.2016 07:20 Wendy
2
dveře Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 27.11.2009 09:13 Miluše Majerová
1
Papírový scrapbook Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 2.1.2017 16:58 Administrátor Andrea
1
patinování Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 3.2.2010 21:18 koukrova
1
fladrovani Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 15.8.2009 14:12 Jana46
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×