Právě soutěžíme o:
vchodovou stříšku Zenit a poukázky na nákup vchodovou stříšku Zenit a poukázky na nákup
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Sluneční barvy – barvení textilu a zdobení pomocí světelné techniky

Sluneční barvy – barvení textilu a zdobení pomocí světelné techniky
Sluneční barvy nejlépe využijeme za krásného slunečného počasí. Tato technika trochu připomíná osvit černobílého fotografického papíru. Jestliže na něj položíme list stromu a exponujeme-li jej, papír ztmavne a zůstanou jen krásně světle prokreslené stíny. Nemáme-li dostatek slunečních paprsků, můžeme je nahradit svitem obyčejné žluté žárovky.
reklama

Budete potřebovat

Materiál

bavlněnou látku, tričko, igelit (popř. rám na vypnutí), listy, kvítí, barvy pro sluneční techniku, barvy na textil

Nářadí

rozprašovač s vodou, nůžky, houbičkový štětec, žehličku

Postup

  1. Bavlněnou látku nastříháme na obdélníky ubrousků. Ubrousek před barvením podložíme igelitem, nejlepších výsledků však dosáhneme, jestliže jej volně napneme přes rám. Použijeme k tomu dřevěný posuvný rám pro malbu na hedvábí.

  2. Tento rám můžeme nastavit na rozměry, které potřebujeme. Látku do něj napneme tak, že ji zachytíme po všech stranách háčky navlečenými do gumiček. Před barvením textil navlhčíme postřikovačem s vodou.

  3. Potom látku natřeme transparentními barvami určenými pro sluneční techniku. Začneme se světlými (kupř. žlutou) a postupujeme k tmavším barvám. Větší plochy ubrousků se dobře natírají houbičkovým štětcem. Barvy se mohou vzájemně překrývat, čímž vytvářejí další odstíny.

  4. Na nanesenou barvu položíme různé listy a třeba i luční kvítí. Každý lístek k ploše dobře přitiskneme, aby k barevné vrstvě přilnul, přilepil se a dobře držel. Jestliže lístky necháme předem trochu zavadnout, lépe se přilepí k látce napuštěné barvou.

  5. Ubrousek vystavíme na přímé slunce a čekáme, dokud tkanivo skrz naskrz nezaschne. Listy potom sejmeme a uvidíme, že pod nimi na neosvícených místech zůstanou jen bledé tóny barev se stíny kopírujícími tvary rostlin.

  6. Dokonce se podle množství světla pronikajícího listem prokreslí i jeho žilkoví. Nakonec vše zafixujeme pětiminutovým přežehlením po rubové straně. Barvy jsou pak odolné i při praní v pračce nastavené na 40°C.

  7. Takto si můžeme vytvořit třeba i motiv na tričku. S napínáním menší plochy si snadno poradíme, jestliže látku přehodíme přes na starou krabici, u níž jsme odřízli víko. Část trička napneme přes volný prostor a dole pod krabicí jej svážeme.

  8. Dál postupujeme stejně jako u předchozího. Tričko navlhčíme a naneseme sluneční barvy. Pro menší plošky můžeme použít i obyčejné štětce. Začneme třeba se žlutou a pokračujeme s oranžovou, červenou a fialovou.

  9. Nakonec na barvu rozprostřeme kvítí s listy, motiv vystavíme na slunce a těmito šablonami už nehýbáme, dokud vše důkladně neuschne. Je-li slunce schované za mraky, nahradíme jej osvitem obyčejné žluté žárovky.

  10. Tričko můžeme ozdobit třeba i proužkem s květinovým vzorem, lemujícím výstřih či rukávy. Středy kvítků lehce domalujeme tupováním přes vystřihnutou šablonu. Štětec trochu namočíme do barvy, přebytek otřeme a špičkou štětin se dotýkáme tkaniny.

Pepův tipSluneční barvy na textil „Soleil“ koupíme ve výtvarných potřebách.
Jestliže se nám nános barvy nelíbí, můžeme jej ještě za mokra z látky dobře vyprat a začít znovu.
Šablonu si můžeme také vystřihnout z rostlinného materiálu nebo z papíru. Šablonu při osvitu nezvedáme, dokud barva důkladně neproschne.
Autor: Miroslava Kubišová (text a foto)

Klíčová slova:


Související články

Šál zdobený světelnou technikou 9  fotek

Šál zdobený světelnou technikou

Chcete mít krásný hedvábný šál zdobený prosvětlenými negativními stíny různých rostlin, krajek či lístečků? Zkuste to s námi - snadnou technikou osvíc ...


Slunečnicové prostírání 13  fotek

Slunečnicové prostírání

Léto je v plném proudu a to je také čas slunění na terase či popíjení ledového čaje pod slunečníkem na zahradě. Pokud si chceme posezení na sluníčk ...


Nerchau - pomocníci pro malé i větší školáky 11  fotek

Nerchau - pomocníci pro malé i větší školáky

Blíží se začátek nového školního roku a nejen prvňáčci se již těší zpět do lavic... já vím, spíš je tomu naopak. Co takhle jim ale ten nástup zpříjemn ...


Batika – spirály na trika 21  fotek

Batika – spirály na trika

Aktuální počasí nic moc, tak si zkusme pohrát s barvičkami a možná přivoláme za okna léto a s ním ještě kousek letní nálady, záleží na tom, jaké odstí ...


Malování na hedvábí 5  fotek

Malování na hedvábí

Malování na hedvábí je kreativní a praktický koníček. Touto tvůrčí prací můžete obohatit svůj šatník o spoustu originálních doplňků a také vyrobit nád ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
Papírový scrapbook Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 2.1.2017 16:58 Administrátor Andrea
4
Časopisy Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 14.7.2016 07:20 Wendy
1
patinování Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 3.2.2010 21:18 koukrova
2
dveře Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 27.11.2009 09:13 Miluše Majerová
1
fladrovani Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 15.8.2009 14:12 Jana46
0
mona-sward Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 babika
0
0
Domácí výroba z kůže Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Dalibor Kníže
0
Kompresor - spoj Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Martin
4
Časopisy Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 14.7.2016 07:20 Wendy
2
dveře Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 27.11.2009 09:13 Miluše Majerová
1
fladrovani Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 15.8.2009 14:12 Jana46
1
patinování Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 3.2.2010 21:18 koukrova
1
Papírový scrapbook Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 2.1.2017 16:58 Administrátor Andrea
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×