Právě soutěžíme o:
montérkové kalhoty CERVA Dayboro montérkové kalhoty CERVA Dayboro
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Sněhová fréza Ariens se závějí nelekne

Sněhová fréza Ariens se závějí nelekne

Konečně jsme se dočkali a napadl sníh. Velkou radost z toho mají děti a lyžaři, menší motoristi a ti kteří sníh musí uklízet nebo jim brání při cestě k domu, chalupě nebo autu. Ideálním pomocníkem v boji se sněhem je sněhová fréza. Vyzkoušeli jsme nejsilnější frézu Ariens, kterou na náš trh dodává Mountfield.

reklama

Výkonný kombajn na sníh

Fréza Ariens Pro 32 je odolný stroj o váze 144 kilogramů. Je to výkonný „kombajn na sníh“. Jeho konstrukce je robustní a pevná, je to stroj, který budí respekt. Srdcem frézy je výkonný a silný motor Briggs&Stratton o výkonu 10,1 kW. Je to motor ve variantě a typovém označení Professional Snow Series 2100, vymyšlený pro sněžné frézy a náročné klimatické podmínky. Má benzínovou nádrž o objemu 5,6 litru a chutná jí obyčejný "95" benzín.

Konstrukčně je motor ve fréze umístěn tak, aby byl v těžišti a vyrovnával váhu bunkru (krytu šneka) a předního pracovního ustrojí frézy. Díky tomu, a také díky velkým širokým kolečkům se zimním vzorem, se strojem snadno manipuluje, není problém ho otočit kolem své osy. Frézy jsou samozřejmě i elektrické, někdy i akumulátorové, ale bavíme-li se o pořádné nadílce sněhu a dlouhé příjezdové cestě, pak už žerty stranou, nastartovat motor, dobře se obléct a jde se na to.

Snadný start i ovládání

Veškeré pracovní ovládací prvky jsou umístěny na předním panelu u řídítek. Najdeme zde tři velké páky, které se snadno ovládají i v rukavicích.

Jedna ovládá rychlosti, zbylé dvě výhozový komínek. Jedna z nich jeho horní klapku a druhá otáčení v ose o 180 stupňů. Najdeme zde také páčku pro zapnutí vyhřívání rukojeti, které je ve velkých mrazech velmi příjemné. Frézu startujeme pomocí klíčku, ten nám zapíná i reflektor.

Nad vyhřívanými rukojeťmi jsou sklopné páky, které uvedou frézu do pohybu. Levá spouští pojezd, pravá řezacího šneka. Ten je pilovitý a mírně sklopený, aby se dobře zařezával do sněhu, drtil ho a tlačil ke středu k tlačnému ventilátoru. Na motoru najdeme ovládání sytiče, přidávání výkonu, ovládání paliva a tlačítko pro napumpování benzínu před startem.

Fréza má odolnou zimní baterii 12 V s dlouhou životností. Ta slouží ke snadnému startování bez námahy. Kdyby se přece jen něco nepovedlo, má na motoru i ruční startování pomocí startovací šňůry a rukojeti, stejně jako bývá u sekačky, které vás nenechá ve štychu nikdy.

Pomalu i rychle, dopředu i dozadu

Stroj disponuje 3700 otáčkami za minutu, což není málo. Výhodu této vybavené frézy od Mountfieldu je, že si ji můžeme zregulovat podle potřeby pomocí šesti rychlostí dopředu a dvou dozadu. Přesně podle výšky a kvality sněhu si určíme rychlost frézování.

Protože se v zimě brzy stmívá, je fréza vybavena výkonným reflektorem. Ono to vypadá, že ho nevyužijeme, ale pomáhá hodně a to i v tom abychom byli vidět. Pro frézování je také nutné se dobře obléct, pořádné rukavice a teplá bunda i boty jsou nezbytné. Sníh poletuje a při větším větru se může trochu vracet.

Pohodlnému ovládání napomáhají i kola s hlubokým vzorkem, která se ve sněhu jen tak neprotočí a nesklouznou.

Pohodlný a daleký odhoz

Fréza má schopnost odhazovat sníh až do vzdálenosti 15 metrů a nehromadit nám ho tam, kde potřebujeme ještě odhazovat. To se s hrablem opravdu nedá srovnat. Správný směr odhazovacího komínku si můžeme podle potřeby nastavit v úhlu 180 stupňů. Tedy kolmo doleva nebo doprava po směru frézování jak potřebujeme. Dojedeme nakonec, otočíme se a otočíme i komínek, tak budeme odhazovat stále na jednu stranu. Někdy není možné odhazovat na dům, auto nebo k sousedovi. Sklopný je i směrovací vršek, který nám určí výšku i dolet odhazovaného sněhu. Pro ten je určující jak je sníh čerstvý nebo umrzlý.

Objem sněhu, který fréza dokáže zpracovat za hodinu je neuvěřitelný. Dle výrobce je to až 1366 kg za minutu. To je skoro tuna a půl, což už je pořádná hromada sněhu. Po testu frézy a jejím výkonu mi nedělá problém tomu věřit.

Fréza, hrablo nebo lopata?

Když jde o pořádnou sněhovou nadílku, využijeme asi všechny nástroje, motorové i ruční. Každý nám poslouží na něco jiného. Hrablo hrne, ale zvládne jen něco a nedá se s ním moc odhazovat, lopata zase neodhrnuje, jen hází, a fréza potřebuje kousek prostoru. Frézu využijeme především na horách a tam, kde nás může sníh překvapit ve velkém množství. Delší a širší příjezdovou cestu, která nás díky vysoké sněhové nadílce nechce pustit na chalupu a do tepla, bez frézy těžko zvládneme. Sice můžeme nechat auto u silnice a vše z něj vynosit a vyházet si lopatou jen úzkou pěšinku, to je také varianta, ale kdo by nechal auto napospas sněžným pluhům.

Frézujeme bezpečně a v klidu

Při práci dbáme bezpečnostních zásad. Frézujeme jenom terén, který dobře známe a kde víme, co a kde se pod sněhem nachází. Nefrézujeme v blízkosti jiných lidí nebo například aut. Ve sněhu mohou být kamínky a jiné nečistoty, které by při odlétnutí a výkonu frézy mohly někoho poranit.

Odolná litinová převodovka se šnekovým převodem roztáčí přední řezné nože frézy a ventilátor. Na její ose je střižný šroub, který by se v případě kontaktu s větší překážkou utrhl a ochránil stroj a šnek.

Na přední straně bunkru je úchyt pro uzkou čistící lopatu se smetáčkem. Tu využijeme v případě ucpání výhozového komínku nebo frézy. Čištění provádíme vždy při vypnutém motoru.

Snadná přeprava

Frézu snadno i při její váze přepravíme na obyčejném vozíku. Přes opřené prkno nebo desku vyjede na zapnutý motor a pomalé otáčky po šikmém prkně sama. Při vykládání na zem stačí odcouvat.

Ovládací prvky jsou v materiálu a v povrchové úpravě odolné náročným zimním a vlhkostním podmínkám. Aby byl při frézování a pojíždění po pevném terénu bunkr a šnek chráněn, má fréza silné kovové kluzáky, které jde výškově nastavit. Kdybychom potřebovali, například v případě dlaždic nebo zámkové dlažby, povrch kovovými kluzáky nepoškodit, není problém je vyměnit za kluzáky z tvrdého plastu.

Pořádný záběr

Bunkr je široký 81 cm a vysoký 60 cm. Průměr řezacích nožů je cca 45 cm . Průměr ventilátoru, který žene sníh do vyhazovacího komínku, je cca 36 cm. S takovýmto apetitem není potřeba se bát zajet i do stejně vysokého sněhu jako je bunkr, nebo i vyššího. Jen upravíme rychlost na pomalejší a jde to. Kdyby sněhová nadílka byla vyšší, než je bunkr, dají se na jeho boku vysunout boční závějové lišty, které pomáhají při zaříznutí do vysoké vrstvy sněhu.

Měl jsem před časem možnost vidět jak se frézy a jedny z nejdůležitějších částí - bunkry - pro ně vyrábí. Chce to mnohatunelové lisy, kvalitní plech, přesné výlisky a hodně strojního i ručního svařování. To je potom základ kvalitního a životného stroje.

Pokud máte pocit, že byste sněhovou frézu využili, ale nepotřebujete zrovna tohoto "otesánka a siláka", podívejte se, které typy ještě Mountfield prodává, určitě si vyberete.

Autor: Pavel Kutil Zeman, HobbyPRstudio (text a foto)

Související články

AKU nářadí z Mountfieldu: Vítr a pila na baterky 37  fotek

AKU nářadí z Mountfieldu: Vítr a pila na baterky

Řetězová pila a fukar jsou ideálními pomocníky pro úklid listí ze zahrady a pro přípravu dřeva do krbu. Ty, které jsme testovali, patří do série za ...


Co udělat pro krásný trávník 18  fotek

Co udělat pro krásný trávník

Trávník je chloubou každé zahrady, ale ne vždy se to daří. Dali jste svému trávníku vše potřebné ale stejně se na něm po zimě nebo po jarních mraze ...


Infrasauna pro zdraví a videotest Českého Kutila

Máte rádi saunování a přemýšlíte o tom, že byste saunu chtěli mít i doma? Není to utopie, i když třeba máte malý prostor. Infrasauna se pohodlně ve ...

Jak si správně vybrat sněhovou frézu 10  fotek

Jak si správně vybrat sněhovou frézu

Na trhu je možné vybírat z celé řady modelů jednostupňových a dvoustupňových sněhových fréz. Nejedná se o stroj na jednu sezonu, proto by na něj měla ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
Bočnice pergoly s otočnými lamely Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 20.10.2019 09:39 Lukáš
2
Jaký křovinořez vybrat? Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.10.2019 10:07 Tomáš
1
2
Svinky ve skleníku Pěstujeme
Poslední příspěvek: 20.7.2019 20:42 Miroslava Kubešová
1
kultivátor Eurosystem P70 Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.6.2019 09:53 honza
10
Zastřešení bazénu jaké? Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.4.2019 06:40 Lada
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
5
Sekacka pro starsi zenu Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 27.2.2019 13:28 Standa
10
Nátěr zahradního nábytku Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 9.2.2019 17:42 Jana
1
Čemeřice - jakou půdu? Pěstujeme
Poslední příspěvek: 8.2.2019 21:07 Anna
23
Zahradní nábytek Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 22.7.2018 19:06 Jindřich Polesný
14
Hliníková pergola? Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 27.1.2018 12:04 Libor
10
Nátěr zahradního nábytku Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 9.2.2019 17:42 Jana
10
Zastřešení bazénu jaké? Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.4.2019 06:40 Lada
9
Zahradni lahatko Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 22.7.2018 19:12 lenka fremalova
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
8
Krb +Udírna Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 3.3.2013 16:58 Jaroslav Uher
5
Sekacka pro starsi zenu Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 27.2.2019 13:28 Standa
5
3
Aplikace na rozeznávání rostlin Katalog rostlin
Poslední příspěvek: 30.7.2018 10:59 Věra
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×