Právě soutěžíme o:
montérkové kalhoty CERVA Dayboro montérkové kalhoty CERVA Dayboro
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Ohřev vody pomocí solárních panelů umí vtáhnout sluníčko k vám domů

Ohřev vody pomocí solárních panelů umí vtáhnout sluníčko k vám domů

Spojení s přírodou, využívání přírodních zdrojů, obnovitelné zdroje, to vše jsou témata stále aktuální. Nejedná se jenom o úsporu energie jako takové, a tím snížení finančních nákladů na bydlení nebo provoz firmy či ohřev vody na chatě a v bazénu. Je to také otázka ochrany životního prostředí, odpadu vypouštěného do prostředí a v neposlední řadě obnovitelných zdrojů. Solární panely umí využít přirozenou sluneční energii a proměnit ji na elektrickou energii pro ohřev vody, nebo využít sluneční teplo přímo.

reklama

Značná část energie a financí připadá na ohřev teplé vody. Největší díl připadá na vodu, kterou používáme pro mytí a koupání. Šetření částečně vyřeší vyměnit koupání za rychlejší sprchování, případně na kohoutky namontujeme perlátory vody. Další ohřev vody využíváme pro vaření nebo praní. Tady se nepoužívá přímo teplá voda, ale ohřeje se voda pomocí elektrického proudu. Na ohřev pro osobní hygienu vodu čerpáme dálkově již připravenou teplou a přivádíme ji domů dálkově. S tím moc nezmůžeme, způsob ohřevu je na dodavateli. Pokud čerpáme jenom studenou vodu, ať už dálkově nebo z vlastní studny, ohřev vody je na nás a máme možnost se zařídit podle sebe. Částečně je možné využít slunce a sluneční energii využít přímo na ohřev vody. A nebo si vyrábět vlastní elektrickou energii a následně ohřívat studenou vodu.

Výhody a nevýhody

Solární ohřev je skvělou volbou pro letní období, kdy plně dostačuje a není potřeba řešit přídavnou formu ohřevu. Panely s kolektory o ploše 1 m2 zvládnou ohřát v slunečních měsících až 100 litrů vody denně na teplotu kolem 55 °C. V zimních měsících výkonnost pochopitelně klesá a je nutné řešit i jiný zdroj ohřevu vody, například klasický elektrický bojler. Obyčejně postačí 1 až 1,5 m2 solárního kolektoru na osobu, žijící v dané domácnosti. Kompletní systém musí obsahovat akumulační zásobník s dostatečnou kapacitou, což činí 80 až 700 litrů na jednotlivce.

Pro celoroční provoz je pak nejvýhodnější možnost ohřevu fotovoltaickými panely. Solárně - termický systém ohřevu užitkové a pitné vody vybírejte pečlivě a zvažte všechny možnosti a faktory. Určitě se poraďte s odborníky, nechte si udělat víc plánů přímo pro vaše potřeby a na míru vaší domácnosti a nebojte se vybírat. Jedná se o dlouhodobou investici, která se vám bude vracet až po nějaké době. Dobře zvolený systém vám pak zaručí dlouhodobou spokojenost a finanční návratnost. Finanční efektivitu celého projektu zhodnotíme jednoduše porovnáním pořizovací ceny a jednotlivých nákladů za rok. Levnější instalace vás vyjdou na zhruba 6000,- za 1 m2, náročnější panely a instalace můžou vyjít až kolem 20 000,- za metr čtvereční solárního systému. Pro základní porovnání počítejte, že ohřev vody pomocí solárních kolektorů vyrobí zhruba 350 kWh/m2 (kilowatthodin na metr čtvereční) za rok. Za tuto výrobu již neplatíte. Za stejnou energii odebranou od dodavatele, zaplatíte 1000,- korun. Vynásobením vaší spotřeby zjistíte, kolik ročně můžete ušetřit.

Fotovoltaické panely

Fotovoltaické panely (fotovoltaický ohřev) nepracují přímo se slunečním teplem, ale využívají energii světla, kterou proměňují na elektrickou energii. Tu dále systém využívá na ohřev vody v nádrži. Není potřeba přenosovou kapalinu a potrubí, postačí propojení elektrickým kabelem. Jedná se tedy o celoroční využití. V létě nehrozí přehřátí kapaliny a v zimě systém nezamrzá. Vyprodukovanou elektřinou se ohřívá jednak voda v bojleru, a také je možné nevyužitou energii využít pro další účely. Ke správnému fungování je ještě zapotřebí zařízení, které dokáže tuto vytvořenou energii prakticky zužitkovat a nasměrovat. Pokud bychom zapojili celý systém přímo, nebylo by to příliš efektivní. Regulace tedy předává energii do bojleru ve chvíli, kdy je potřeba ji ohřívat, a mimo tuto dobu je možné využití energii třeba pro dobíjení akumulátorů. Zároveň v době, kdy není dostatečný přísun elektrické energie ze slunečního dobíjení, plynule a automaticky přepne napájení do sítě pro odběr dálkové energie.

Solární kolektory

Solární kolektory (termický ohřev) využívají sluneční záření, které mění na teplo, a to dále odvádí pomocí teplonosné kapaliny až na místo dalšího využití, tedy ohřevu vody v bojleru. Správnou cirkulaci zabezpečuje čerpadlová sestava, která dále obsahuje elektronickou regulaci napojenou na teplotní čidla a expanzní nádobu. Tato nádoba zabezpečuje bezpeční provoz v závislosti na objemové tepelné roztažnosti kapalin.

Tepelná energie absorbovaná kolektory se pomocí výměníku předává do akumulační nádrže nebo do zásobníku teplé užitkové vody (TUV). Voda v zásobníku se pak využívá buď přímo pro spotřebu pro mytí, koupání apod., nebo jako zdroj tepla pro topná tělesa. Vodu je pak možné rozvádět po celém bytě a domě podle potřeby. Před samotnou objednávkou si proto dobře rozmyslete, na co všechno budete ohřátou vodu využívat a na která místa je potřeba ji rozvádět. Nechte si poradit od odborníků, nebojte se vyžádat si kompletní návrh a cenovou nabídku i od více dodavatelů a pořádně vše promyslet. Vzhledem k tomu, že na sluneční svit není možné se spoléhat bez výjimky, je vhodné celý systém doplnit o záložní systém ohřevu užitkové vody, a to plynovým kotlem, krbem, případně dalšími zdroji tepla a teplé vody.

Na koho se obrátit

Na trhu je aktuálně velké množství dodavatelů těchto systémů. Vybírejte nejen podle ceny, ale také podle referencí. Pokud znáte někoho, kdo takový systém už má nainstalovaný, ptejte se. Vyhledejte si recenze a spokojenost zákazníků. Ideálně i někoho, kdo využívá sluneční energii delší dobu a má tedy reálné zkušenosti s jeho funkčností, úsporou financí a následnou návratností. Důležité je také jaké následné služby zákazníkům daná firma nabízí, jak s vámi komunikuje, a zda poskytuje i následnou péči. Pokud byste měli další dotazy nebo potřebovali vyřídit reklamaci, dodavatel by měl být na toto již předem připravený a své služby nabízet i po instalaci a zprovoznění.

Širokou a kvalitní nabídku mají například společnosti SVP SOLAR, NEOSOLAR, SANY, Animatrans, Solární Systémy a mnohé další, které snadno najdete v internetové nabídce. Dalším zajímavým kritériem pro výběr dodavatele může být také jeho schopnost vyřídit vám nebo aspoň pomoci s vyřízením dotací. Úspora až 50 % nákladů na pořízení solárního energetického systému je určitě zajímavý bonus.

Autor: Silva Pokorná (text), Depositphotos (foto)

Klíčová slova:


Související články

Solární systémy pro bytové domy 5  fotek

Solární systémy pro bytové domy

Proč by nemohlo sluníčko v bytových domech „topit“ stejně, jak to už často činí na vilách a rodinných domcích? Princip fungování solárních kolektorů j ...


Příslušenství pro montáž solárních a fotovoltaických systémů 14  fotek

Příslušenství pro montáž solárních a fotovoltaických systémů

V kontextu s celosvětovým trendem ve využívání obnovitelných zdrojů byla i Česká republika v posledních letech zasažena boomem v oblasti zpracování sl ...


Využívání solární energie 5  fotek

Využívání solární energie

Sluneční záření lze s úspěchem využívat pro vytápění domu a ohřev užitkové vody. Solárně tepelná technika hraje mezi obnovitelnými energiemi zvláštní ...


Se solárním systémem od KM BETA  ušetříte až 70 procent nákladů na ohřev vody 5  fotek

Se solárním systémem od KM BETA ušetříte až 70 procent nákladů na ohřev vody

Podle dlouhodobých odborných prognóz bude růst cen energií pokračovat až do roku 2030. Vysoké náklady na ohřev vody často již nyní způsobují domácnost ...


Elektrický ohřev vody pro chaty a chalupy 3  fotek

Elektrický ohřev vody pro chaty a chalupy

Tradice rekreačních chat a chalup založená ve větším měřítku v dobách socialismu, kdy nebylo příliš možností cestování po světě, i v dnešní době přetr ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
2
Nový kotel Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 30.8.2019 10:27 Jan
2
Elektřina - plyn Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 19.10.2018 08:17 Mílo
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
2
Čím topíte ve starším RD? Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 4.6.2017 20:20 Matej
1
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
1
0
oběhové čerpadlo ALPHA 2 Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jiří
0
Jaký materiál pro rozvody topení Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Nicholas
2
Nový kotel Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 30.8.2019 10:27 Jan
2
Čím topíte ve starším RD? Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 4.6.2017 20:20 Matej
2
Elektřina - plyn Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 19.10.2018 08:17 Mílo
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
1
1
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×