Právě soutěžíme o:
vchodovou stříšku Zenit a poukázky na nákup vchodovou stříšku Zenit a poukázky na nákup
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Soudaflott - tmel na sádrokarton, který nepotřebuje bandáž

Soudaflott - tmel na sádrokarton, který nepotřebuje bandáž

Sádrokarton je moderní materiál dneška. Pracuje se s ním rychle, čistě a pomůže nám zvládnout nejedno stavební úskalí. A to ať jde o rovné stěny a příčky, nebo složitá podkroví. Aby výsledek práce byl stoprocentní, je zapotřebí mít k deskám kvalitní tmel.

reklama

Rovně a čistě

Synonymem sádrokartonu je rovina. Čisté, rovné a hladké stěny i spáry. A to i když jsou v deskách schované šrouby a velká plocha je složena a napojena z formátů, nebo pokládaná na vazbu. Nejvíc náročné na spoje jsou podkroví a rekonstrukce. Nejvíce viditelný je rovný čistý strop nebo příčka. Rovina a hladkost prodává u sádrokartonu odvedenou práci. Po ukotvení rastrů a připevnění desek přichází na řadu tmel. Ten ve více vrstvách srovná spáry a přechody. Pomocí něj zatmelíme šroubky a problematická místa. Z mnoha kusů složenou příčku nebo strop spojí v jeden celek.

Soudaflott - tmel pro všechny desky

Každá firma, která produkuje sádrokartonové desky, si vyrábí svůj tmel jako součást celého systému práce se sádrokartonem. To je logické. Na trhu jsou ale i tmely od jiných firem. Někdy můžou být lepší nebo nám lépe pro naši práci vyhovovat, než tmel od stejné značky, jako jsou desky. Při reálné rekonstrukci jsme si vyzkoušeli nový tmel Soudaflott od firmy Soudal. Jeho základní vlastností je to, že je určen pro bezpáskové tmelení. To znamená, že při tmelení spár mezi jednotlivými deskami se obejdeme bez armovací pásky. Tím ušetříme materiál a jednu pracovní operaci.

Správné použití

Aby bylo možné užitečnou vlastnost tmelu využít, je důležité dodržet správný technologický postup. Rozmícháme jej s vodou, až dostaneme vhodnou pastóznost a tažnost. Rozmíchaný tmel musí být bez hrudek a jiných vnějších nečistot. Pak už zbývá jen vhodné hladítko nebo špachtle a jde se na to. Nanést, rozetřít a stáhnout ocelovým hladítkem. Technologický postup nám říká, že mezi deskami máme zachovat spáru 3 mm, aby se tam dal tmel mírně vtlačit. To je vše. Pak už se s ním pracuje jako s každým jiným tmelem. Nanést, nechat uschnout, zbrousit a hurá další vrstva. Zajímalo mne, jak je možné docílit toho, aby tmel nepraskal. Spárovací hmota už v sobě vlastně má bandáž. Jsou to jemná vlákna, která tmel zpevňují a zabraňují jeho praskání a smršťování. Tím pádem se ani nepropadá. Soudaflott není ale určen jen na sádrokarton. Dobře s ním jde zatmelit díry po hmoždince nebo vyspravit stěny před malováním či vyřešit oštíplé rohy stěn.

Dobrá přilnavost

Především při práci nad hlavou je nutné, aby tmel byl dobře přilnavý, při nanášení hladítkem nebo špachtlí se netrhal, netvořily se bubliny a natahoval se dobře v ploše i tenkých spárách.

Soudal tmel dokáže vyplnit i velké vrstvy nebo nerovnosti na stěnách. Optimální je, aby podklad byl čistý, zbavený prachu, nečistot a nesoudržných částí. Roztíratelnost má podobnou, jako hodně hustá barva nebo smetana. Nejsem sádrokartonář, ale můj kamarád, se kterým jsme příčku dělali, je jím už přes deset let. U nich ve firmě, kde je několik part, každý pracuje s jiným tmelem. Tak, jak je zvyklý, nebo co mu dodá zaměstnavatel.

Nejlepší je osobní zkušenost

Každý řemeslník nebo kutil je zvyklý na jinou značku, někdy je ale dobré vyzkoušet i něco nového. Já jsem si dříve vytvářel vlastní mix disperzního lepidla a sádry abych dosáhl delší zpracovatelnosti a vláčnosti. To už ale není zapotřebí. Příčku a další stěnu a podhled jsme spolu postavili: něco jsem tmelil já, něco on. Všechno Soudaflottem. Mně se s ním pracovalo dobře. Kamarád říkal, že zůstane u toho, co je zvyklý, když jsem se ho ptal, zda nezmění značku. A přesně tak to je. Dobré je vyzkoušet více variant a zůstat u toho, co nám vyhovuje. Soudaflott je určitě dobrý tip a pokud se nám nechce každou spáru páskovat, i dobré řešení.

Sádrokartonové desky Soudal nevyrábí, mnoho lepidel a užitečné stavební chemie a pomocníků ano. Tmel od Soudalu není vybíravý, je mu jedno, jestli deska je od Knaufu, Rigipsu, Fermacelu, nebo z dovozu, rozdíly nedělá. Vyzkoušeli jsme tři druhy desek a na všech tmel Soudaflott držel s vysokou pevnosti. Dobře přilnul, zaschnul, i se dobře brousil. S výhodou jde použít na opravu, vyrovnání stěn nebo stropů. Dobře s ním držely i krabičky na elektriku a drobné kosmetické trhlinky ve stěnách. Jde použít i na úpravu povrchů vláknocementových, dřevocementových i sádrovláknitých desek. Je dobře brousitelný a přetíratelný. Prodává se v balení 5 nebo 20 kg. Vždy jej uchováváme na suchém místě.

Soudal není žádný nováček

Soudal není ve stavební chemii žádným nováčkem, jeho lepidla, montážní tmely, chemické kotvy, penetrace a mnoho dalších výrobků používá celý svět. Své zastoupení má v 35 zemích celého světa.

Fotogalerie k článku:

Autor: Pavel Kutil Zeman, HobbyPRstudio (text a foto)

Klíčová slova:


Související články

Lepidlo Fix ALL Turbo - univerzální pomocník nejen pro kutily 26  fotek

Lepidlo Fix ALL Turbo - univerzální pomocník nejen pro kutily

Potřebujete občas přilepit odpadlou dlaždičku, utěsnit spáru u vany nebo parapetu, přetmelit spoj různých podlahových krytin, spravit vypadlé čílko ...


Soudal Window system

Profesionální montáž oken se dá díky Soudal Window System (SWS) zvládnout docela snadno. Podívejte se s námi na video a seznamte se s použitím tohoto ...

Místo šroubu Soudal T-REX GOLD POWER 11  fotek

Místo šroubu Soudal T-REX GOLD POWER

Montážní lepidla z Soudal řady T-REX nám pomůžou téměř se všemi materiály a vyřeší nejeden problém. Například tam, kde nepotřebujeme, aby byly vidě ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
0
Schodiště do roubenky Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Tomáš Kocurek
0
položení betonové dlažby Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Josef Kudlič
0
stínění Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Milos novy
0
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×