reklama

Do dutých materiálů volte ty správné hmoždinky

Kotvení do dutých materiálů bývá vždycky potíž, ale není třeba se toho bát, protože existují hmoždinky, kterými i do takových stěn připevníte vše snadno a bez problémů.

Ke kotvení do dutých materiálů je nutné přistupovat s respektem, protože materiál je náchylný na poškození, a i hmoždinky je nutné vybrat správně.
Do dutých materiálů volte ty správné hmoždinky

Duté materiály

Kotvení do dutých materiálů je specifické a je nutné použít speciální hmoždinky. Mezi duté materiály můžeme počítat tyto typy a systémy:

  • duté cihly;
  • sádrokarton;
  • cementovláknité desky;
  • DTD (dřevotříska).

Pro duté tvárnice, jak jejich název napovídá, jsou typické dutiny uvnitř obvodu, což zaručuje jejich lehkost – používají se proto pro stavbu příček a jiných konstrukcí, které tuto vlastnost musí mít. Některé typy mají dutiny již vyplněné izolačním materiálem a není nutné tedy stěny následně ještě zateplovat.

Duté materiály se ke stavbě používají stále častěji
Duté materiály se ke stavbě používají stále častěji

U sádrokartonu i jiných desek je třeba brát zřetel na nosnost desek danou výrobcem. Krom výběru vhodné hmoždinky je někdy nutné využít upevnění do nosného roštu či použít pomocné nosníky. Pro sádrokarton jsou vhodné plastové uzlovací hmoždinky, případně můžete sáhnout po speciálních hmoždinkách rozpěrných nebo zařezávacích, určených přímo do tohoto materiálu. Další možností jsou sklopné či roztahovací kovové hmoždinky, které využijete do všech deskových materiálů.

Jak hmoždinky fungují

Hmoždinky do dutých materiálů jsou specifické tím, že umí vytvořit tvarový styk s cihlou – umí se zauzlovat a upevnit za příčku v cihle, nebo vysunout zoubky.

Hmoždinky do dutých materiálů jsou k dostání v několika variantách
Hmoždinky do dutých materiálů jsou k dostání v několika variantách

Zvolte správnou délku

Pokud je to možné, volte do dutého materiálu takovou hmoždinku, která se bude moci zapřít za tu nejsilnější nosnou stěnu. Určitě není řešením sáhnout po hmoždince delší, protože tam se pak může místo ukotvení posunout na slabší příčku a zvýšení únosnosti tím nedosáhneme. Navíc bude taková hmoždinka i zbytečně dražší. Obecně se lze při výběru hmoždinky držet následujícího pravidla – sečtěte délku hmoždinky a tloušťku předmětu, který budete ke zdi připevňovat a přičtěte ještě 5 milimetrů, aby šroub mohl hmoždinku rozepřít v celé její délce. To samé a s ještě větším důrazem platí u uzlovacích hmoždinek, protože přesahující část šroubu musí zachytit hmoždinku a přitáhnout ji.

Jak vrtat

Do dutých tvárnic vrtejte zásadně bez příklepu – ten by příčky uvnitř poničil, otvor by byl větší a hmoždinka by se protáčela. Vrták použijte do zdiva s tvrdokovovým břitem. Vrtaný otvor musí být vždy delší než hmoždinka – stejně tak šroub musí mít větší délku, zároveň šroub ale nesmí dosáhnout na konec otvoru. Vruty, pokud možno vždy dotáhněte ručně – sami citem poznáte, kdy bude dotažena hmoždinka tak akorát a nedojde k jejímu přetažení, které by způsobilo snížení únosnosti.

Do dutých materiálů vrtejte opatrně a bez příklepu
Do dutých materiálů vrtejte opatrně a bez příklepu

Když obyčejná hmoždinka nestačí

Pokud ale chcete mít jistotu, že bude ve zdi či stropě a jakémkoli dutém materiálu držet opravdu vše na svém místě, a ještě spolehlivěji a šetrněji ke zdivu samotnému, sáhněte po chemické kotvě – chemické hmoždince. Jedná se o dvousložkovou hmotu – kotvicí maltu na bázi pryskyřice. Tuto technologii můžete bez obav využít i doma. Chemická kotva zaručí:

  • vysokou únosnost;
  • dlouhou životnost kotvených prvků;
  • vhodnost pro plné i duté materiály;
  • bezpečné kotvení i v rozích a blízko hran – nevzniká zde tlak na materiál okolo kotvy.
Při použití chemické kotvy budete potřebovat několik specifických pomůcek
Při použití chemické kotvy budete potřebovat několik specifických pomůcek

Jak pracovat s chemickou kotvou

Připevňování předmětů za pomoci hmoždinek a chemické kotvy není složitá záležitost a můžete tak této metody využít i v domácích podmínkách.

  • Vyvrtejte potřebný počet otvorů. Při volbě průměru vrtáku a hloubce vrtání se řiďte průměrem, šroubu či vrutu, potřebné údaje najdete na krabičce s upevňujícími přípravky nebo na stránkách výrobce.
  • Vyvrtané otvory pečlivě vyčistěte speciálním kartáčkem, použijte i vývěvu či vysavač. Čištění proveďte alespoň dvakrát.
  • Z kartuše po nasazení směšovače vytlačujte směs, dokud nebudou obě složky dostatečně promíchané – poznáte to podle barvy směsi. Až tu dokonale smíchanou můžete použít.
  • Do otvorů vložte sítka, můžou být kovová či plastová. Vyplňte je ode dna celá maltou.
  • Nyní můžete do otvoru vložit vybraný kotvicí prvek, který maltu vytlačí otvory v sítku do jeho okolí.
  • Nyní stačí už jen nechat maltu vytvrdit a připevnit potřebné ke kotvícímu prvku.

Publikováno: 19.11.2019, Autor: Lenka Tajbrová (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Redakce