reklama

Ušetříme stavbou domu svépomocí peníze?

Vykopat základy, zavést trubky a dráty, postavit zdi, natahat trámy, položit střechu, nahodit fasádu, vykrásnit vnitřek domu a je to. Asi každý chlap by někde v koutku duše rád tímto procesem prošel a potom vítězoslavně pronesl u zasloužené sklenice piva nebo jiného oblíbeného nápoje: "Postavil jsem dům!”. V dnešní době vzhledem k dostupnosti techniky, stavebního materiálu, nářadí a dopravních prostředků lze tuto variantu stavby domu prohlásit za proveditelnou. Pokud pomineme čas a námahu spojenou s takovýmto dílem. Hned vzápětí nás napadne: “A co peníze?”.

Stavba domu svépomocí má své kouzlo, ale také s sebou nese spoustu starostí. Tou první a největší jsou finance. Rozpočet hraje při stavbě tu největší roli.
Ušetříme stavbou domu svépomocí peníze?

Ach, ty prachy

Jak je to tedy vlastně s financemi? Mohu opravdu ušetřit, když už se pustím do takového projektu, který mě bude stát spousta hodin tvrdé práce? Nejčastěji se lidé na vlastní pěst pouštějí do stavby běžného rodinného domu o rozměrech zastavěné plochy do 150 m2. Pokud byste využili stavební firmu, zaplatili byste nejméně 2 miliony korun. V případě stavby svépomocí byste se dostali na minimální částku 1,5 milionu. V průměru lze tedy ušetřit 25 % finančních prostředků. To už tedy stojí za zvážení.

Je skutečně možné ušetřit rodinný rozpočet při stavbě domu svépomocí?
Je skutečně možné ušetřit rodinný rozpočet při stavbě domu svépomocí?

Než se začne stavět

Stavbě domu musí předejít důkladná příprava: projekt domu, správný výběr materiálů, nářadí a nástrojů a hlavně hodiny a hodiny studování, jak vlastně na to. Výběr pozemku, stavební povolení a další úřední záležitosti si dotyčný musí vyřídit sám. Věnujte pozornost lokalitě, kde chcete stavět. Parcela by měla být napojena na inženýrské sítě a veřejnou komunikaci. Důležitá je též občanská vybavenost v místě nebo blízkém okolí. Je dobré si sestavit nepostradatelnou finanční rozvahu. Je nezbytné přesně určit, kolika penězi disponujeme a kolik můžeme do stavby investovat.

Než vůbec poprvé kopnete do země, čeká vás ještě spousta plánování
Než vůbec poprvé kopnete do země, čeká vás ještě spousta plánování

≤ 150 m2?

Toto je velmi důležité číslo. Dle stavebního zákona je dům o zastavěné ploše do 150 m2 brán jako „jednoduchá“ stavba. Povoleno je zbudovat suterén do hloubky 3 metrů, dvě nadzemní patra a podkroví. Vejdete-li se do magického čísla 150, čeká vás na úřadě méně papírování a snadnější a rychlejší jednání se stavebním úřadem. Na takovou stavbu stačí pouze územní souhlas a pak ohlášení stavby. A hlavně dům můžete realizovat svépomocí s dohledem stavebního dozoru. Jaký to paradox. Například při stavbě přízemního bungalovu o velikosti 151 m2, což je konstrukčně o dost jednoduší stavba, by vás čekalo opravdové úřadové martirium, kdy stavba musí být povolena územním řízením a stavebním povolením a dům musí stavět stavební firma a řídit jí stavbyvedoucí.

Velikost zastavěné plochy je důležitá
Velikost zastavěné plochy je důležitá

A jdeme na to

Do stavby se pouštíme nejčastěji na jaře a v létě. Je dobré sestavit časový plán stavby a ten dodržovat. Nechceme přeci dům stavět 10 let. Do zimy bychom měli mít hrubou stavbu a střechu hotovou. Na materiálech použitých při hrubé stavbě, izolaci, střeše a střešní krytině určitě nešetřete. Poraďte se s odborníkem nebo známými, kteří jsou z oboru nebo si stavbou svépomocí prošli. Použitím nekvalitních materiálů by dům za pár let vyžadoval nákladnou rekonstrukci a to rozhodně nechceme. Ušetřit se naopak dá při dokončovacích pracech: podlahová krytina, obklady, kuchyně atp. Vše ovšem záleží na vkusu a finančních možnostech.

Kvalitní materiály jsou základem dlouhé životnosti stavby
Kvalitní materiály jsou základem dlouhé životnosti stavby

Závěrem

Zájem o stavbu domu svépomocí se každoročně zvyšuje. Jednou z hlavních příčin, proč se lidé vracejí k této variantě, jsou finance. Ceny stavebních firem a developerů jsou pro mnohé příliš vysoké a představa zadlužit se bance na dlouhá léta není také příliš lákavá. Dalším důvodem může být touha odpoutat se od tabletů, mobilů a počítačů, práci v kanceláři vyměnit za montérky a postavit si ten svůj dům vlastníma rukama.

Publikováno: 9.4.2019, Autor: Josef Dušek (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Redakce