Právě soutěžíme o:
vchodovou stříšku Zenit a poukázky na nákup vchodovou stříšku Zenit a poukázky na nákup
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Stavba pergoly

Stavba pergoly

Přemýšlíte o stavbě pergoly a hledáte inspiraci? Podívejte se, jak do jedné krásné zahrady přibylo příjemné posezení. "Vloni v dubnu zjistila manželka, že jediné co naší zahradě chybí je pergola, kde by bylo možné posedět s přáteli a známými a být chráněn před sluncem, větrem i deštěm. A protože si na zahradě rádi svoje plány realizujeme sami, bylo na mě, abych se o pergolu postaral."

reklama

Nejprve proběhla diskuze ohledně umístění stavby. V úvahu přicházely asi tři varianty umístění na zahradě. Protože jsem se však rozhodl, že na střeše pergoly budou umístěny sluneční kolektory pro ohřev vody v bazénu, výběr místa se zúžil prakticky na jediné možné řešení. Velikost jsme volili tak, aby se pod pergolu vešlo pohodlně šest lidí a sluneční kolektory na její střechu. Optimální se jevil modul 4 x 2,5 m.

Jelikož nejsem moc praktický člověk, považoval jsem za nutné vytvořit několik návrhů, ze kterých by bylo možné vybírat. Návrhy jsem vytvořil v 3D aplikaci, která je volně dostupná.

Pak již stačilo spočítat a objednat potřebný materiál a začít se stavbou. Velkou pozornost je třeba věnovat správnému založení. Správné výšky a úhly jsou zárukou bezproblémové stavby. Celá pergola je umístěná na šesti zarážecích patkách. Pro srovnání do stejné výšky jsem použil laserovou vodováhu.

Pepův tip

Při stavbě základů pro pergolu se nám osvědčily zemní vruty BAYO.S. Jejich velikou výhodou je možnost přemístit stavbu na jiné místo, aniž by po sobě zanechaly velké díry v trávníku. Při použití zemních vrutů BAYOS odpadá náročné kopání a betonování, lze je ihned po zašroubování do půdy zatížit a pokračovat ve stavbě. Vrut má kónusové tělo, které zhutní a stlačí zeminu ve svém okolí, a tak vznikne díky ploše pravidelného závitu na těle vrutu velmi pevný základ, který lze okamžitě zatížit. Vruty lze použít také při stavbě terasy, dětské stavby, zahradního domku, plotu či obyčejného sušáku na prádlo. Na každý typ stavby má BAYO.S v nabídce jiný vrut.

Svislé trámy (o průřezu 10 x 10 cm) jsou v patkách zajištěny vruty. Vodorovné trámy jsou se svislými spojeny kovovými úhelníky. Stojky zadní stěny jsou vyšší než přední, takže vznikne mírný sklon pro střechu a solární panely.

Střešní trámky (10 x 4 cm) nesou palubkovou střechu o síle 2 cm pokrytou jednou vrstvou lepenky a bonským šindelem.

Na zadní a jednu boční stěnu jsou přišroubovány palubky o síle 1 cm. Tady si pořádně „mákla“ i Eva, stejně, jako když jsme pokládali dlažbu.

Podlaha je z vymývané dlažby 40 x 40 cm. Dlažba je usazena do jemné kamenné drti. Nejprve je třeba srovnat a udusat hliněný podklad, pak zasypat drtí a srovnat podle latě s vodováhou. Na srovnaný povrch se mohu klást jednotlivé dlaždice. Vyrovnají se paličkou a vodováhou.

Úhelníky jsou použity na spojení trámků a stojek. Příčné střešní trámky mají zářezy tak, aby zapadly do základní kostry. Přední konce trámků jsou seříznuty do vlnek.

Nyní zbývalo již pouze zhotovit zábradlí a vybavit pergolu nábytkem. Jednoduchý křížový výplet z latí má zábradlí i boční štíty. Potřebnou délku latí je dobré si nařezat s mírnou rezervou a upravit přímo při montáži, nebo je potřeba opravdu dobře rozměřit a spočítat délky i úhly.

Nábytek je tvořen dřevěnými úložnými lavicemi, do kterých se schovávají sedací polštáře i deky. Na zkoušku jsme do pergoly dali lavici a podle ní zvolili rozměry a hlavně výšku lavic. Nejprve jsem vyrobil lavice a pak podle sedící Evy vyměřil, v jaké výšce mám přišroubovat prkna tvořící opěrky.

Solární panely jsou vystaveny slunečnímu záření skoro celý den, takže nám ohřívají vodu v bazénu. Hadice, které vedou od panelů, jsou ukryty na bocích a za zadní stěnou pergoly, takže nijak neruší její vzhled.

Pro stavbu bylo použito běžné nářadí, které je dostupné v každé kutilské dílně. Pokud si vše dobře rozmyslíte a rozměříte, jste schopni si takovou pergolu určitě postavit také.

Tip

Po roce jsme ještě k pergole namontovali plastový okap, aby nám stékající voda nekapala za krk, když z pergoly odcházíme (kvůli solárním panelům má střecha sklon dopředu, pokud bychom panely nevyužívali, sklon bude opačný a vodu je možné svést do nádoby a použít na zalévání).

Autor: Jan Čtvrtník, PePa (text a foto), BAYO.S (foto)

Klíčová slova:


Související články

Plastový okap pro vaši pergolu 32  fotek

Plastový okap pro vaši pergolu

... aneb vyzkoušeli jsme za vás a to na vlastní kůži, jak dobře se pracuje s plastovými okapy Marley od firmy GLYNWED. Pergolu jsme do okapů oblékli z ...


Zahrada jako galerie-1.díl 19  fotek

Zahrada jako galerie-1.díl

Zahrada s domkem Evy a Jana Čtvrtníkových leží v řadové zástavbě na kraji malé severočeské obce. Co nás na ní upoutalo? Dokonalý trávník! Pojďte se po ...


Zahrada jako galerie - 2. díl 21  fotek

Zahrada jako galerie - 2. díl

Zahrada u Čtvrtníků se nám líbíla tak, že jsme měli problém vybrat jen pár fotografií na ukázku. Proto vás dnes zveme na pokračování návštěvy. Kromě p ...


Zahradní kuchyně s posezením 5  fotek

Zahradní kuchyně s posezením

V našem klimatickém pásmu zastřešená zahradní kuchyň nachází uplatnění jak v horkých dnech, kdy poskytuje stín před sluncem, tak v chladnějších a dešt ...


Postavte terasu na zemních vrutech BAYO.S 13  fotek

Postavte terasu na zemních vrutech BAYO.S

Letní počasí přímo láká k posezení na terase. Ale taková stavba terasy, to není jen tak. Nejdřív musíte promyslet, jaký typ terasy budete chtít pos ...


Střešní konstrukce na pergolu 6  fotek

Střešní konstrukce na pergolu

Stavba pergoly je velmi příjemná záležitost. Avšak určitou pozornost zvláště při svépomocné stavbě musíme věnovat střešní konstrukci. Ta musí vydrž ...


Jak se kotví zahradní pergoly 7  fotek

Jak se kotví zahradní pergoly

Dřevěné pergoly patří ke klasickým a velmi oblíbeným prvkům zahradní architektury. V mnohých českých zahradách můžete narazit na nejrůznější druhy ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
2
Pergola přistavěna k domku Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 1.11.2018 19:55 Václav
2
Kamenný krb - netáhne komín Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 9.7.2018 17:21 Pavel
2
Altán nebo pergola Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 23.5.2018 12:53 Richard Černý
14
Hliníková pergola? Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 27.1.2018 12:04 Libor
1
Pergola-praskliny Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 28.3.2017 12:29 roman suchánek
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
0
Renovace laminatove skluzavky Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jana
0
Založení zídky mezi záhony Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Ivo
14
Hliníková pergola? Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 27.1.2018 12:04 Libor
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
2
Kamenný krb - netáhne komín Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 9.7.2018 17:21 Pavel
2
Altán nebo pergola Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 23.5.2018 12:53 Richard Černý
2
Pergola přistavěna k domku Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 1.11.2018 19:55 Václav
1
Pergola-praskliny Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 28.3.2017 12:29 roman suchánek
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×